Herkes için Bilgi

Alkol Bağımlılığı Nedir? Alkolden Bağımlılığından Kurtulmak Mümkün Mü?

27.12.2020
Alkol Bağımlılığı Nedir? Alkolden Bağımlılığından Kurtulmak Mümkün Mü?

Alkol Bağımlılığı Nedir? Alkolden Bağımlılığından Kurtulmak Mümkün Mü?

Bilimsel araştırmalar, günde 1-2 bardak içmenin kalp hastalığı riskini azaltabileceğini gösteriyor. Alkol içmek geniş kapsamlı olumsuz sonuçlar üretebilir. Pek çok kişi alkolü nadiren sorunsuz bir şekilde kullanırken, zaman zaman bazı insanlar başlarını derde sokar. Bazı insanlar ise alkolün vücutlarında ve çevresinde yarattığı olumsuz etkileri görmesine rağmen alkolden vazgeçemez. Bu can sıkıcı ve istenmeyen durum bağımlılık haline gelirse kişinin ailesi tarafından da istenmez. Kişinin bu durumda olması depresyonlar ve psikolojik rahatsızlıklarla da doğrudan ilişkili olabilir.

Tıbben kabul edilen normal alkol tüketimi sınırı erkekler için günde 2 içki ve kadınlar için 1 içkidir. Her seferinde bir içki yaklaşık olarak bir kutu veya şişe biraya, bir kadeh şaraba veya 45 ml sert içeceğe (votka, viski, vb.) Eşdeğerdir. Bu şekilde hesaplanan içeceğin türü önemli olmaz. Yani üç bira ve üç ayrı votka içmek size aynı miktarda alkol verir ve aynı etkiye sahiptir. Bu nedenle, birayı bu bağlamda zararsız bir meşrubat olarak görmenin bir anlamı yoktur.

Alkol Bağımlılığı Nedir? 

Pek çok alkol türü vardır. İçecek olarak etanol adı verilen bir tür tüketilir. İçecek olarak tüketilen alkol birçok hastalığa neden olur. Ayrıca alkol iradeyi zayıflatır, kişi kontrol kaybı yaşar ve uyuşturucuya karşı savunmasız hale getirir. Uyuşturucu kullananların yüzde 57’si alkol kullanıyor. Alkolden uzak durmak, diğer maddelere bağımlılıktan korunmada önleyici bir rol oynar.

Alkolik, çok miktarda alkol tüketen, fiziksel, ruhsal ve sosyal sağlığı bozulmasına rağmen sık sık içmek isteyen ve tedavi edilmesi gereken kişidir. Dünya çapında alkol kullanan 2 milyar insanın 76 milyonu alkol bağımlısı. Bu nedenle her yıl 1.800.000 kişi ölüyor. Ülkemizde ilk tüketim yaşı 11 yaşa kadar düştü. İlk kullanım yaşı ne kadar düşükse, yaşamın ilerleyen dönemlerinde bağımlılık riski o kadar artar. Bu acilen çözülmesi gereken toplumsal bir sorundur.

Alkol Ne Zaman Bağımlılık Haline Gelir? 

Alkolizm denilince akla bir şişe alkol ve parklara dökülen ağır alkol bağımlıları gelmekte ve insanlar kolayca alkol sorunu olmadığını söylemektedir. Ancak alkolün sorun haline gelmesi için kişinin her zaman alkol almasına bile gerek yoktur. Bir kişi zaman zaman alkol alsa bile, zaman zaman aşağıdaki sorunlardan herhangi birini yaşıyorsa, profesyonel yardım gerektiren alkol tüketiminde bir sorun olduğu anlamına gelir:

– İş yerinde, okulda veya evde tekrarlayan görevlere müdahale: Bu kişi bazen alkol nedeniyle iş veya okulu aksatır.

– Fiziksel olarak tehlikeli durumlarda tekrar tekrar alkol tüketimi: örneğin alkolün etkisi altında araç kullanmak.

– Alkolle ilgili yasal konular: örneğin alkolün etkisi altında kavgaya girmek ve suç işlemek.

– Alkolün neden olduğu veya şiddetlendirdiği kalıcı veya tekrarlayan kişilerarası sorunlar: örneğin, bir partnerle alkol hakkında tartışmak.

Alkol bağımlısı olan bir kişi, içmenin zararlı etkilerini kontrol edemez. Bu duruma tıbbi olarak “alkol kötüye kullanımı” denir.

Alkol Bağımlılığı Hastalık Mıdır? 

Alkol bağımlılığı, kronik, tekrarlayan bir hastalıktır. Bu hastalık ilerleyicidir, yani yavaş yavaş kötüleşebilir. Semptomlar kendiliğinden veya harici bir eylemle düzeldiğinde bile, zamanla yeniden ortaya çıkabilir. Alkolizm; Diyabet, hipertansiyon ve diğer kronik hastalıklar gibi sürekli izleme gerektirir. Bu arada acil durumlar olabilir. Alkole fiziksel olarak duyarlı olmanın yanı sıra, alkolikler, tüm istenmeyen sonuçlara rağmen tek başına iradeyle üstesinden gelinemeyecek bir içme arzusuna sahiptir. Başka bir deyişle, bu insanlar alkolden yaşadıkları kötü sonuçlardan ders almıyorlar ve hatta başlarına gelenlerin asıl sebebinin alkol olduğunu inkar ederek alkolden teselli arıyorlar.

Alkol Bağımlılığından Kurtulmak Mümkün Mü? 

Toplum, alkol tüketimini kontrol edemeyen kişilerin zihinsel olarak zayıf ve hatta dengesiz olduğuna inanır. Birçok alkolik de kendilerini böyle görüyor. Ancak alkolizmin bir hastalık olarak görülmesi, kişinin alkolle karşılaştığında seçme iradesini ve gücünü kaybetmesidir. Alkol karşısındaki zayıflığınızın farkına varmak ve bu konuda yardım istemek, daha iyiye doğru değişim için ilk adım ve mutlak bir koşuldur. Milyonlarca insan bu ilk aşamada alkolün sosyal yaşamlarına verdiği zararın üstesinden geldi. Hasta olduklarını kabul eden ve iyileşmek isteyen kişiler, anonim alkolikler gibi terapötik ve kendi kendine yardım gruplarından en iyi şekilde yararlanır.

Bir kişinin tedavi için “alkolik” olduğunu kabul etmesi gerekmez. Konsültasyon için bile bir uzmanla görüşmek önemlidir. Çünkü terapistin görevi, kişiyi eğer varsa tedaviye ihtiyacı olduğuna ikna etmektir. Bunun için gerekli teknikler var. Bu arada madde bağımlılığı tedavilerinin ve bu anlamda yardım gruplarının etkinliğinin kesinlikle kanıtlanmış olduğu unutulmamalıdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019