Herkes için Bilgi

Nikotin Nedir? Nikotin Nelerde Bulunur ve Etkileri Nelerdir?

14.06.2020
Nikotin Nedir? Nikotin Nelerde Bulunur ve Etkileri Nelerdir?

Nikotin Nedir?

Nikotin ülkemizde ve günümüzde her 10 kişiden mutlaka birinde bulunan bağımlılık yapan bir maddedir. Nikotin her bireyde belirli tüketimler sonucu görülür. Nikotin denilince aklımıza ilk olarak sadece sigara gelmektedir. Ancak nikotin sadece sigarada bulunmaz. Daha çok maddeyle karıştırılıp tüketilir. Nikotin bağımlılık yapmasıyla bilinir.

Aslında çoğumuz ya da hemen hemen hepimiz nikotini kötü ve insan sağlığına zararlı olarak biliriz. Nikotin bağımlılığı inanılmaz bir bağlılıktır ve zamanla tamamen kendine hapseder. Yapılan araştırmalar ve kanıtlayıcı anketler sonucunda nikotinin dünyada bulunan alışkanlığının en zor kırılan madde olduğu söylenmektedir. Gerçekten de nikotin bağımlılığı inanılmaz kötü bir alışkanlıktır. Çoğu insan nikotin bağımlılığından kurtulmak için uzun bir süre savaşmaktadır. Ancak her birey ne yazık ki başarılı olmamaktadır.

Normal şartlarda nikotin herhangi bir madde ve ürünle birleşmediği durumda doğada herhangi bir renkte değildir ve sıvı haldedir. Sadede ateş ile temasında rengi kahverengiye döner.

Nikotin Nasıl Elde Edilir?

Nikotin yukarıda da belirttiğimiz gibi sıvı halde ve renksizdir. Ancak dışarda çok bekletilirse veya ateşle bir araya gelirse yapışkan ve kahverengi bir hal alır. Nikotin inanılmaz derece de güçlüdür. İnsan vücuduna ciğerlerden burundan veya ağız yoluyla geçebilir ve insan vücuduna geçer geçmez yaklaşık olarak 10 ile 20 saniye arasında tamamen kana karışıp beyne ulaşır.

Zehirleyici bir maddedir. Hatta maddelerle kullanılma dışında inanılmaz bir zehirleyici olarak da kullanılabilir. Hatta çoğu bireyler nikotini su ile karıştırarak böcek veya küçük böcekleri öldürmeye yarayabilir.

Nikotin’in Zararları Nelerdir?

Nikotin denilince zaten aklımıza kendiliğinden ve oturmuş bilgi olarak zehirleyici ve bağımlılık yapan madde olarak gelmektedir. Nikotin tam olarak da aslında öyledir. Çünkü vazgeçilmesi en zor alışkanlıklardandır. Nikotin çok çabuk ulaşılabilinecek bir maddedir.

Siz kullanmazsanız bile nikotin kokusu burnunuzdan veya solum yollarından vücudunuza girer ve kullanmışsınız gibi sizi etkiler. Eğer nikotinin zararlarından uzak durmak istiyorsanız eğer nikotinin olduğu yerlerde bulunmamanız gerekmektedir.

İçerik  Karaciğer Yağlanması Nedir? Karaciğer Yağlanması Belirtileri ve Tedavisi

Nikotinin en büyük ve en etkili zararı kalbimize vermektedir. Kalbimiz üzerinde inanılmaz etki yaratmaktadır. Çünkü nikotin oksijenin azalmasına yol açar ve kalbimizin de daha fazla oksijen alması için hızlı pompalamaya başlar. Böylelikle kalp hızlı çarpmaya başlar ve çabuk yorulur. Bu yorulma sonucunda da kalp krizine neden olur. Kalp krizinin yanında inmelere de neden olabilir. Normal şartlarda sağlıklı bir bireyde hücreler bakterileri hızlı bir şekilde yok etmeye yarar. Ancak sigara kullanan ve nikotin kullanımına maruz kalan bireyin hücreleri yavaşlar ve bakterileri öldüremez duruma gelir. Tüm bunların yanı sıra sigara dişlere de zarar vermektedir. Bakterilerin dişe ulaşması kolaylaşır ve diş eti hastalıkları meydana gelir. Diş eti hastalıkları dışında dişin sararması ve ağızın kokmasına da neden olmaktadır. Saç köklerini de zayıflatmaktadır. Özellikle uyarı olarak hamile bayanların sigara kullanmaması önerilir. Çünkü nikotin bağımlılığı ve nikotinin hamile kadınlarda en büyük olumsuz özelliği erken doğum ve ölü doğuma neden olmaktadır. Hamile kadınların yüksek oranda nikotin alması bebeklerin daha doğmadan vücut gelişiminin yarım kalmasına ve yarık damak, yarık dudak oluşmasına neden olmaktadır.

Nikotin bağımlılık yaptığından kolay kolay vazgeçemeyebilirsiniz. Ancak bu konuda sağlık kuruluşları inanılmaz güzel bir şekilde destek sağlamaktadır. Eğer nikotinden uzak durmak ve nikotinden kurtulmak istiyorsanız doktorunuza mutlaka danışmalısınız. Şimdiki yaşınızda ve zamanınızda herhangi bir sağlık problemi yaşamıyor olabilirsiniz ancak ilerleyen zamanlarda ve yaşlarda kalbinizin de yorulması sonucu ciddi zararlar görebilirsiniz. Bu yüzden nikotin kullanımını bırakmayı ne kadar erken düşünürseniz sağlığınız için en iyi kararı vermiş olursunuz.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019