Herkes için Bilgi

Kuru Üzüm Nedir? Kuru Üzümün Faydaları Nelerdir?

16.05.2021
Kuru Üzüm Nedir? Kuru Üzümün Faydaları Nelerdir?

Kuru Üzüm Nedir?

Kuru üzüm, adı üzerinde üzüm meyvesinin kurutulmuş halidir. Çekirdekli, çekirdeksiz, iri, siyah, kahverengi ve sarı gibi türlerde üretilmektedir. Kuru üzüm yaş üzüme göre 5 kat daha fazla besin değeri taşır. Kuru üzüm satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, kuru üzümün kimyasal işleme girip girmediğidir. Birçok ürün gibi kuru üzüm de çabuk bozulmaması ve daha parlak bir görünüme kavuşması için özellikle büyük zincir marketler tarafından kimyasal işleme sokulur. Kimyasal işleme giren kuru üzümlerin besin değeri bir hayli düşer hatta sağlığa zararlı bir faktör haline bürünebilir. Bu sebeple kuru üzümü aktarlardan, aracısız olarak ilk üreticisinden ya da güvenilir marketlerden ya da pazarlardan satın almakta yarar var.

Kuru Üzümün Faydaları Nelerdir?

Tüm kuru meyveler gibi kuru üzüm de mükemmel bir enerji kaynağıdır, tüm yıl boyunca bulunabilir, taşıması ve depolaması kolaydır. İnsan sağlığı için mükemmel bir görev üstlenen kuru üzümün başlıca faydaları:

– Kuru üzüm, damarın işleyişini hızlandıran ve etkili bir antioksidan olan pek çok izoflavon içerir. Ayrıca mineral tuzlar, karbonhidratlar, vitaminler ve özellikle B grubu içerirler.

Kuru üzüm çok enerjiktir, yaş üzümün sunduğu tüm besinleri içerir ancak daha konsantredir. Hızlı bir şekilde emilen ve pfruktozdan oluşan yüksek düzeyde karbonhidrat sunarlar. Çocuklar ve ergenler için tavsiye edilirler çünkü çok fazla enerji sağlarlar. Günlük olarak çok fazla fiziksel efor sarf eden sporcular için de önerilir. Harika bir enerji değerine sahiptirler. Demir, bakır ve manganez sağlayarak kansızlığı tedavi etmek için kullanılırlar. Kilo alması gerekenler için de tavsiye edilir.

Kuru üzümün içeriğindeki şeker miktarı fazladır, zira fazla olmasa önemli bir enerji kaynağı olması imkansız hale gelir. Bununla birlikte, hızlı şekerler ve nişastalardan farklı olarak, meyve şekerleri, doğal olarak alındıklarında çok az yağ yaparlar. Bu şeker, fiziksel ve beyin aktivitesi için yararlı olan enerji sağlar!

İçerik  Amnezi nedir? Nasıl tedavi edilir?

Kuru üzüm bilinenin aksine, yüksek kalorili değillerdir. Kuru üzüm kılcal damarları besler ve bu sayede kan dolaşımının normal olarak çalışmasına katkı sağlar. Kalsiyum yönünden zengin oldukları için kemik erimesini de önlerler.

– Sinir sistemini güçlendirir: Fiziksel yorgunluk, stres veya kronik yorgunluktan muzdarip olanlar için çok faydalıdır. Yüksek seviyede öğrenim görenler ve yaşları 60’ın üzerinde olanlar için uygundur çünkü beyin fonksiyonlarını iyileştirir ve hafıza kaybı sorunlarını önlerler. Alzheimer hastalığına karşı koruyabilen harika bir mirisetin kaynağıdır.

– Kabızlığı tedavi eder: Hafif müshil özellikleri, organik asitleri, fruktoz ve pektini sayesinde kuru üzüm yemek kabızlığa karşı korur. Bağırsağın temizlenmesine ve daha büyük dışkı oluşturmasına yardımcı olur. Bu açıdan bakıldığında kolon kanserini önleyici etkisinin olduğunu söylemek de mümkün.

– Gözlere iyi gelir: fito-besinler içerdiklerinden dolayı göz sağlığını korumak için etkilidirler. Gözleri oksidasyonun etkilerinden ve zamanın geçişinden korurlar.

– Kemikleri mineralize eder: Üzüm, kemik gelişimi için hayatı önem taşıyan mineraller olan kalsiyum ve magnezyum bakımından zengindir. Osteoporoza karşı adeta duvar görevi üstlenirler ve eklem sağlığının iyileşmesinde son derece aktif roldedirler.

– Ateşi düşürür: Bunun nedeni, taze üzümlerden daha fazla organik asit içermeleri ve ateşi düşürmek için tüm soğutma özelliklerini sağlamalarıdır. Ayrıca antibiyotik özellikleri vardır ve enfeksiyonların tedavisine yardımcı olabilirler.

– İştahı azaltır: Kuru üzüm, kendinizi tok hissetmenizi sağlayarak kolesterol seviyelerini düşürür ve kilo vermenizi sağlar. Kilo vermek isteyenler için miktarına dikkat edildiği müddetçe oldukça idealdir.

Asidozu nötralize eder: Böbrek taşları, gut, tümörler, kanserler, artri gibi nedenlerin yol kandaki asidoz ile savaşır, asidozu nötralize ederler. Kuru üzüm potasyum ve magnezyum açısından zengindir ve bu nedenle bu tarz hastalıkların yarattığı asitlerin gelişimini nötralize etmeye yardımcı olur. Aynı zamanda kemoterapinin neden olduğu saç dökülmelerini minimuma indirirler.

İçerik  Antidepresan Nedir? Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

– Diş bakımına yardımcı olur: Kuru üzümün içerdiği bir madde olan oleanolik asit , dişlerin çürüklere, zayıflığa karşı korunmasında temel bir rol oynar. Diş çürümesi ve plaktan birincil olarak sorumlu olan bakterilerin büyümesini engellerler. Ayrıca kalsiyum yönünden zengin besinler olarak diş minesinin kırılmasını ve bozulmasını önlerler.

– Kalp sağlığı için hayati önem taşır:  Ateşin, kuru üzümde bulunan ve kolesterolü ortadan kaldırmada, arterleri temizlemede ve kardiyovasküler sorunları önlemede çok etkili olan bir antioksidandır. Ayrıca kan basıncını düzenlemek ve iyi dolaşıma yardımcı olmak için kullanılırlar.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019