Herkes için Bilgi

Göz Tansiyonu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

24.02.2019
Göz Tansiyonu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Göz Tansiyonu Nedir?

Göz tansiyonu (glokom) göz içi basıncının yükselerek görme sinirlerini tahrip etmesi halidir. Göz sıvısı sürekli doğal şekilde üretilir ve dengeli bir şekilde boşaltılırken göz içi basıncı olması gereken seviyede dengelenmektedir. Göz içi basıncı artması yani göz tansiyonu sorunu ise göz sinirleri ve damarları üzerinde ekstra bir yaratmaktadır. Bu nedenle görme sinirleri zamanla zayıflayarak ve körlüğe neden olabilmektedir.

Göz Tansiyonu Nedenleri

Göz tansiyonu ileri yaşa bağlı olarak görülebilse de erken yaşlarda da görülebilmektedir. Ayrıca genetik faktörler, kornea sorunları, diyabet hastalığı, kansızlık ve yaşlılık faktörlerinin yanı sıra miyop ve hipermetropta göz tansiyonu nedenlerindendir. Göz tansiyonunun ideal seviyesi 10-20 mmHg arasında kabul edilmektedir. Göz tansiyonu sınırı 20’yi geçtiğinde hastalığa dair önemli belirtiler ve şikayetler yaşanmaktadır. En ideal göz tansiyonu seviyesi ise 17 mHGg civarında olmalıdır.

Göz Tansiyonu Belirtileri

Sabahları yoğunlaşan baş ağrıları, bulanık görme, gözün önünde ışıkların uçuşması hissi, kısıtlı görme açısı sorunları ve göz etrafında ağrı şeklinde belirti veren göz tansiyonu çok sinsi bir hastalık olarak hiç belirti vermeden körlüğe kadar gidebilen ciddi bir hastalıktır.

Göz Tansiyonu Tedavisi

Göz tansiyonu tedavisi ilaç, lazer ve cerrahi yöntemler ile mümkün olabilmektedir. Tedavideki amaç hastanın görme durumunu ömür boyu muhafaza ederek sabitlemektir. Tedavinin çeşidi ve nasıl uygulanacağı hastanın durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Teşhisin hangi aşamada konduğu, hastanın yaşı ve diğer rahatsızlıkları tedaviyi belirleyen seçeneklerdir. Gözün daha fazla görme kaybını yaşamaması için uygulanan tedavi yöntemlerine ek olarak SLT Lazer yöntemi de farklı bir tedavi seçeneğidir. İlaç kullanan hastalarda destekleyici bir çözüm olarak değerlendirilmektedir. Göz tansiyonu olan veya olmayan herkesin muhakkak düzenli olarak kontrollerden geçmesi ve ilaçlarını aksatmaması gereklidir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019