Herkes için Bilgi

Chia tohumu’nun faydaları nelerdir? Zayıflamaya yardımcı olur mu?

26.04.2019
Chia tohumu’nun faydaları nelerdir? Zayıflamaya yardımcı olur mu?

Chia tohumu salvia hispanica bitkisinden elde edilen küçük siyah-beyaz tohumlardır. Yapılan araştırmalar chia tohumunun en sağlıklı besinler arasına girmesine olanak sağlamıştır. Chia tohumu bir çok farklı yerde, farklı amaçlarla kullanılan bir besindir. Güney Meksika’da yetiştirilen bu tohumlar dünyanın hemen hemen her bölgesin de bilinen bir tohum türüdür. Kalp sağlığa oldukça faydalı olması, cilt bakımında kullanılması ve zayıflamaya yardımcı olması en çok kullanılan alanlardır. Chia tohumunun ekimini ilk gerçekleştirenler aztekliler olarak bilinmektedir. Aztekliler döneminde chia tohumu askerlere güç ve kuvvet vermesi amacıyla tüketilen bir asker besiniydi. Chia kelimesinin kuvvet anlamı da buradan gelmektedir.

Chia Tohumu Zayıflamaya Yardımcı Olur Mu?

Özellikle son dönemlerde popüler hale gelen ve zayıflattığı ile ilgili bir çok paylaşım yapılan chia tohumunun bir çok yağ içerdiği yapılan araştırmalar sonucu netleşmiştir. İçerisinde lif, protein, kalsiyum, magnezyum ve fosfor barındırmaktadır. İçerisin de bulunan omega 3 sayesinde sindirimi hızlandırdığı ve tokluk hissi yaratarak zayıflamaya yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Diyetisyenler de chia tohumunu hastalarına önermektedir. Bir çok farklı tüketim şekli olması tüketimini kolaylaştırdığından tercih edilmektedir.

Nasıl Tüketilmelidir?

Suya karıştırılıp içmek en sık kullanılan tüketim şeklidir. Özellikle sabah aç karnına ılık su içerisine karıştırmak gün içerisinde ki sindirimin hızlı olmasına ve tokluk hissinin gün boyunca etkili olmasına sebep olacağı için tavsiye edilir. Su içerisinde içemeyenler için taze meyve suyuna karıştırmak, salatalar üzerinde baharat gibi kullanmak veya akşam yemeğinin üstüne serpmek tavsiye edilir.

Faydaları Nelerdir?

Sadece zayıflamaya yardımcı olmayan aynı zamanda içerdiği antioksidan ve proteinler sebebiyle kalp ve kemik sağlığı içinde oldukça önemlidir. Göğüs kanseri üzerinde etkisi olduğu düşünülen ve kanser tedavisi için kullanılmaya başlayan chia tohumuyla ilgili araştırmalar halen devam etmektedir. Süt ürünlerinden daha fazla kalsiyum içermesi kemik sağlığı için ne kadar etkili olduğunun bir göstergesidir.

İçerik  Vertigo Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Cilt İçin Faydaları Var Mıdır?

Cilt bakım ürünlerinde de kullanılan chia tohumu hücrelerin yenilenmesine olanak sağladığı ve yaşlanmayı geciktirdiği için cilt sağlığı içinde önem arz etmektedir. Cildin alt yüzeyinde bulunan kolajen eksikliğini giderdiği ve kolajen üretimini arttırarak kırışıklık görüntüsünü azalttığı bilinmektedir.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019