Herkes için Bilgi

A Vitamini Nedir? Faydaları Nelerdir? A Vitaminine Dair Her Şey

22.07.2021
A Vitamini Nedir? Faydaları Nelerdir? A Vitaminine Dair Her Şey

A vitamini, karaciğer içerisinde depolanmakta olan ve yağda çözünebilen çok önemli bir vitamin çeşididir. Normal olan gıdalarda 2 farklı tip A vitamini vardır. Bunların birincisi önceden oluşturulmuş olan A vitamini, yani premade olandır. Retinol ismi ile de bilinir. Aktif olan bir A vitaminidir.

Balık, et, tam yağlı süt ve kümes hayvanları gibi birçok hayvansal gıda türünde bulunabilir. İkinci olan A vitamini de provitamin A olarak biliniyor ve sebze, meyve gibi bitki kökenli besinlerde yer alıyor. İkinci tipin öteki adı karotenoidler olmaktadır. Bunlar da besinlere koyu bir renk verirler. Bunlara pigment de denir.

Bu tür aktif A vitamini formunu alabilir. Beş yüzden fazla bilinmekte olan karotenoid türü vardır. En bilinen provitamin A vitamini tipinin ismi ise beta-karoten olmaktadır. Vitaminler genel manada vücut tarafından asla üretilmeyen veyahut olumsuz sağlık sorunlarını engellemek için yetersiz şekilde üretilebilir.

Bu nedenle uygun olan bir beslenme rutiniyle ve yalnızca tıbbi bakımdan gerekli olduğu hallerde vitamin takviyeleriyle bedene vitamin sağlamak zorunludur. A vitamini kapsül formunda ve diyet takviyesi şeklinde satılabilen ürünler şeklinde de mevcut olmaktadır.

Çoğu zaman ise retinil asetat ya da retinil palmitat şeklinde, beta-karoten şeklinde ya da ikisinin birleşimi biçiminde takviyelere eklenmektedir. A vitamini faydaları hakkında da bilgi vermek isteriz. Haydi gelin bu vitaminin faydalarına beraber bakalım…

A Vitamini Faydaları Nelerdir?

A vitamini kemik, yumuşak doku, diş, mukus zarı ve cilt yapısının sağlıklı olarak meydana getirilip korunmasına yardım eder. Göz retinası içerisinde renk vermekte olan pigmentleri ürettiği için aynı esnada retinol olarak da bilinmektedir. A vitamini, en çok da düşük ışıkta iyi bir görüş almaya yardım eder.

Aynı esnada sağlıklı bir gebelik ve gebelik sonrası anne sütüyle emzirme konusunda da etkileri büyüktür. Beta-karoten tipi A vitaminleri her zaman için antioksidan olmaktadır. Antioksidanlar, hücreleri serbest radikal ismi verilen maddelerin neden olduğu etkilerden korumaktadır.

İçerik  Vertigo Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Serbest kökenli radikallerin bazı tür kronik ve uzun süre boyunca devam eden hastalıklara katkı sağladığı ve yaşlanma konusunda rol oynadığı söylenmektedir. Beta-karoten içermekte olan gıdaların yenmesi her zaman kanser riskini azaltır. Fakat beta-karoten içeren gıdaların kanserin etkilerini de herhangi bir şekilde azaltmadığı görülmüştür. Takviyeler bazen fayda etmeyebiliyor.

A Vitamini Eksikliği Tam Olarak Nedir?

Vücut içerisinde A vitamininin eksik kalması halinde çeşitli türde görme problemleri ani bir şekilde meydana gelebilir. Bu problemler içerisinde düzelebilir olan gece körlüğü ile geri dönüşü imkansız olan kornea hasarına maruz kalmış kseroftalmi de yer almaktadır. Bu vitaminin eksikliği aynı esnada hiperkeratoza ya da pullu cilde neden olabilmektedir. A vitamini fazlası da birçok farklı duruma neden olabilir. Bu durumlar farklı türlerdedir.

A Vitamini Fazla Alındığı Zaman Ne Olur?

A vitamininin fazla alınması da birçok hastalığın oluşmasına neden olabilir. Yüksek bir dozda A vitamini ise doğum kusurlarını meydana getirebilir. Akut A vitamini zehirlenmesi ise çoğu zaman kişi tarafından uluslararası ünite A vitamini alındığı zaman ortaya çıkmaktadır. Kronik vitamin A zehirlenmesi diye bir şey de vardır. Bu olay, düzenli şekilde günde 25 bin IU’dan daha çok alan yetişkin kişilerde meydana gelebilecek olan önemli bir durumdur.

Çocuklar ve bebekler, A vitaminine karşı biraz daha fazla duyarlı olurlar. Daha ufak dozlarda A vitamini ya da retinol gibi A vitamini içermekte olan ürünler almanın akabinde de hastalanabildikleri görülmüştür. Yüksek seviyede alınmış olan beta-karoten kişileri çoğu zaman hasta etmemektedir. Fakat yüksek dozda beta-karoten alınması cildin rengini turuncu ya da sarı yapabilir. Beta-karoten tüketimi azaldığı zaman cilt rengi bir anda normal halini alacaktır diyebiliriz.

A Vitamini İçeren Gıdalar Hangileridir?

Önceden oluşturulan A vitamini beyaz peynir, alabalık, ciğer, morina ciğeri yağı, kral uskumru, somon, tereyağı, tavuk ciğeri, yumurtanın sarısı, peynir, yağlı süt, krema, balık yağı, pisi balığı ve böbrekten elde edilmektedir diyebiliriz. Provitamin A vitamini ise brokoli, balkabağı, ıspanak, havuç, kara lahana, kırmızı biber, karahindiba yeşillikleri, pazı, maydanoz, brüksel lahanası, portakal ve tatlı patates gibi sebze ve meyvelerde fazlası ile bulunmaktadır diyebiliriz. Bu gıdalar her daim tüketilmelidir. Hepsi de çok ama çok faydalı gıdalardır.

İçerik  Antidepresan Nedir? Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Meyve ya da sebzenin rengi ne denli koyuysa, o kadar fazla beta-karoten içermektedir. Bitkisel beta-karoten kaynakları ise hiçbir zaman kolesterol ve yağ içermemektedir. Bu kaynaklar yağ ile beraber yendiği zaman onlardan elde edilebilen A vitamininin emilim şekli de artacaktır. Bedenin A vitamini de dahil edilmek üzere diğer önemli vitaminler için de günlük olan gereksinimi elde etmenin en mantıklı yolu bol bol meyve, sebze ve takviye edilmiş olan kuru fasulye ve süt ürünleri, kepekli tahıllar ve mercimek ile beslenmek olmalıdır.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019