Herkes için Bilgi

Şalgam Nedir? Şalgam Suyu Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

14.06.2020
Şalgam Nedir? Şalgam Suyu Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Şalgam günümüzde kullanılan içecekler arasında neredeyse şu an en popüler içeceklerdendir dememiz mümkündür. Ülkemizde milli içecek olarak bilinmektedir. Yabancı turistlere dahi sorsanız Türkiye’nin milli içeceği olduğunu kesinlikle söyleyecektir. Çünkü inanılmaz çok tercih edilmektedir. Hem belli başlı yiyeceklerle hem de yan içecek olarak ve en önemlisi de sağlık açısından oldukça önem taşımaktadır.

Şalgam tat olarak her bireyin damak tadına uygun olmayabilir. Bunun en büyük sebebi de tadının acı olmasından kaynaklanmaktadır. Tadı acı ve ekşimsidir. İlk başlarda içildiğinde ağızda kötü bir tat bırakabilir ancak kullanıma devam edildiği takdirde kısa süre içerisinde damak tadınıza uyacağını belirtebiliriz. İçerisinde barındırdığı vitaminlerden dolayı sağlık açısında kullanmanızı tavsiye ederiz sağlık için kullanılmasının yanı sıra içecek olarak da masalarımızda yerini en başköşede almaktadır. Şalgam ve şalgam suyu adeta turpgiller arasında muhteşem şifa özelliği taşımaktadır. Tam bir şifa bitkisidir diyebiliriz.

Şalgam nedir?

Şalgam içecek olarak da içecek haline gelmeden önceki haliyle de kullanılabilen bir içecektir. İçerisinde A ve K Vitamini barındırır. Magnezyum ve potasyum açısından da oldukça zengin bir içecektir. Şalgam fayda olarak bizlere inanılmaz etki bırakmaktadır. Sizlere şalgamın faydaları hakkında bilgi aktaracağız.

Şalgam ve Şalgam Suyunun Faydaları ve Zararları nelerdir?

Şalgamın çerisinde antioksidan bulunduğundan kansere karşı inanılmaz savaş verir ve kansere karşı korunmak amaçlı kullanabilirsiniz.

Kan yapıcı özelliği bakımından kan yapar ve kan dolaşımını hızlandırmaktadır.

Sakinleştirici özelliği bakımından iyi bir rahatlatıcıdır ve sakinleştirir.

Şalgam uyu obeziteye karşı sizi korur çünkü sürekli tüketildiğinde kilo vermenize yardımcı olur.

İştah konusunda sıkıntımı yaşıyorsunuz şalgam sizin için bulunmaz bir nimet olacaktır. İnanılmaz iştah açıcı özelliği bulunmaktadır hem damak tadından dolayı vazgeçilmeziniz olacak hem de tadına alıştıktan sonra sıkça kullanacağınızdan iştah eksikliği sorununuzdan sizi kurtaracaktır.

İçerik  Akşamdan kalma alkol etkisi nasıl azaltılır?

İdrar söktürücü özelliğinden dolayı böbrek taşlarının atılmasında da sizlere yardımcı olacaktır.

Vücudunuzda bulunan tüm zararlı toksinleri atmada sizlere fayda sağlayacaktır. Bunun en büyük nedeni de içerisinde A, B, C vitamini bulundurmaktadır ve bu vitamin açısından oldukça zengindir.

Çocuklarınız veya çevrenize kabızlık yaşayan mı var kesinlikle bu bitkiyi önerebilirsiniz. Şalgam kullanmanız Tüm kabızlık sorunlarınızda yardımcınız olacaktır.

Temizleyici özeliği dolayısı ile boğazınızdaki iltihapları söker alır ve akciğer, öksürük iltihaplarını söker.

Kansızlık için yukarıda bilgi aktarmıştık kansızlık için bu bitki kullanımını sağladığınızda kansızlığı birebir tedavi eden bir baş bitkidir ve size inanılmaz derece de tavsiye ederiz. Yapılan tüm araştırmalar sonucunda da bu kullanım ile ilgili kesin sonuçlara varıldığı görülmüştür.

Şalgamı normal bitki olarak kullanımının yanında bir de köklerinin haşlanıp suyunun içilmesi de mucizevi bir bitkidir. Özellikle nikris hastalığı adı verdiğimiz rahatsızlığınız varsa kullanımı sağlayabilirsiniz. Bu sayede hastalığınızı tedavisini gerçekleştirmiş olursunuz. Tedavi olarak mükemmel sonuçlar sağlamaktadır.

Bazı cilt hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Özellikle mehlem olarak cilde sürüldüğünde faydaları saymakla bitmez.

Ergenlik döneminde sıkça karşılaştığımız sivilceler için kurutucu özelliği bulunmaktadır.

Not: tansiyon hastalarının şalgamı kullanmaması tavsiye edilir.

Şalgam ve şalgam suyu fazla tüketilmediği takdirde herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Şalgam Suyu Nasıl Hazırlanır?

Şalgam Suyu için gerekli malzemeler:

  • Şalgam bitkisi,
  • Kırmızı havuç,
  • Bulgur unu,
  • Tuz,
  • Yarım ekmek,
  • Su

Şalgam Suyu Yapılışı:

Pancar ve şalgam bitkilerini irice doğrayın. Havuçları dik olacak şekilde ikiye bölün. Herhangi bir temiz tülbendin içine ekmeği koyup düğüm atın. Bütün malzemeleri bir bidona koyalım ancak tuz hariç. Tuzu daha sonra ilave edeceğiz. Çünkü tuzun suyun içerisinde eritilmesi gerekmektedir. Bidonu ağzına kadar su doldurup bidonun ağzını sıkıca kapatalım. Bidonun ağzı 15 gün boyunca hiç açılmayacak şekilde beklemeye bırakalım. 15 gün geçtikten sonra kapağı açıp tülbentli ekmeği çıkarıp şalgam suyunu içecek şişelerine dolduralım. Bu şekilde şalgam suyunuzu içmeye başlayabilirsin. Fazla kalanları buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019