Herkes için Bilgi

Akne (Sivilce) Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

02.05.2021
Akne (Sivilce) Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Akne (Sivilce) Nedir?

Sivilce, kıl köklerinin ve yağ bezlerinin tıkanması ile sonuçlanıp, sivilceye sebep olan yaygın cilt durumuna denir.

Eğer cildiniz çok miktarda sebum üretiyorsa, ölü hücreler gözeneklerin içine sıkışabilir, beyaz ya da siyah noktalara sebep olabilir. Ciltte yaşayan bakterilerle gözenekler sıkışıp kalır ve iltihaplı sivilcelerin çıkmasına sebep olur. Genelde yüz, göğüs, alın, üst sırt ve omuzda görülür. Sivilce her yaştan insanı etkiler ve gençler de daha çok görülür.

Sivilce, ergenlikteki gençlerin %85’inde görülmekle birlikte 30 ve 40’lı ya da daha ileri yaşlarda da görülen bir deri hastalığıdır. Tipik sivilce, kırmızı renkte ucu sarı iltihaplı ve iltihapsız kabarcıklar ve bazen daha iri kist şeklinde olur.

Sivilce hormonlar, ilaçlar ve karbonhidrat açısından zengin besinler tarafından tetiklenebilir ya da ağırlaşabilir.

Akne (Sivilce) Nedenleri Nelerdir?

Ciltteki gözenekler tıkandığı zaman gözenek içinde bulunan bakteriler için uygun üreme ortamı oluşur; bu bakteriyel çoğalma ise zamanla iltihaba sebep olur. Sivilce oluşumunun birkaç nedeni:

– Sivilce sıkma, tahriş etme

– Bazı ilaçlar

– Kirlilik

– Bir tür hormonun aşırı aktivitesi (androjenler)

– Sigara kullanımı akne oluşumunu tetikler

– Cildin fazla yağ üretmesi

– Yağ ve ölü deri hücreleri tarafından tıkanmış gözenekler.

– Nem ya da güneşe maruz kalmaktan kaynaklanan tahriş.

Hormon Seviyesindeki Değişiklikler

– Hamilelik

– Adet Döngüsü

– Ergenlik dönemi

– Stres

– Doğum kontrol hapları

Özellikle de ergenlik dönemlerinde değişen hormonlar insanların cildinde de değişimler sebep olabiliyor. Bu hormonal etkiyle deride üretilen yağ miktarında artış oluyor. Yağ bezlerindeki faaliyetin artması da bu bezlerin dışa açılan kısımlarında hücrelerin birikmesine ve tıkanmasına sebep olarak sivilce oluşumunun ilk evresini başlatıyor.

İçerik  Akupunktur nedir?

Ardından bakterilerin üremesiyle iltihap durumu ortaya çıkıyor. Bu tablo kişide beyaz ve siyah noktalara üzeri irili şişkinliklere, kırmızı lekelere yol açıyor. Akne döküntüleri sırt, yüz, omuz ve göğüs gibi yağlı bölgede görülür.

Kozmetik ürünler ve yoğun kozmetik kullanımı ergenlikten sonra gelişen sivilcelerin en önemli nedenlerindendir. Bazı kozmetik ürünler kullanmaya başlanmasından aylar sonra ciltte akne oluşmasına neden olabiliyor. Kozmetik ürünlerin seçiminde akne yapıcı potansiyellerin iyi incelenmesi önem taşımaktadır.

Aşırı stres, tek başına sivilce oluşumuna neden olur. Bununla beraber kişi özellikle yoğun stres altındaysa farkında olmadan derisinde bulduğu ufak akneyi veya pürüzü tırnaklarıyla kazıyıp yara haline getirebiliyor. Bu ise sivilce tedavisine cevap alınamayan, leke ve iz bırakan bir tabloyu ortaya çıkarıyor. Böyle bir durum ile karşılaşıldığında sivilce tedavisinin yanı sıra psikolojik destek alınması da tedavi başarısı için önem taşımaktadır.

Bazı ilaçların tedavilerinin yan etkisi de sivilceye neden olabilir. Sivilceye neden olan ilaçların başında ağızdan alınan, uzun süreli Kortizon tedavisi geliyor. Sporcuların kullandığı Streroidlerle bazı ilaçlar ve B vitamini kullanımı da akneye yol açıyor. Bu sebeple akne şikayetiyle dermatoloji uzmanına giden hastanın kullandıkları ilaçlar ve vitaminlerin isimlerini doktoruna bildirmeleri gerekmektedir.

Akne ve diyet arasında ispatlanan bir ilişki yoktur. Fakat yapılan son araştırmalar işlenmiş karbonhidrat tüketiminin sivilceyi şiddetlendirdiğine işaret etmektedir. Bu sebeple sağlıklı beslenmeye de dikkat edilmesi önem taşıyor.

Cilt yapısı sivilce oluşumunda önemli bir faktördür. Yapılan çalışmalar, yağlı ciltli gözenekleri genişlemiş insanların erişkin sivilcesine daha yatkın olduğunu ortaya koymaktadır. Erişkin aknesi, ergenlik sivilceleri erişkin yaşlara kadar devam edenler ya da erişkin yaşta ortaya çıkanlar şeklinde ikiye ayrılmaktadır.

Bilimsel araştırmalar, ergenlik sonrasında oluşan sivilcelerle sigara içimi arasında bir ilişki olduğunu ortaya koyuyor. Sigara tüketimi aknenin şiddetinde artışa neden olmaktadır.

İçerik  Amnezi nedir? Nasıl tedavi edilir?

Akne (Sivilce) Belirtileri Nelerdir?

Akne belirtileri ve semptomları durumunuzun şiddetine bağlı olarak değişebilir:

– Siyah noktalar

– Küçük kırmızı, hassas yumrular (papüller)

– Uçları beyaz sivilceler

– Cildin yüzeyinin altın da ağrılı olabilen irin dolu topaklar (kistik lezyonlar)

– Cildin yüzeyinin altın da büyük, katı ve ağrılı olabilen topaklar (nodüller)

Akne (Sivilce) Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sivilce tedavi edilen bir durumdur. Fakat her sivilce aynı şekilde tedavi edilmez. Bu sebeple sivilce tedavisinin uzman hekimlerin tarafından izlenmesi ve planlanması en uygunudur. Tedavinin süresi ve şekli, kişinin genel sağlık durumu göz önüne alınıp, sivilcenin şiddetine, yaygınlığına ve kişinin yaşına göre belirlenir. Aknenin tedavisi 1-2 hafta gibi kısa sürede bitmez. Uzun süreli olacağı baştan kabul edilmeli. Kullanılan kimi tedavi yöntemleri şunlardır:

Antibiyotikler

Bu ilaç, gözeneklerin iltihaplanmasına sebep olan bakterilerin büyümesini durdurur veya azaltabilir. Bölgesel olarak uygulanır ve oral olarak alınır.

Retinoidler

Bu ilaç, yeni sivilcelerin oluşumunu azaltır ve gözeneklerin tıkanmasını önler.

Benzoil Peroksit

Bu ilaç, gözeneklerinizdeki ve cildinizdeki bakterileri öldürmeye yarar.

Drenaj

Bu prosedür, cerrahi olarak ya da büyük bir kist tedavi etmek amacı ile kullanılır.

Fototerapi

Bu süreç cilt üzerindeki aknenin ve bakterilerin sayısını azaltır.

Lazer

Şiddetli sivilce vakalarında kızarıklık ve şişen dokuyu azaltmak için lazer uygulaması kullanılır.

Düzensiz bir şekilde uygulanan akne tedavilerinin hiçbir anlamı yoktur. Bu sebeple hangi tedavi yöntemini seçerseniz seçin düzenli yapmalısınız.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019