Herkes için Bilgi

Kortizon Nedir? Kortizon Tedavisi Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

14.06.2020
Kortizon Nedir? Kortizon Tedavisi Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Kortizon hem bilinçsiz hem de kontrol edilmeden kullanılırsa, vücudunuza çoğu zaman yararlı olmaz aksine zararlı olur. Bundan dolayı doktorların hastalarını çok iyi yönlendirmeleri ve hastaların da tavsiyelere uymaları gerekmektedir.

Kortizon Nedir?

Kortizon, böbreküstü bezinde üretilmekte olan doğal bir hormon olma özelliğindedir. Vücudun, normal işleyişlerini devam ettirebilmesi adına devamlı belli bir miktarda böbrek üstü bezlerinin kabuk yerinde üretilmekte olan, kortizon hormonlarına ihtiyaç duymaktadır. Bu hormonların sentetik şeklinde olan kortizon ilaçları tıp biliminin değişik alanlarında pek çok hastalığın tedavisi için yaygın bir şekilde kullanılır. İlaç şeklinde kullanılmakta olan değişik kortizon türleri mevcuttur.

Ağız yolu ile veya damar yolu ile uygulanabilen bir ilaç olan kortizol, hidrokortizon ya da kortizon şeklinde de bilinmektedir. Kullanma süreleri, gün içindeki alım şekilleri ile azaltma durumu veya doz miktarı konularında doktorların söylediklerine mutlak suretle uyulması gerekmektedir.

Kortizon İlaçları Hangi Hastalık Sorunlarında Kullanılır?

Romatizma hastalıkları, bağ dokusu şikayetleri, kan hastalığı, kan hücrelerinin fazla çoğalmasından dolayı meydana gelmiş olan lösemi hastalığı, çok fazla olan bir alerjik sorunundan meydana gelen ve birden bire oluşan anafilaktik şoklar, karaciğerde meydana gelen otoimmun hastalıklar, tiroit bezinin çok fazla çalışması durumunda görülmekte olan kriz sorunlarında, sinir köklerinin alerjik, birden bire olan ve iltihaplı problemlerinde, birtakım vücut felci sorunlarında, yüz felcinin başlama döneminde, multiple skleroz probleminde, nefrotik sorunlarda, kalp zarını, kalp kasını ve iç tabakayı tutmakta olan iltihaplı olaylar ile alerjik olaylar ve bağışıklık sistemi ile ilgili, tıkanmaya sebep olan türdeki damar hastalığında, astım sorunun başlangıç evresinde önlem alınmak için ve son olarak ciddi astım krizleri sorunlarında kullanılmaktadır.

Kortizon Tedavisinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Tuz ile sodyum içeren yiyecekler, konserve, turşu ile salamuralara, tahin, pekmez, çikolata, şekerli içecekler, tuzlu kuru yemişler, kabartma tozu, et suyu tabletleri, kızartılan ağır hamur tatlıları türündeki yiyeceklerden kaçınmanız gerekmektedir.

İçerik  Göğüs Sıkışması (Angina Pektoris) Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi Nedir?

Kortizon Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir?

Özel olarak çocukluk döneminde ve genç dönemlerde uygulanmakta olan kortizon tedavisi gelişme bozukluklarına sebebiyet verebilir. Vücutta bazı bölgelerde şişlik ve gövde tarafında yağlanmalar meydana gelebilir. Adalelerin zayıflaması, kan basıncı yükselmesi, kemiklerin erimesi, seksüel ile psikolojik problemler meydana getirebilir.

Vücutta aşırı kıllanma, çizgilerin oluşması, adet döneminde bozukluklar, tiroit bezlerinin işleyişinde ve erkek bireylerde testisler üzerinde problemler yaşanabilir. Uzun vadeli kortizon kullanılması çocuklarda büyüme ile gelişme sorununa yol açar.

 • Kortizonun rastgele kullanılması diyabet, hipertansiyon türü problemlere neden olan Cushing ismi verilmiş olan probleme neden olur. Cushing sorununda bağışıklık sisteminde gerileme meydana gelir, tuz tutulmasında artış olur ve hipertansiyon meydana gelir. Yağ sentezinin artması, aşırı kilo alınması ve kaslarda gerilme sorunu yaşanır. Potasyum yetersizliğinden dolayı ve diyabetten dolayı halsizlik, kasların ince olması, kemiklerin kırılgan olması ve mikroplu hastalıklara eğilimi vardır.
 • Kortizon tedavisi uyguluyorsanız tedaviyi birden bire kesilmemeniz gerekmektedir. Tedaviyi birden bire bırakırsanız organizmada ani tepkilere yol açarsınız. Kortizon tedavisinde doz ufak ufak artırılıp öyle başlanır ve yine aynı şekilde de yavaş yavaş tedavi sürecine son verilir. Kortizonun tedavisi böbrek üstü bezinin yetersizliğinden dolayı fiziksel açıdan bağımlılığa yol açar. Kortizon tedavisi uzun süren kullanımın ardından birden bire kesildiği zaman, böbrek üstü bezlerinde gerileme olduğundan dolayı, hastalar şoka girebilir.
 • Uzun süre devam eden kortizon tedavisinde kaslarda erime meydana gelir. Özellikle kol ile bacakların gövdeye olan yakın kısımların kaslarında güçsüzlük meydana gelir.
 • Kortizon midenin asit salgısını arttırmaktadır, koruma özelliğinde olan mukus tabakasında bozulma meydana gelir.
 • Uzun süre devam eden kortizon tedavisinde katarakt sorunu daha fazla ilerler.

Bazı burun spreyleri kortizonludur, bu da bazı kişilerin burnunda kurumalara, kabuk oluşmasına ve kanamalara yol açabilir.

İçerik  Liposuction Nedir? Liposuction Kimlere Yapılır?

 

Bu yazıyı beğendiniz mi?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019