Herkes için Bilgi

Nane Çayının Faydaları Nelerdir? Nane Çayı Nasıl Hazırlanır?

11.05.2020
Nane Çayının Faydaları Nelerdir? Nane Çayı Nasıl Hazırlanır?

Bitkisel çaylar infüzyon olarak da bilinir, nane çayı gibi birçok bitkiden elde edilen nane çayı gibi çaylar, dünya çapında yüzyıllar boyunca çeşitli rahatsızlıklar için doğal ilaçlar olarak kullanıldılar. Dolayısı ile bitkisel çaylar ve genel sağlığı desteklemek için kullanılmaktadır. Bitki uzmanları, beslenme uzmanları ve diğer sağlık uzmanları, nane çayını çeşitli rahatsızlıkların tedavisi ve vücut sağlığı için birçok faydası olan genel bir sağlık toniği olarak önermektedir. Sadece nane çayı aroması baş ağrısını ve soğuk algınlığını giderebilir. Bunu çay fincanınızdaki aromaterapi olarak düşünebilirsiniz.

3000 Yıldır Nane Çayı Kullanılıyor

Avrupa ve orta doğuda yetişen nane bitkisi ya da nane çayı bitkisi nane bitkilerinin yapraklarının kurutulması ile elde edilir. Soğuk günlerde bir fincan nane çayı içinizi ısıtacak ve sizi soğuğa karşı koruyacaktır. Nane çayının bu faydası bile kullanılması için yeterli iken nane çayı zararları var mıdır diye merak eden okuyucularımıza şunu söylemek isteriz. Bu güne kadar nane çayının zararlı olduğunu gösteren hiç bir bulguya rastlanmadı. Bu bitki MÖ 1000 yıllık bir geçmişe dayanmaktadır. Nane çayı, stres gidermek için veya eksik beslenmenin neden olduğu baş ağrılarını hafifletebilir. Bu baş ağrıları tipik olarak beyindeki kan damarlarını kısıtlar ve farmasötik ağrı kesiciler gibi nane çayı da onları açar ve potansiyel olarak baş ağrısı hastalarına rahatlama sağlar. Baş ağrılarını kesmek için leblebi gibi tükettiğimiz ağrı kesicilerin, kısa süreçte ağrıyı kestiği doğrudur ancak bu ilaçlar karaciğere zarar verir. Karaciğer hastalıkları ise ölümcüldür. O nedenle baş ağrısı varsa ilaç yerine bir bardak nane çayı tüketin.

Nane çayının bir diğer faydası ise sinüsleri temizlemesidir. Nane ferahlatır, kimyasal bir mentol olarak sinüsleri açıcı özelliğe sahiptir. Nane bitkisi balgam ve mukus tıkanıklığını parçalayan bir dekonjestan görevi görür. O yüzden nane çayı demlenirken çıkan buharı güvenle soluyabilirsiniz. Nane çayı faydaları arasında mide ağrıları, kramplar, mide ekşimesi, gaz şişkinlik, hazımsızlık ve ishal gibi gastrointestinal rahatsızlıkları hafifletmek de sayılabilir. Nane çayı aynı zamanda sağlıklı sindirimi destekler ve yemekten sonra en iyi şekilde metabolizmanın çalışmasını sağlar.  Yatmadan önce, özellikle geç bir akşam yemeği yediyseniz ve mide ekşimesi varsa ilaç almadan bir fincan nane çayı için. Nane çayı faydaları üzerine yapılan araştırmalar gösteriyor ki, nane yağı irritabl bağırsak sendromunu doğal olarak iyileştiriyor. Nane çayı veya nane bitkisi faydaları arasında yine  antiviral ve antimikrobiyal özellikleri nedeniyle, üst solunum yolundaki kötü bakterileri öldürmek de vardır.

Nane Çayı Nasıl Hazırlanır?

Nane çayı sıcak veya soğuk olarak servis edilebilir ve günün her saatinde aç veya tok karna içilebilir.  Canlandırıcı aroması nedeni ile sabah kalktığınızda 1 fincan nane çayı içebilirsiniz. Bu sabahları daha dinç uyanmanıza yardımcı olabilir ve yemekten sonra sindirime yardımcı olabilir. Nane çayı kafein içermez ama sizi zihinsel olarak uyarır, hafızayı güçlendirir ve stresi azaltır. Trafiğe çıkacaksanız özellikle uzun yolculuklarda nane çayı çok yararlıdır. Hem sakinleştirici etkisi vardır hem de dikkatinizi toplamayı kolaylaştırır. Nane çayı faydaları bununla bitmiyor, nane çayı içindeki mentolün antispazmodik etkisi ile, birçok kadın için adet kramplarını hafifletmeye yardımcı olur. Ağız kokularını gidermesi, nefesi ferahlatması da diğer yararlarıdır.  Nane çayı yapma olayına gelince. Suyu kaynattıktan sonra altını kapatın ve bir dakika suyun soğumasını bekledikten sonra nane yapraklarını 1 bardak suyun içine atın. 7 dakika demlenmesi yeterli olacaktır. Ancak nane çayı alırken taze olması önemlidir.

İçerik  Şeker Hastalığı (Diyabet) Nedir? Çeşitleri, Belirtileri, Tanı ve Tedavisi

Nane Çayının Yan Etkileri

Nane çayı zararsızdır ancak bunun bazı istisnaları vardır. GERD hastaları için nane çayı zararlı olabilir.  Reflü hastalığı olanlar da nane çayı tüketmemelidir. Hamile kadınlar da ancak doktora danıştıktan sonra nane çayı tüketebilir.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019