Herkes için Bilgi

Dulavrat Otu Nedir? Dulavrat Otu Çayı’nın Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

02.05.2021
Dulavrat Otu Nedir? Dulavrat Otu Çayı’nın Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Dulavrat Otu Nedir?

Dulavrat Otu bitkisi, bardana, dilenci düğmeleri, çapaklar, cocklebur, tilki pıhtısı, hardock, hareburr, fakir adamın patatesleri, dikenli çapak ve diğerleri arasında çapaklı hindi gibi birçok ortak isim altında bulunabilir. Dulavrat otu, giysilerinize yapışmasıyla bilinen, kıllı çapaklara sahip iki yılda bir iri bir bitkidir. Bir tarlada yürüyüşe çıkarsanız, muhtemelen bu bitkiye rastlarsınız ve onun yapışan tohumlarının kolayca giysilerinize yapıştığını görürsünüz.

Bahçede kolayca büyür, bazı türleri 2 metre yüksekliğe ulaşır ve birçok yabancı ot tarafından kabul edilir. Rozet formunda uzun ve iri koyu yeşil buruşuk yapraklara (70 cm uzunluğa kadar) sahiptir. Dulavrat otu çiçekleri mor küresel devedikenleridir. Bitkinin tıbbi amaçlı kullanılan en önemli kısmı olan kökleri uzun (yaklaşık 60 cm- 90cm) ve incedir. Kökler kahverengidir ve içi beyaz süngerimsi etlidir. Bu bitki yaz sonunda hasat edilir. Dulavrat otu, bir kez aşılandığında besleyici ve iyileştirici bir çayla sonuçlanan, tedavileri hızlandırma ve gelecekteki hastalıkları önleme yeteneği ile uzun zamandır üne sahip olan besleyici bir köke sahiptir.

Dulavrat Otu Çayının Tarihçesi

Dulavrat otu uzun zamandır geleneksel tıbbın bir parçası olmuştur. Çin tıbbında, hem erkeklerde hem de kadınlarda iktidarsızlığı tedavi etmek için bir afrodizyak işlevi gören bir yöntem olarak özellikle önemliydi. Hindistan’da tümörle savaşma yetenekleri nedeniyle değerliydi. Muskalarda kötü ve negatif enerjilere karşı bir koruma biçimi olarak kullanılmıştır. 20. yüzyılda İsviçreli mühendis George de Mestral, yürüyüşe çıktıklarında dulavrat otunun çapaklarının köpeğinin kürküne yapışmasından ilham alarak Velcroyu icat etmiştir.

Bugün dulavratotu, bitkisel ilaçlar açısından hala bir rol oynamaktadır. Halen hem iyileştirici hem de koruyucu tıbbi bitki olarak kabul edilmektedir. Bazı ülkelerde bu bitki mutfaklarda kullanılır ve harika bir sebze olarak kabul edilir. Japonya, Çin ve Hawaii’de dulavratotu, salatalarda yaprakları ve besleyici değeri nedeniyle birçok güveç, çorba ve diğer yemeklerdeki kökü kullanan bir mutfak bitkisidir. Saç dökülmesini önlemek için şampuanlar veya cilt yaralarını ve böcek ısırıklarını iyileştirmek için losyonlar şeklinde kozmetik ve hijyen dünyasına girmiştir.

Dulavratotu Çayının Faydaları Nelerdir?

Bir fincan dulavrat otu çayı, refahınızı iyileştirmeye yardımcı olan zengin besinler ve temel unsurların kaynağıdır. Dulavrat otu çayı, vücudu zararlı toksinlerden temizlemek için ideal, detoksifiye edici bir bitki çayıdır. Bu bitki çayı, yüksek miktarda lif, protein, inülin, tanenler, esansiyel yağ asitleri, flavonoidler, müsilaj ve diğer elementleri içerir. Kök, kalsiyum, krom, bakır, demir, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum, silikon, sodyum, kükürt, çinko, tiamin gibi bileşenlerin en yüksek konsantrasyonunu ve ayrıca A, B-kompleksi, B1, B2 vitaminlerini içerir. B3, B6, B12, C ve E. Bu unsurların bir araya gelmesi bir dizi sağlık yararı sağlar. Dulavrat otu çayının faydaları aşağıda ayrıntılı bir şekilde sıralanmıştır.

İçerik  Alkol Bağımlılığı Nedir? Alkolden Bağımlılığından Kurtulmak Mümkün Mü?

Detoks Çayı

 • Dulavratotu çayının en önemli sağlık faydalarından biri vücudu temizleme yeteneğidir. Bu güçlü detoks çayı, kan dolaşımındaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur, böylece kan şekeri seviyelerini kontrol eder ve iltihapları önler. İçerdiği demir nedeniyle kanı da besleyerek kansızlığı önler.
 • Önemli idrar söktürücü etkisi, bu çayı su tutmayı azaltmanın harika bir yolu yapar. Dulavratotu çayı ayrıca ürik asit ve zararlı veya zehirli atıkları uzaklaştırmaya da yardımcı olur.
 • Bu bitki çayı, karaciğeri ve safra kesesini onarmaya ve onları uyarmaya, düzgün çalışması ve denge sağlamaya yardımcı olur. Hepatit, sarılık ve dalak ve pankreası da etkileyen hastalıkların iyileşmesini hızlandırabilir.
 • Sağlıklı bir karaciğeri teşvik ederek, durgun kan koşullarını tedavi etmeye, kanı arındırmaya ve vücudu canlandırmaya ve böylece daha sağlıklı bir yaşamı teşvik etmeye yardımcı olur.
 • Düzenli olarak bu çayı içmek, hipotalamus, hipofiz bezi, lenf ve yağ bezleri gibi bezleri stabilize etmeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda, bu çay bu bezleri besleyerek vücudun daha dirençli olmasını sağlar.
 • Böbrekleriniz, dulavratotu çayının detoksifiye edici etkisinden faydalanabilir. Üriner sistem yoluyla toksinlerin atılmasına yardımcı olurken, aynı zamanda üriner enfeksiyonları, böbrek rahatsızlıklarını tedavi edebilir ve zararlı maddeleri dışarı atarken hafif bir diüretik etki sağlayabilir.

Diyabet Desteği

 • Dulavratotu çayı, zararlı şekerlerin emilimini önleyerek şeker seviyelerini düzenlemeye yardımcı olduğu için şeker hastalarına yardımcı olarak da kullanılabilir. Yiyeceklerden şeker ve toksin alımını azaltmaya yardımcı olan lifler içerir.
 • Diyabetli veya hipoglisemili kişiler için faydalı bir madde olan yüksek konsantrasyonda inülin içerir, çünkü insülini hızlı bir şekilde artırmadan sağlıklı gerekli şekerleri sağlar.

Romatizmal Ağrı ve Artrit

 • Bir detoks çayı olarak dulavratotu, vücudunuzdan eklem şişmesine ve iltihaplanmaya neden olan toksinleri atmaya yardımcı olur. Bu bitki çayı içmek romatizma, artrit ve gutla savaşmanın bir yolu olabilir. Aynı zamanda ağrıyı hafifletir.
 • Dulavratotu çayı ayrıca eklemlerde ve eklemlerde ağrıya neden olan ve hareketlerinizi engelleyen kireçlenmeyi azaltmaya yardımcı olur. Ağrıyı hafifletmeye ve iltihabı azaltmaya yardımcı olarak fibromiyalji, lumbago ve siyatik için iyi bir çare olabilir.

Sindirim Çayı

 • Dulavratotu çayının sindirimi iyileştirdiği ve iştahı artırdığı kanıtlanmıştır. Mide ağrılarını hafifletir ve sindirim sürecini hızlandırır, besinlerin daha iyi emilmesini ve atıkların daha hızlı atılmasını sağlar.
 • Sindirim sisteminizi güçlendirmek ve rahatlatmak, hastalıklara karşı korumak ve sağlıklı bir safra salgılanmasını teşvik etmek için harika bir çaydır.
 • Dulavratotu kökü çayı içmek, müshil etkisi olduğundan, bağırsak rahatsızlıklarına neden olan bakteri veya mantarları temizlediğinden kabızlığa yardımcı olabilir. Bu sorunlardan kurtulduğunuzda bol su içmeyi unutmayın ve önerilen günlük dozu aşmayın.
 • Bu çay, Crohn hastalığı veya divertikülitten muzdarip ve bu rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olmak için bir temizlik çayına ihtiyaç duyanlar için de faydalıdır.
İçerik  Lavanta Yağı Nedir? Lavanta Yağı'nın Faydaları Nelerdir?

Bağışıklık Sistemi Güçlendirici

 • Bu bitki çayı, genel halsizlikten muzdarip olduğunuzda ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz gerektiğinde kullanılabilir. Antifungal, antiinflamatuar ve antibakteriyel etkileri sindirim sistemine çok yardımcı olur.
 • Bronşiyal öksürükleri ve diğer solunum yolu tahrişlerini tedavi etmek için dulavratotu çayı kullanılabilir. Soğuk algınlığınız veya gripseniz, bu çay sizi hastalığın kaynağı olan toksinleri terleterek veya ağrılı boğaz ağrısının semptomlarını tedavi ederek ateşi düşürür.
 • Hastalığa karşı savunmanızı oluşturmanın yanı sıra, solunum yolunuzu da güçlendirerek alerji veya astım ataklarının oluşumunu azaltır.

Sinir Toniği ve Ağrı Tedavisi

 • Bu temizleyici çay, olumlu ve iyileştirici değişiklikler sağlar. Sinirlerinizi kontrol altında tutarken zihni ve bedeni canlandıran, canlandıran, sinirler için bir tonik olarak düşünülebilir.
 • Bu onarıcı bitki çayı, kronik yorgunluk sendromu ile ilgili stresi azaltmaya yardımcı olarak, sinirleri yatıştıran ve besleyen zorluk durumlarıyla daha iyi başa çıkmanıza olanak tanır.
 • Kadın ve Erkek Toniği
 • Dulavratotu çayı hem erkekler hem de kadınlar için idealdir. Karaciğer üzerindeki tonlama etkisi, her iki cinsiyetin üreme organlarının ihtiyaç duyduğu sağlıklı hormonal dengeyi sağlar.
 • Kadınlar, ağrılı adet kramplarını hafifletmek ve PMS semptomlarını yatıştırmak için bu çayı içebilirler. Dulavratotu infüzyonları, uterus fonksiyonunu uyararak adet döngüsünü düzenlemeye yardımcı olmanın iyi bir yolu olabilir.
 • Bu çayı içmek, karaciğerinize ihtiyaç duyduğunuz hormonal dengeyi uygun şekilde sağlamaya yardımcı olarak menopoz semptomlarını hafifletir ve ayrıca gece terlemeleri veya ruh hali değişimleri gibi şeylerden muzdarip olduğunuzda ihtiyaç duyduğunuz sinirleri besler.
 • Bu çay aynı zamanda anne sütü üretimini arttırıcı üne sahiptir; ancak emziren annelere bunun gibi bitkisel takviyelere başvurmadan önce doktorlarıyla konuşmaları tavsiye edilir.

Kanser ile Savaşır

 • Dulavratotu, kanser için tamamlayıcı bir tedavi olma ününe sahip bitkisel bir karışım olan Essiac çayının bir bileşeni olarak bilinir. Bununla birlikte, dulavrat otunun kanseri tedavi edebileceği iddialarını destekleyen çok az kanıt vardır.
 • Dulavratotu çayında tespit edilen şey, antioksidanların varlığıyla tümörlerin büyümesini ve çoğalmasını baskılama yeteneğidir. Hücresel düzeyde hareket eder ve kansere yol açabilecek hücrelerin mutasyonunu önler.
 • Bu bitki çayını tamamlayıcı tedavi olarak kullanmayı düşünüyorsanız önce doktorunuzla konuşun.
İçerik  B6 Vitamini Nedir? Faydaları Nelerdir? B6 Vitaminine Dair Her Şey

Cilde ve Saça Faydalıdır

 • Dulavratotu çayı, pek çok cilt sorununu tedavi etmek için topikal olarak uygulanabilir. Diğer cilt rahatsızlıklarının yanı sıra egzama, benler, sedef hastalığı, uçuklar, kontakt dermatit, çıbanlar, apselerin tedavisinde oldukça etkilidir.
 • Yanıklar, kesikler ve yaralar için iyileşme süresini hızlandırabilir ve ayrıca akne gibi cilt döküntülerini tedavi ederek ve önleyerek cilt temizliğini teşvik edebilir. Soğutma etkisi, tahriş edici kızarıklıklar için rahatlama sağlayabilir ve ayrıca doku yenilenmesini hızlandırır.
 • Bir dulavratotu infüzyonu, böcek ısırıklarını tedavi etmeye veya zehirli sarmaşık veya meşe ile etkilenen deriyi iyileştirmeye yardımcı olmak için de kullanılabilir. Ayrıca sporcu ayağı gibi mantar enfeksiyonları için rahatlama sağlar.
 • Bu bitki çayı, cildin toksinleri vücuttan atmanın bir yolu olarak işlev görmesini sağlayan ter bezlerini uyarmaya yardımcı olur.
 • Saçınızı dulavratotu bitki çayı ile durulamak saç derisi sorunlarının tedavisine, saç uzamasını teşvik etmeye ve kepekleri gidermeye yardımcı olur. Saçlı deriye kan akışı getirdiği ve saç köklerini güçlendirdiği ispatlanmıştır.

Dulavratotu Çayının Yan Etkileri Nelerdir?

Dulavratotu çayı güçlü bir idrar söktürücü ve detoksifiye edici etkiye sahip olduğundan, bu çayı içmenin bazı olası yan etkilerinin farkında olmalısınız.

 • Dulavratotu çayı güvenli kabul edilir, ancak kısa bir süre kullanılmalı ve günde en fazla 2 ila 3 bardak içmelisiniz. Bu bitkinin uzun süre alınması, bazı insanlarda idrar yolu tahrişine ve toksisitesine neden olabilir.
 • Tek başına kullanıldığında dulavratotu çayı bazı insanlar için çok güçlü olabilir. Temizleyici diüretik etkisi çok hızlı çalışabilir ve yavaş kalp atış hızı veya şeker seviyelerinde aşırı değişiklikler gibi tehlikeli dengesizliklere neden olabilir. Küçük bir miktarla başlamalı veya diğer bitkilerle karıştırmalısınız.
 • Bu çayı cildinize topikal olarak uygularken önce cildinizin küçük bir kısmında test ettiğinizden emin olun. Kadife çiçeği, papatya veya yakup otu gibi bitkilere alerjiniz varsa, dulavratotu cilt veya göz tahrişine ve deri iltihabına neden olabilir.
 • Dulavratotu çayının idrar söktürücü etkisi nedeniyle, şeker hastalığı için ilaç kullanıyorsanız, kan şekerini tehlikeli seviyelere düşürebileceğinden güvensiz olabilir. Ve ciddi şekilde susuz kalmış hissediyorsanız, idrar söktürücü özellikleri durumu daha da kötüleştireceği için en iyisi bu çayı içmemektir.
 • Antiinflamatuar ilaç, lityum tedavisi veya başka herhangi bir diüretik hap alıyorsanız, bu bitki çayı içmek bu ilaçların etkilerini tahmin edilemeyen şekillerde artırabilir.
 • Güçlü bir bitki olarak kabul edildiğinden ve gelişimleri yakından takip edildiğinden, çocuklar tıbbi gözetim olmadan bu çayı içmemelidir.

 

 

Bu yazıyı beğendiniz mi?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019