Herkes için Bilgi

Romatizma Nedir? Romatizma Nasıl Tedavi Edilir?

27.12.2020
Romatizma Nedir? Romatizma Nasıl Tedavi Edilir?

Romatizma Nedir?

İnsanlar tarafından bir hastalığa ait bir tanımlama olarak bilinen romatizma hastalığı, tam aksine birden fazla (100) hastalığa verilmiş genel bir tanımlamadır. Bu rahatsızlıkların vücutta gerçekleştiği yerler ise kaslar, kemikler ve eklem kısımlarıdır. Bu kısımlarda oluşan ağrılar, kişinin hareket kabiliyetini kısıtlayıcı boyuta ulaşabilir. Bu sebeple; genel olarak kronik özelliğe sahip olan romatizma rahatsızlıklarında erken teşhis çok önemlidir. Bunun yanı sıra tedavi sürecinin düzenli olarak devam etmesi de oldukça önemli bir konudur.

Romatizma Nedenleri Nelerdir?

Romatizma oluşmasına neden olan faktörler aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır.

– Genetik (soy bağı) etkenli oluşabilir.

– Travma yaşanması sonucu oluşabilir.

– Genç yaşlarda bedenin yorucu işlerde çalışması ya da aşırı spor yapması sonucu oluşabilir.

– Özellikle eklem aralarında bulunan ve kıkırdaksı yapıya sahip kısmın yıpranması nedeniyle eklem romatizması oluşabilir.

– Bedenin yaşlanması nedeniyle kemik, kas ve eklemlerde meydana gelen yıpranma sonucu oluşabilir.

Romatizma Türleri Nelerdir?

Genel bir hastalık tanımlaması olan romatizma rahatsızlığı; iltihaplı ve iltihapsız romatizma olmak üzere iki genel başlık altında incelenmektedir.

İltihaplı Romatizma (Romatoid Artrit) Nedir?

Halk arasında iltihaplı eklem romatizması olarak adlandırılan tıptaki adı romatoid artrit olan bu rahatsızlık genellikle eklemlerde oluşan iltihaplanma sonucunda meydana gelmektedir. Erkeklere nazaran kadınlarda daha çok görülen bu rahatsızlık kronik bir özelliğe sahiptir. Tehlikeli boyutta seyredebilen bu rahatsızlık, vücuttaki bazı bölgelerde şekil bozukluğu veya sakatlanmalara neden olabilmektedir. Genellikle 30 ve 55 yaş aralığında görülen bu rahatsızlık her yaşta ortaya çıkabilecek özelliktedir.Romatoid artrit adlı bu rahatsızlık hem genetik hem de çevresel faktörler sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Sigara kullanan kişilerde ise ortaya çıkma ihtimali daha yüksektir.

İltihaplı romatizma türleri arasında yer alan diğer romatizmal rahatsızlıklardan bazıları ise; ankilozan spondilit, lupus eritematozus ve gut hastalığıdır.

İçerik  Akşamdan kalma alkol etkisi nasıl azaltılır?

İltihapsız Romatizma (Artroz – Kireçlenme) Nedir?

Eklemlerde iltihap olmaması sebebiyle iltihapsız romatizma olarak adlandırılan bu romatizma türüne artroz yani kireçlenme denmektedir. Halk arasında kireç farklılığıymış gibi bilinen bu durum vücutta kireç fazlalığı oluşmasından kaynaklanmamaktadır. Eklemler arasında bulunan kıkırdaksı dokunun yıpranması sonucunda kemiklerin birbirine temas etmesiyle ağrı meydana gelir. Kıkırdaksı dokusu yıpranan kemikler birbirine temas ettikçe ses çıkar ve bunun yanı sıra kemiklerde şekil bozukluğu da meydana gelebilir. Kireçlenmeye sebep olan öncelikli faktör yaşın ilerlemesidir. Diğer faktörler ise beden yıpratan zorlu çalışma koşulları ve ağır şartlara sahip spor uygulamalarıdır. Bunlara ek olarak da metabolizmada oluşan bozukluklar ve yaşanılan kaza sonucunda ya da vücuda bir darbe alınması sonucunda meydana gelen travmalar da iltihapsız romatizma nedenleri arasında yer almaktadır.

İltihapsız romatizma nedenleri arasında yer alan diğer önemli etkenlerden biri ise stres kaynaklı psikolojik sorunlardır.

Yukarıda belirtilmiş olan romatizmanın türlerine ait iki genel başlık incelenmiş bulunmaktadır. Bunların yanı sıra bu iki gruba da girmeyen tıp literatüründe ise fibromiyalji olarak adlandırılan bir romatizmal rahatsızlık daha vardır. Fibromiyalji eklem kaynaklı olmayıp kas ve doku merkezli yaşanan ağrılardır. Kas ve yumuşak dokuda ağrı oluşturan bu rahatsızlık kas ve yumuşak doku romatizması olarak da adlandırılmaktadır. Günlük yaşamını devam ettiremeyecek kadar şiddetli ağrılar meydana getirmesinin aksine hayatı bir risk oluşturmamaktadır. Gün boyunca devam eden ağrıların şiddetini artıran bazı etkenler vardır. Aşırı çalışma, soğuk, hareketsiz yaşam ya da tam aksine fazla çalışma gibi etkenler ağrının şiddetini artırıcı özellik göstermektedir. Dinlenmek, sıcak, makul oranda egzersiz ve masaj gibi uygulamalar ise ağrının şiddetini azaltıcı etki göstermektedir.

Romatizma Belirtileri Nelerdir?

Vücudunuzda oluşan ağrılı sağlık sorunlarınıza romatizma teşhisi konulabilmesi için vücutta görülmesi gereken bazı belirtiler vardır. Bu belirtiler aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır.

İçerik  Ses Kısıklığı Nedir? Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir?

– Hareket etmede güçlük,

– Böbreklerin görevlerini yerine getirememesi,

– Nörolojik kaynaklı sorunlar,

– Eklemlerde sertlik oluşması nedeniyle tutulma gerçekleşmesi,

– Güç kaybı oluşması,

– Geçmek bilmeyen yüksek ateş,

– Vücutta sertlik oluşması,

– Görme kaybının oluşması,

– Cildin güneşe karşı hassasiyet göstermesi,

Romatizma Nasıl Tedavi Edilir?

Romatizma teşhisi konulan bir hastaya, kişiye özel tedavi uygulanmalıdır. Var olan ağrıların azaltılması amaçlı ağrı kesici jel ya da haplar kullanılmaktadır. Ağrı kesicilerin yanı sıra iltihap ilerlemesini durduracak hatta iyileştirecek ilaçlar kullanılmaktadır. Basit düzeyde olan ilaçların yeterli olmaması durumunda kortizon kullanılmaktadır. Kortizon, vücuttaki iltihapları kurutmak için kullanılan oldukça etkili bir tedavidir. Özellikle yumuşak doku üzerinde oluşan iltihaplanmaları yok etmek için kullanılır. Bu süreçte en önemli nokta doktor ve hastanın işbirliği içerisinde olmasıdır. Hastanın doktorun tüm uyarılarını dikkate alması ve tedavisine düzenli olarak devam etmesi gerekmektedir.

Romatizma’nın Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bu yöntemlerden en etkilisi fizik tedavi yöntemidir. Fizik tedavide kullanılan uygulamalar aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır.

– Sıcak uygulama yapılır.

– İleri teknoloji akıllı egzersiz cihazları ile egzersiz yaptırılır.

– Hastanın sorunlu bölgesine yönelik özel masaj yapılır.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019