Herkes için Bilgi

At Kestanesi Nedir? Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

14.06.2020
At Kestanesi Nedir? Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

At Kestanesinin tohumları, çiçekleri, yaprakları ile dal kabuğu, esculin isimli maddeyi içerdiği için zehirli bir bitki özelliğindedir. Bundan dolayı yalnızca tohumlardan elde edilen standardize hazır preparatların kullanılması gerekir. Ana yurdu Balkanlardır. Yapraklarını döken, büyüklüğü 25 m. ulaşabilen büyük bir ağaçtır. İlkbaharda açan güzel çiçekleri ve görkemli olmasından dolayı yetiştirilmektedir.

At Kestanesinin İçerdiği Bileşikler Nelerdir?

Topluca ‘’eskin’’ olarak isimlendirilen triterpen saponinle aktif tedavi edici bileşiklerden oluşur. Alfa, beta ile kripto eskin şeklinde 3 ana formda bulunmaktadır. Beta eskin 30’dan çok değişik glikozidden meydana gelir. Kersetin, kamferol ile glikozit türevleri olarak flavonoidler içermektedir.

At Kestanesinin Faydaları Nelerdir?

 • At Kestanesi cilt sağlığına yönelik kullanımı ile bilinir. Kırışıklık giderici kremlerde bulunur. At Kestanesi bitkisi ile üretilmekte olan yağ ve kremler pek çok cilt sorunlarında kullanılır.
 • At Kestanesinin damar büzücü özelliği bulunur. Ciltte meydana gelen genişleyen gözenekleri kapatmaktadır.
 • Bu bitki kozmetik ürünlerinde botoks etkisi veren krem, vücut bakım ürünlerinde çoğunlukla kullanılır.
 • Bacaklarda meydana gelen variste dolaşımın düzenlenmesi ve ağrıların azaltılmasında etkisini göstermektedir.
 • Basura karşı da kullanılmaktadır. Damar esnekliğini arttırmaya yarayan bu bitkinin içerisinde aescin isimli kılcal damar kanamalarını durdurmaya yarayan bir bitkisel enzim bulunmaktadır.
 • Varis problemlerinde kompresyon çorapları kadar faydası bulunur.

Kronik Venöz Yetersizliğine Karşı At Kestanesi

Ünlü bir sağlık dergisi, At Kestanesi ile ilgili dikkat çeken bir makale yayımlamıştır. At Kestanesi ekstresi genel olarak Almanya’da kronik venöz yetersizliği (CVI) için kullanılır. Bu problem, uzun süreli ayakta kalma ya da yürümeden dolayı bacaklarda ağrılar ve yanma ile kendini gösterir. Semptomlar, ödem ile venlerin inflamasyonundan dolayı meydana gelir.

Daha önceki senelerde yapılan on üç klinik araştırma sonuçlarının gözden geçirilmiş olduğu makalede hemfikir olunan sonuç, at kestanesinin CVI semptomlarının giderilmesinde plasebodan daha etkili olduğu ve hemen hemen kapiler yetersizlik durumunda kullanılmakta olan Orutositler kadar yararlı sonuçlar verdiği şeklindedir.

İçerik  Plasebo Etkisi Nedir?

Bir diğer çalışmada ise, at kestanesinin tedavi çalışmasının standart kompresyon tedavisi ile eşit olduğu belirtilmektedir, fakat bu çalışma çift – körlü yani double – blind bir çalışma değil. At Kestanesinde etkili olan maddelerden bir tanesi olan eskinin venve kapiler damarlarının yapısını korumuş olduğu daha önceki laboratuar araştırmalarından bilinmektedir. At Kestanesi birde CVI görülen şahıslarda anormal derecede yüksek olan lökosit ile proteoglikan hidrolaz’ların da seviyesinde düşme meydana getiriyor olabilir. Bilim adamları elektron mikroskobunu kullanarak at kestanesi ekstresi verilmiş olan hayvan modellerinde vasküler bozukluklarının düzelmiş olduğu bulmuşlardır.

At Kestanesini Nasıl Kullanmak Gerekir?

At Kestanesi kapsül, çay olarak kullanıldığı gibi dıştan kompres olarak da uygulanabilir. (standardize preparatlar)

At Kestanesinin Yan Etkileri Nelerdir?

 • Doktor tavsiyesi olmadan gebelik ve emzirme dönemlerinde kullanılması son derece sakıncalıdır.
 • Kanama bozukluğu yaşayanlar ya da kan incelticisi kullanan kişiler bu bitkiden uzak durmaları gerekir.
 • Kaşıntı ya da bulantı gibi yan etkileri vardır.
 • Yüksek dozlarda kullanılması böbrekler için risk arz eder.

At Kestanesi Zehirli Midir?

Hayati önem arz edecek kadar zehirli olduğu için sadece tohumlarından elde edilen standardize hazır ürünleri kullanmalısınız. Ham tohum, çiçek, yaprak ve dal kabuğunda zehir barındırır

At Kestanesinde Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

At Kestanesi meyvesi alkaloit saponin ile glukozid içeriği ile biraz zehirlidir; dokunulması değil ama yenilmesi tehlike arz eder. At Kestanesi tohumu ekstresinin venöz yetmezliği için kullanılabileceği söylenmişse de açık yara, mukoz membran, ülseratif cilde uygulandığı zaman tromboz ya da emboli riski taşır. Ekstresi cilt döküntüleri, mide bulantıları, mide ya da bağırsak sorunlarına neden olabilir.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019