Herkes için Bilgi

Uyku Apnesi Nedir? Uyku Apnesinin Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

13.06.2021
Uyku Apnesi Nedir? Uyku Apnesinin Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Son dönemlerde çoğu insanın karşılaştığı uyku problemlerinin başında uyku apnesi gelmektedir. Uyku apnesi sendromu, uyku esnasında kısa bir süre solunumun durması ve geçici boğulma nöbetleridir. Boğulma sırasında kandaki oksijen seviyesi düşer bu durum beynin uyanmasını sağlar. Beyin solunum kesilmesinden dolayı vücudu uyandırır.

En büyük belirtilerinden biri horlamadır. Uyku apnesi yaşayan kişi gece sık sık uyanabilir. Uykusuz ve dağınık uyku kesintilerini fazla hatırlayamaz. Bu durum ertesi gün yorgunluk ve halsizlik hissine neden olur. Gün içinde uyuklama eğilimi gösterir. Yeterli uyuduğunu düşünen kişiler, ertesi gün yorgun uyanmaları durumunda uyku apnesini göz önünde bulundurmalıdırlar.

Uyku Apnesi’nin Nedenleri Nelerdir?

Uyku apnesi sendromu üç durumda değerlendirilir. Merkezi(santral), tıkayıcı(obstrüktif) ve ikisinin bir arada göründüğü karma tip durumdur.

Santral uyku apnesi, beynin nefes al komutu vermediği ve solunum durmasının beyin kaynaklı olmasıdır.

Tıkayıcı uyku apnesi, genellikle üst solunum kaslarında gevşeme olması, yumuşak damak sarkması, bademciklerin büyümesi gibi nedenlerle solunum yolunum tıkanmasıdır.

Tıkayıcı uyku apnesi erkeklerde daha fazladır. Kadınlarda ise menopoz döneminde kendini daha çok gösterir. Uyku apnesi sendromu kilo fazlalığı, yüksek tansiyonu, burun-boğaz bozukluğu ve aşırı horlayan insanlarda sık sık rastlanır.

Yüksek tansiyon, düzensiz kalp ritmi, kalp krizi, inme gibi hastalıkların uyku apnesiyle ilişkisi olabilir. Sebebi tam olarak bilinmese de uyku apnesine yol açabilecek birçok durum vardır. Bunlardan bazıları:

– Üst solunum yollarına bağlı hastalıklar,

– Madde bağımlılığı,

– Aşırı kilolu olma durumu,

– İlaç kullanımı,

– Geniz eti sorunu

Uyku Apnesi’nin Belirtileri Nelerdir?

En belirgin özelliği uykuda solunumun durmasıdır. Birçok insan uyku esnasında solunumun durduğunu fark edemez. Beynin verdiği bir uyarıyla vücut uyandırılır. Gece boyu sık sık bu durum kendini tekrar edebilir fakat kişi uyandığını hatırlamaya bilir. Uyku apnesi sendromu bulunan kişilerde belirtiler farklılık göstermektedir. Uyku apnesi yaşandığına dikkat edilecek bazı durumlar;

İçerik  Ses Kısıklığı Nedir? Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir?

– Gündüzleri yaşanan uykusuzluk

– Olur, olmaz uyuklama

– Baş ağrıları

– Sinirlilik

– Odaklanamama

– Hafıza sorunları

– Huzursuzluk

– Aşırı horlama

– Ağızda kuruluk

– Yüksek tansiyon

– Kalp ritminde sorun

– Boğaz ağrısı

– Sık sık idrara çıkma

Bunların yanı sıra sabahları dinç olmamaya bağlı ruhsal bunalım, depresyona sebep olabilir. Uyku apnesi uykuda ani ölüm, inme, felç, kalp krizi, cinsel isteksizlik, kilo verememe, akciğer solunum hastalıklarını büyük ölçüde etkileyebilir. Gün içinde aşırı uykusuzluk hali kişiyi yorgun ve dikkat sorunlarıyla karşılaştırır. Özellikle araç kullanımı esnasında uyuklamaların çoğu uyku apnesine bağlıdır. Ciddi yaralanmalara ve kazalara neden olabilir.

Uyku Apnesi Teşhisi

Uyku apnesi Doktor tarafından değerlendirilen hastaya uyku testi yapılmaktadır. Bu testin adı polisomnografi olarak adlandırılır. Uyku esnasında beyin dalgalarını kayıt etmek, oksijen seviyesini belirlemek ve uyku sorunlarının tespiti için bu testten faydalanılır.

Bu cihaz, gece 7 saat boyunca hastanın göğüs kafesi, nefes alış verişi, solunum için çabası, horlaması, nefes durmalarının kaydını tutar. Kan içindeki oksijen durumunu, EKG ile kalp ritmini, bacaklara takılan elektrotlarla bacak hareketlerini kaydeder.

Hastanın hangi uyku pozisyonunda solunum durmasının arttığını belirler. Sabaha kadar kayıtların alınması ve incelenmesi ile hastanın uyku esnasında solunumunun kaç kez durduğu, durma süresinin ne kadar olduğu, oksijen seviyesini ve o sırada kalp ritminin nasıl etkilendiğini gözlemler. Hastanın derin uykuya dalıp dalamadığını belirler.

Uyku Apnesi Tedavisi

Uyku apnesi sorunu olan kişinin ilk yapması gereken obezite sorunu varsa bu durumu ortadan kaldırmalıdır. Eğer üst solunum yollarında belirgin şekilde darlıklar, geniz eti mevcutsa, Kulak Burun Boğaz doktoruyla görüşmesi gerekmektedir. Cerrahi işlem gerektirecek durum olabilir.

İleri derecede gözlemlenen uyku apnesi sorunlarında pozitif hava basıncı (CPAP) makinesi ile tedavi uygulanır. Cihaza bağlanan maske hastaya takılır ve doktorun belirlediği hava basıncı hastaya uygulanır. Gece boyunca uygulanan bu yöntem sayesinde üst solunum yollarının açık kalması sağlanır. Hastanın solunum durması yaşamadan, uyku düzenini kaliteli bir hale getirilmesi hedeflenir.

İçerik  İnsomnia (Uykusuzluk) Hastalığı Nedir?

Ayrıca uyku apnesi sorunu yaşayan kişilerin yaşam tarzlarında bazı değişiklikler yapmaları istenmektedir. Sigara ve alkol kullanımı varsa bırakılması, düzenli spor yaparak kilolarını kontrol etmeleri, uyumadan hemen önce ağır yemekler yememeleri, yan olacak şekilde uyumaları gibi basit durumlar, uyku apnesinin azalmasında büyük rol oynamaktadır.

 

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019