Herkes için Bilgi

Beta Glukan Nedir? Faydaları Nelerdir?

25.04.2020
Beta Glukan Nedir? Faydaları Nelerdir?

Beta Glukan Nedir?

Beta glukan, tahıl ve mantarlardan ya da türevlerinden elde edilebilen, daha çok meyve, yulaf, arpa, baklagillerde bulunan, ekmek mayasından da elde edilebilir bir polisakkarittir. Yapısı çoklu bağ yapısı olduğu için birçok sağlık sorunlarına iyi gelir ve oluşabilecek komplikasyonları (2. olasılık hastalıkları) önler. Beta glukan, sağlıklı beslenmenin temel yapısını oluşturan madde olup dengeli ve sürekli kullanıldığında insan sağlığına faydalıdır. Kullanılmaması sonucunda çeşitli rahatsızlıklar, bu rahatsızlıkların ilerleyen seviyelerinde hastalıklar meydana gelebilmektedir. Peki bu faydalar nelerdir? Gelin göz atalım!

.

Beta Glukanın Faydaları Nelerdir?

Beta glukan faydalarını maddeler halinde sıralayacak olursak;

 • Birçok enfeksiyonu önleyici kaliteli besin içeriği barındırır. Çeşitli enfeksiyon hastalıklarına yakalanma olasılığımızı azaltır ve vücudumuza direnç katar.
 • Başta kolon kanseri olmak üzere diğer kanser çeşitlerini de bir miktar azaltır. Çünkü beslenme sağlık açısından en önemli noktadır. Özellikle kolon (kalın bağırsak) sağlıklı olması besinlerin içeriğinde ne olduğuna bağlıdır. Doğal beslenmek ve vücudun ihtiyacına karşılık verecek besinler tüketmek sağlık için gereklidir.
 • Beta glukan, tüketen bireylerin kan şeker seviyesi üst düzeye çıkmaz yani bu seviyeyi düşürür. Bu yüzden de bireyler yemek yedikten sonra acıkma miktarı uzar. Bir sonraki öğün miktarınızın süresi uzar. Kan şeker seviyesinin dengelenmesi bireyin normal porsiyon ve uygun zaman beslenmesini de beraberinde getirir. Sürekli acıkma hissi, bire şeyler yeme isteği, canımızın tatlı yeme isteği vb. olaylar çok sık yaşanmaz. Yaşansa bile bu sayıda bir düşüş meydana gelir.
 • Kan şeker seviyesini düzenleyen beta glulan, obotize ya da oboziteye neden olabilecek beden kitle indeksini önler, sağlıklı fit bir yaşamın temelini oluşturur. Oboziteden korunan kişi daha rahat hareket eder. Fazla kilonun beraberinde getireceği rahatsızlıklardan da korunmuş olur.
 • Kan şekeri düzenlenmesi sayesinde kalp krizi geçirme riskini azaltır ayrıca oluşabilecek damar tıkanıklığı, pıhtı atması vb. ikincil komplikasyonları önler. Bir tekerlek modeli oluşturduğumuzu varsayarsak ilk basamağa adım atmadığınızda diğer basamaklar da kendiliğinden kaybolacaktır.
 • Bağışıklık sisteminizi korumamıza ve güçlendirmemize yardımcı olur. Bağışıklık sistemi virüs ve bakteriler üzerine etkili olduğu için beta glukan tükettiğimizde bakteri ve virüs miktarında azalmalar meydana gelir.
 • Fizyoloji sistemimiz içerisinde doku ve organlarda bir harabiyet ya da aksaklık varsa bu sorunların giderilmesine ve hasarlı dokuların onarılmasını sağlar. Vücudumuz bir bütün sistem olarak çalışır. Herhangi bir organın görevini yapamaması çalışma sistemimizde aksaklık meydana getirir. Ya da bu durum diğer organların yükünü de arttırabilir. Bu tür oluşabilecek sağlık sorunlarının önüne geçmek amacıyla beta glukan, vücut için gereklidir.
İçerik  Ses Kısıklığı Nedir? Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir?

Beta Glukan Hangi Besinlerde Bulunur?

Beta glukan, yulaf, arpa, buğday, çavdar, baklagil (bezelye, fasulye, nohut, soya mercimek, makarna), meyve vb. ürünlerde bulunur. Ekmek tüketmek ve baklagil grubundan dengeli beslenmek genellikle ülkemizde uygulanan bir beslenme şeklidir. Arpa, ekmeğimizin içine kattığımız bir protein grubudur. Bunun yanı sıra çeşitli yulaf içeren besinler de tüketebiliriz. Unutmayalım ki sağlıklı bir yaşam midemizden geçen besinlerin içeriğiyle birebir ilişkilidir. Yediklerimize ne kadar çok dikkat edersek o kadar sağlıklı oluruz. Sağlıklı bir yaşam hareketli bir yaşamdır ve haraketli yaşam içerisinde mutlak mutluluk barındırır.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. GEZEGEN dedi ki:

  Kan şekeri düzenleme açısından sürekli kullandığım ürün

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019