Herkes için Bilgi

Plasebo Etkisi Nedir?

24.04.2020
Plasebo Etkisi Nedir?

Plasebo Etkisi Nedir?

Plasebo etkisi nedir, tıpta kullanılan Plasebo ilaçların içeriği nedirPlasebo hastaları nasıl etkiler gibi sorulara cevap vereceğimiz bu makalemizde, insan zihninin ve düşüncelerin beden üzerindeki etkilerini tartışmak istiyoruz. Bu bakımdan siz de hayatınızın akışı içinde şahit olduğunuz veya başkalarında gördüğünüz Plasebo etkisi veya düşüncenin beden üzerindeki etkisini gösteren hikayelerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz. Zihnimizin bedenimiz üzerinde çok güçlü bir etkiye sahip olduğu uzun yıllardır yapılan araştırmalar ve deneyler çerçevesinde bilinmektedir. Bazı durumlarda da zihnin pozitif düşüncelere yönlendirilmesi ile beden üzerinde iyileşmelerin sağlandığı gözlemlenmiştir. Plasebo etkisi bir fenomen olarak tedavide terapötik sonuçlara yol açabilir. İstisnai durumlarda plasebo sahte ilaçları tıbbi tedavilerin etkisini olumlu yönde etkileyecek kadar güçlüdür. Bilinenin aksine plasebo etkisi sadece olumlu düşünmekten ibaret değildir.

Plasebo Etkisi ve İnancın Beden Üzerindeki Etkisi

İçeriğinde herhangi bir tıbbi tedavi amaçlı kimyasal bir ilaç bulunmayan, sadece basit şekerlerden üretilen Plasebo ilaçlar aslında doktorların ve bilim insanlarının yeni ilaçların üretiminde yeni bir faktörün de etkili olabileceği yönünde fikirler üretmesine yol açabiliyor. Bu etki tamamen sahte olan ilaçlar kullanarak, hastalara şifa verici olduklarının yetkili ağızlar tarafından söylenmesi ile belirli bir iyileşme göstermelerinin şaşırtıcı bir şekilde sağlandığının görülmesidir. Buna Plasebo etkisi denir. Hastalar şartlandırılarak, verilen hap şeklindeki şekerlerin aslında iyileştirici olduklarına inanırlar ve bu da psikolojik olarak belli düzeyde bir iyileşme sağlayabilir. Plasebo etkisini gözlemlemek üzere verilen sahte hapların içinde su şeker veya tuzdan başka bir şey yoktur. Burada etkili olan şey, hastanın tüm kalbi ile şifa bulacağına inanmasıdır.

Plasebo Etkisi ile Bazı Hastalar Kendini Daha İyi Hisseder

Plasebo etkisi gösteren ilaçlar, ister bir hap, enjeksiyon veya sarf sıvı olsun, gerçek ilaç gibi görünecek şekilde tasarlanmıştır, ancak maddenin, tedavi etme  gücü yoktur. Bu araçlar genelde tıbbi araştırmalar için kullanılırlar. Bir kaç gönüllüden oluşan bir grup üzerinde denenirler. Grup 2 farklı takıma ayrılarak bir takıma plasebo ilaç verilirken diğer takıma ilaç verilmez. Belli bir süre sonra plasebo ilaç alan takım bireyleri kendilerini daha iyi hissettiklerini söyler. Öncesinde doktorlar veya gözetmenler hastalara bu ilacın çok etkili bir ilaç olduğunu da telkin ederler. Bireylerde daha iyi olacakları yönünde bir inanç gelişir.

Esasında bilim adamları yeni ilaçları ve diğer tedavi yaklaşımlarını test ederken, bu yeni tedavi yönteminin ilaç yan etkisi ve riski olmadan kullanımının verdiği avantajla beraber, hastanın kendini bu sahte ilaçlarla daha iyi hissedeceğine güçlü bir inanç beslemesinin, hastalık üzerindeki olumlu etkilerinin olup olmayacağını görmek istiyorlar. Doktorların bu noktadaki avantajı sıfır yan etki ile hastaları avutacak ve psikolojik olarak rahatlatacak bir yöntem geliştirmektir. Yani bir bakıma hastalık hastası olan insanlara sıfır yan etkili plasebo ilaçlar verilerek, durum daha da iyileştirilebilir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019