Herkes için Bilgi

Kemik Suyu Nedir? Kemik Suyunun Faydaları Nelerdir?

15.05.2021
Kemik Suyu Nedir? Kemik Suyunun Faydaları Nelerdir?

Kemik Suyu Nedir?

Kemik suyu genelde tavuk çorbası, işkembe, paça çorbası yapmak için kullanılır. Tavuk, sığır, koyun gibi hayvanların kemiklerinden veya kemiklerinin kıkırdağından yapılır. Kaliteli bir kemik suyu toprak kapta kaynatılarak elde edilir. Kemik suyu elde edilirken bazen kemik yerine etin kaynatılması tercih edilebilir. Kemikler, çok çeşitli minerallerin yanı sıra jelatin ve kolajen içerir. Kemik suyu bu nedenle birçok sağlık yararına sahip olabilir.

Kemik Suyunun Faydaları Nelerdir?

Kemik suyu, içerdiği birçok besin maddesi nedeniyle günlük olarak tüketildiğinde sağlık açısından birçok faydaya sahiptir.

Kemik suyu, mineraller ve bazı vitaminlerle doludur. Kemik suyu çok yüksek miktarda magnezyum içerir. Aynı zamanda iyi bir demir, selenyum, bakır, fosfor, potasyum, sodyum, C vitamini ve B6 vitamini kaynağıdır.

Kemik suyu ayrıca birkaç “koşullu” amino asit içerir. Bu amino asitlere tıp dilinde genellikle koşullu ifadesi kullanılır çünkü insan vücudu stresli olduğunda bunları üretemez. Bu, bu amino asitleri yiyeceklerimizden almamız gerektiği anlamına gelir. Kemik suyunun içeriğinde dört amino asit bulunur: arginin, glisin, glutamin ve prolin. Bunlar, bağışıklık ve bağırsak işlevi, bilişsel yetenekler ve vücudun detoksifikasyonu için gereklidir.

Kemik suyunun sağlıksal yararlarının çoğu kemik iliğinden gelir. Çok miktarda jelatin ve amino asit içerir. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye yardımcı olan lenfoid ve miyeloid kök hücrelerin yanı sıra hasarlı dokuları onarmaya, iyileştirmeye ve yeniden inşa etmeye yardımcı olur.

Bağırsak ve sindirim sorunları olan kişiler için, her gün bir bardak kemik suyu içmek yardımcı olabilir. Jelatin ayrıca ishal, gıda intoleransı, kabızlık ve şişkinliğe neden olan bağırsaktaki deliklerin onarılmasında da etkilidir.

Birtakım bilimsel araştırmalar, kemik suyunun soğuk algınlığının etkilerini ortadan kaldırmada etkili olduğunu göstermiştir. Kemik suyu, sinüslerin ve solunum yollarının temizlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda kolay sindirilebilir beslenme sağlar.

İçerik  At Kestanesi Nedir? Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

İnsanlar uzun zamandan bu yana eklem ve romatizmal ağrılarını gidermek için glukozamin takviyeleri kullandılar. Kemik suyu bol miktarda glukozamin içerdiğinden eklem ağrılarını azaltmadan bir hayli etkilidir. Kemik suyu ayrıca kemikleri güçlendirmeye ve osteoporozu önlemeye yardımcı olabilir.

Kemik suyu, birçok sağlık yararı olan glisin içerir. Yapılan akademik ve bilimsel araştırmalar, glisinin uyku kalitesini üst düzeye çıkardığını ve hafızayı güçlendirdiğini göstermiştir. Kemik suyu almak, daha dinlendirici bir uykuya ve daha iyi bilişsel işlevlere yol açabilir.

Kemik suyu cilt için de birçok faydaya sahiptir. Kolajen sağlıklı bir cilt için gereklidir ve bizi genç tutar. Birçok kozmetik cilt ürünü kolajen kullanır. Ancak kemik suyu içmek cildinizin sıkı, parlak ve genç görünmesine yardımcı olur.

Kemik suyunun spor ile uğraşan insanlar için de faydaları çoktur. Paleo diyetleriyle birleştirilen kemik suyu, kilonuzu korumanıza yardımcı olabilir. Obezite, aslında obeziteyi azaltmaya yardımcı olabilecek kemik suyu da dahil olmak üzere belirli bağırsak bakteri türleriyle bağlantılıdır.

Hamilelikte Kemik Suyu İçilir Mi ?

Kemik suyu, mineraller ve elektrolitlerle yüklü olduğu için hidrasyona yardımcı olur. Dehidrasyon hamilelerde oldukça yaygın olduğu için, kemik suyunun hamilelik için birçok faydası pek çok kez kanıtlanmıştır. Kemik suyu ayrıca sporcuların vücutlarını yeniden nemlendirmelerine yardımcı olabilir.

Kemik Suyunun kanseri önleme faydası var mı?

Pek çok insan bunun farkında olmayabilir ya da bunu göz ardı edebilir ancak kemik suyu, bağışıklığın temel fonksiyonlarını iyileştirerek çeşitli sağlık sorunlarının önlenmesine yardımcı olabilir. Bu, zengin mineral, amino asit ve diğer besin konsantrasyonlarından kaynaklanmaktadır.

Görüldüğü gibi, kemik suyu insan sağlığı açısından oldukça yararlı. Uzmanlar, kemik suyunun mutlaka her sofrada olması gerektiğini tavsiye ediyorlar, özellikle çocukların gelişiminde çok önemli bir rol oynadığının altını çiziyorlar.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019