Herkes için Bilgi

Alkol Zehirlenmesi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

11.06.2020
Alkol Zehirlenmesi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Alkol zehirlenmesi sonuçları ciddi olabilecek bir durumdur. Alkol zehirlenmesi belirtilerini bilmek ve ölümcül olmadan önce tedavi edilmesini sağlamak önemlidir. Bu yazımızda alkol zehirlenmesinin belirtileri ve yapılması gerekenlerden bahsedeceğiz.

Alkol Zehirlenmesi Nedir?

Alkol zehirlenmesi, bir kişi belirli bedensel fonksiyonların etkilenebileceği kadar alkol tükettiğinde meydana gelir. Bazen sadece sarhoş olmakla karıştırılan, alkol zehirlenmesi yaşayan bir kişi benzer özellikler gösterebilir ancak çok daha ciddi sonuçlar doğurabilir. Alkol vücutta belirli bir seviyeye ulaştığında, karaciğeriniz onu işlemede sorun yaşar çünkü alkol filtrelendiğinden daha hızlı tüketilir. Nefes alma gibi önemli şeyler etkilenebilir; bu muhtemelen bir koma, beyin hasarı veya ölümle sonuçlanabilir. Genellikle birileri normal sınırlarının ötesinde alkol içtiğinde ortaya çıkar.

Her türlü alkol, normal alkollü içeceklerden, temizlik ürünlerine ve el dezenfektanına kadar alkol zehirlenmesine neden olabilir. Zehirlenmeye neden olan alkol miktarı, kişinin yaşına, kilosuna, boyuna ve toleransına bağlıdır. Bir çocuk, bir ev temizlik ürününden küçük bir miktar yanlışlıkla yutmasından kolayca alkol zehirlenmesi yaşayabilirken, büyük bir adamın aynı etkiyi yaşamak için bir düzine bira içmesi gerekebilir.

Alkol zehirlenmesinin ciddiyeti genellikle göz ardı edilir, çünkü birçok insan düzenli olarak sarhoş olur, büyük sonuçlar doğurmaz ve alkol zehirlenmesi belirtileri bazen zehirlenmeyi taklit eder.

Alkol Zehirlenmesinin Belirtileri Nelerdir?

Belirtildiği gibi, alkol zehirlenmesi belirtileri bazen sarhoşluk ile karıştırılmaktadır. Ayrıca, alkol zehirlenmesi olan birisinin mutlaka tüm semptomları yaşaması gerekmez. Eğer birisi özellikle etkilenmiş görünüyorsa, aslında alkol zehirlenmesi geçiriyor olabilir.

Aramanız gereken alkol zehirlenmesi belirtilerinden bazıları şunlardır:

– Kusma

– Kafa karışıklığı

– Yavaş nefes alıp verme

– Düzensiz solunum

– Nöbetler

– Soluk veya mavi renkte görünen cilt

– Düşük vücut sıcaklığı

İçerik  B6 Vitamini Nedir? Faydaları Nelerdir? B6 Vitaminine Dair Her Şey

– Bilinç kaybı

Tanıdığınız birisi alkol aldığında belirtileri anlamanız daha muhtemeldir, çünkü normalde içerken yaptıklarından farklı davranırlar. Bu işaretleri bir yabancıda da farkederseniz de adım atın. Böylece hayatlarını kurtarabilirsiniz. Siz veya bir başkasının alkol zehirlenmesi belirtileri gösterdiğine inanıyorsanız, tedavi ve yardım istemekten korkmayın.

Alkol Zehirlenmesinin Ertesi Gün Belirtileri

Alkol zehirlenmesi belirtileri uygun şekilde tedavi edilmezse ertesi güne devam edebilir. Yukarıdaki işaretlerden herhangi biri ertesi öğleden sonra hala mevcutsa, bu, vücutta hala tehlikeli derecede yüksek alkol seviyeleri olduğu ve tedavi edilmesi gerektiği anlamına gelir.

Alkol Zehirlenmesi Ne Kadar Sürer?

Bir ünite alkolün işlenmesi tipik olarak vücutta bir saat sürer. Alkol zehirlenmesi süresi, diğer değişkenlerle birlikte ne kadar alkol tüketildiğine bağlıdır. Alkol zehirlenmesi kişi içmeye devam ederse daha uzun sürer. Bunun nedeni, vücudunuzun tüketilen tüm alkol miktarını işlemesinin zaman almasıdır. Aşırı derecede içki içmek birden fazla gün sürebilir, zaman geçtikçe alkol zehirlenmesi riski artar. İçmeyi bırakıp bayılsanız bile, mideniz ve bağırsaklarınız kan dolaşımında alkol salmaya devam eder ve vücudunuzdaki alkol seviyesinin artmasına neden olur.

Bir kişinin alkol zehirlenmesi yaşadığı sürenin uzunluğuna katkıda bulunan diğer unsurlar yaş ve vücut direncidir. Her insan ne kadar alkol tüketebileceğine ve vücutlarından süzülmesinin ne kadar sürdüğüne karşı farklı bir tolerans gösterir.

Alkol Zehirlenmesi Tedavisi

Bu durumu önlemenin en iyi tedavi olduğunu söylemeye gerek yok. Bu nedenle alkol alınmamalı ya da ölçülü alınmalıdır. Hamile kadınlar alkolden uzak durmalıdır, çünkü hem düşük hem de fetal alkol sendromu bir risk oluşturmaktadır. İçme sonucu daha da kötüleşen hastalıkları olan veya gebe kalmaya çalışan kadınlar gibi sağlıklı yaşam biçimlerine öncülük etmek isteyenler de alkol almamalıdır. Kendinizde veya bir başkasında alkol zehirlenmesi belirtileri görürseniz, derhal alkol almayı bırakmalı, acil servisleri aramalı veya en yakın acil servise gitmelisiniz. Alkol zehirlenmesi mutlaka sağlık kuruluşlarında tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

İçerik  Şalgam Nedir? Şalgam Suyu Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Alkol Zehirlenmesinde Yardım Beklerken Yapılması Gerekenler

Yardım beklerken, kişiyi bilinçli tutmaya çalışmak gerekir. Kusuyorsa, boğulmaması için yere yatmaları halinde başlarını yana doğru çevirmelidir. Mümkünse, su kaybını önlemek için onlara az miktarda su içirilmelidir. Çok savunmasız bir durumda oldukları için yardım beklerken kişiyi güvende tutmaya çalışılmalıdır.

Birkaç içki harika bir gece geçirmenize yardımcı olabilir, ancak aşırı tüketilen alkol, zehirlenmeye yol açarak gecenizi felakete çevirebilir. Alkol zehirlenmesi konusunda bilinçli olun ve önlememiş olsanızda doğru tedavi için önerilemizi dikkate alın.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019