Herkes için Bilgi

Bıldırcın Yumurtasının Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilmelidir?

03.02.2021
Bıldırcın Yumurtasının Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilmelidir?

Bıldırcın yumurtaları içinde bulunan protein ve vitaminler açısından doğal bir ilaç deposu olarak bilinir. Günümüzde birçoğumuz bıldırcın yumurtasının faydalarından habersizdir. Aslında düzenli olarak tüketilen bıldırcın yumurtaları sağlıklı, dinç ve uzun bi ömür sürmek için mükemmel bir doğal ilaçtır.

Vücuda sağladığı faydalar saymakla bitmiyor. Şimdi bu faydaların birkaçını açıklayıp ve nasıl tüketmek gerektiğini yapılan araştırmaları ve gözlemleri sizlere aktaracağız.

Bıldırcın yumurtası tavuk yumurtasına oranın 6 kat daha fazla fosfor, 7 kat daha fazla demir minerali ve 9 kat daha fazla protein içerir. Her yaş için aşırıya kaçmamak şartıyla uygun bir doğal besindir. Besin değerlerine bakacak olursak. Pişmiş bir 100 gramlık porsiyonda 158 gr kalori, 844 mg kolesterol, 141 mg sodyum, 132 mg potasyum, 0.4 gr karbonhidrat ve 0.4 gr oranında şeker bulunur.

Bıldırcın Yumurtası Nasıl Tüketilmelidir?

Bıldırcın yumurtalarını iyice yıkadıktan sonra küçük bi tencereye ilave edin daha sonra içine yeterli miktarda su ekleyip ocağa katın, kaynamaya başladıktan sonra 5 dakika kaynamasını bekleyin daha sonra soğuk su ilave edip soğuma işleminden sonra afiyetle tüketebilirsiniz.

Kemik erimesi ve sağlamlığı için etkilidir

Vücudun yaşlanma ile birlikte karşı karşıya kaldığı sorunlardan birisi ise  D vitamini eksikliğinden kaynaklanan kemik erimesidir. Bıldırcın yumurtasında bulunan D vitamini  ve proteinler bu soruna karşı birebir etkilidir.

Çocuklarda sağlıklı büyüme konusunda etkilidir

Bıldırcın yumurtası yapısındaki protein ve vitaminlerden dolayı bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ve sağlıklı bir neslin yetişmesinde etkili rol oynar.Doktor kontrolünde çocuğunuzun  yapısına göre günde 1-2 adet tüketilmesi önerilir.

Kansızlığı önleyici etkiye sahiptir

Bıldırcın yumurtasında bulunan demir minerali kan dolaşımını arttıran RBC (kırmızı kan) üretimde etkin rol oynar ve içinde bulunan potasyum minerali de kan üretiminde etkili bir mineraldir. Bu sayede kansızlığı önleyip vücut direncini arttırır.

İçerik  Balık Yağı Nedir? Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

Mide ülseri,mide yanması,gastrit gibi rahatsızlıklara etkisi

Bıldırcın yumurtası içeriğindeki protein ve minerallerin zenginliğinden dolayı mideyi rahatlattığı ve mide ağrılarına iyi geldiği uzmanlar tarafından gözlemlenmiştir. Bıldırcın yumurtası mide ülseri, mide yanması, gastrit ve birçok mide rahatsızlıklarında tedavi amaçlı kullanılır.

Öksürük ve Boğaz enfeksiyonlarına faydası

Herhangi bir alerjik rahatsızlığınız yok ise astım, bronşit, öksürük ve boğaz enfeksiyonları için mükemmel bi doğal ilaç olarak görülmektedir. Çocukların kullanımı doktor kontrolünde olması tavsiye edilir.

Bağışıklık sistemine faydası

Bıldırcın yumurtası antioksidan olarak zengin yapısı bakımından zararlı virüs, bakteri ve mantarları yok eder. Hastalıklardan kaynaklanan zayıf bağışıklık sistemini güçlendirerek tedavi sürecini hızlandırır.

Cilt bakımı için faydaları

Bıldırcın yumurtası son dönemlerde üretilen cilt bakımı kozmetik ürünlerinin hemen hemen hepsinde kullanılır. İçinde bulunan mineraller ve vitaminler sayesinde ten renginin eşitlenmesinde ,tenin beslenmesinde ve daha parlak gözükmesinde etkili bir rol oynar. Çeşitli bitkisel karışımlarla kür yapılacağı gibi bunlara ilaveten direk sade olarak ta tene uygulanabilir.

Saç bakımında etkilidir

Bıldırcın yumurtası içinde bulunan yüksek vitamin değerleri sayesinde saç derisi sağlığı ve saç parlaklığı için oldukça faydalıdır. Saç maskelerine karışımı sağlanıp saç diplerine uygulayacak masaj ile saçlara doğal bir canlılık ve parlaklık kazandıracaktır.

Cinsel isteği arttırıcı etkiye sahiptir

Bıldırcın yumurtasının tüketiminden sonra prostat bölgesindeki uyarıcıları harekete geçirip cinsel isteği arttırdığı da gözlemlenmiştir.

 

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019