Herkes için Bilgi

Narsizm Nedir? Narsist Kişi Kimdir?

03.02.2021
Narsizm Nedir? Narsist Kişi Kimdir?

Narsizm Nedir? Narsist Kişi Kimdir?

Narsisizm kelimesi, 1914 yılında ünlü psikanalist Freud’un ortay attığı bir kavram olarak; sadece kendini sevmek, sadece kendini düşünmek, bencillik olarak tanımlanıyor. Hatta Freud bu yıllarda bir makale yazmış ve Narsizmi tanımak isimli bu makalesinde bu kavramı ortaya atmış.  Yunanlılarda mitler çok fazladır ve bu kavramın da bir Yunan mitini esas aldığından söz edilir. Mit, Narcissuz adı verilen çok yakışıklı bir gencin, henüz aynalar icat edilmemişken, bir kaynak suyunda kendi güzel yüzünün yansımasını görmesini konu alır. Bu genç sudaki yansımasına o kadar çok aşık olur ki, bu görüntüden kendini alamayarak yemeden içmeden kesilir. Ta ki ölüm onu yakalayana kadar. Burada insanın, tüm kusurlarından arındırılarak, putlaştırılması söz konusudur. Narsist kişi de, sevilmekten ziyade, çokça takdir edilmeyi arzular ve tüm çabası bu amaç içindir. Bu amaca ulaşmak için her şeyi yapabilir. Narsist özellik, ortadan kaldırılmadan, gerçek sevginin doğmasına imkan yoktur, narsist bir kimse sevilemeyeceği gibi, sevilmeyi de beklemez ve kendinden başka birini asla sevemez. Narsist kişi, kendi çapına ve sınırlarına bakmadan mükemmel olmayı hedefler. Kendisinin mükemmel biri olduğuna inanır. Kendisini sevmeyen insanları mercek altına alarak, onların sevgisini kazanmaya çalışır ama onları gerçekte sevmez.

Her İnsanda Biraz Narsistlik Olabilir

Küçüklüğümüzden beri, kendimizi bildik bileli kendimizi özel hissederiz. Tüm dünya bir tarafa biz bir tarafayızdır. Zaman içinde, olaylar birbirini izledikçe, bu kadar da özel olmadığımızı anlamaya başlarız. Hayat istediğimiz gibi gitmez. Evrendeki tek özel insan olmadığımızı anlamak için, tüm olaylar bize ders vermeye çalışır gibidir. Başkalarının da en az bizim kadar özel olduğunu idrak etmeyene dek acı çekmeye devam etmek kaçınılmaz olacaktır. Ünlü bilgeler, “İnsanları kendinizden üstün görmeyin ve kendinizi de hiç kimseden daha üstün görmeyin! (Sadhguru)” görüşünü sık sık dile getirirler.  Narsistler için rahatsız edici olsa da, başkalarının varlığını da kabullenmek hayatı yaşanır kılmanın bir gerekliliğidir.

İçerik  Psikosomatik Hastalıkların Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Kişisel çıkarların, birinci öncelik haline gelmesi, kişinin aidiyet duygusunun yaş ilerledikçe zayıflaması, bireyin sosyal statü ve güç kazanma arayışı, web ortamında farklı ve şişirilmiş sahte kişiliklere bürünerek böbürlenme ve prim kazanma yarışı Narsizmi besler. Narsist insanlar, belirsiz bir aldatma, utanç, kıskançlık, boşluk veya eksiklik, çirkinlik ve aşağılık duygusuna veya bu duyguların telafi edici unsurlarına sahiptir: Her zaman haklı olduklarına inanırlar ve gurur, aşağılama, savunmacı kendine yeterlilik, kibir ve kibir hissederler.

  Narsist insanlar, psikolojik kırılganlıklarının idrakindedir. Yıkılacaklarından, özgüvenlerini veya bağlılıklarını kaybedeceklerinden -özellikle eleştirildiklerinde- ve kendilerini boşluktaymış gibi hissedeceklerinden korkarlar. Öz kimliklerinin bütünlüğünü koruyamayacak kadar kırılgan olduğunu ve yoğun gerilime dayanamayacağını düşünürler. Genellikle de içsel benliklerini parçalama korkusu, fiziksel sağlıklarıyla aşırı bir meşguliyet haline dönüşebilmektedir. Bu nedenle, bu bireyler hipo-kondriye ve ölüm fobisine yatkın kişilerdir.

Özellikle Narsist kişilik geliştirenlerde, vicdan azabı veya iyiliğe karşı gösterilecek minnettarlık, narsistlerin reddetme eğiliminde olduğu tavırlar arasındadır. Normalde, herkes hata yapabilir, ancak  kişinin yaptığı bazı kişisel hata veya zararlardan dolayı pişmanlık duyması normal insanlar için sıradan öz eleştiri iken, Narsist kişilerde, kendi kusurunu kabul etme durumu yoktur ve suçu başkalarına kolayca atma eğilimleri vardır.  Bu da onların, mükemmeliyetçi olma isteklerinden gelmektedir. Mükemmel insanın kusuru olmaz.

 

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019