Herkes için Bilgi

Mide Botoksu Nedir? Mide Botoksu Nasıl Yapılır?

18.04.2021
Mide Botoksu Nedir? Mide Botoksu Nasıl Yapılır?

Mide Botoksu Nedir?

Botoksun kaslarda felç yapma özelliğinin uygun dozlarda kullanılması sağlık ve estetik alanlarında şifa amaçlı sonuçlar vermektedir. Mide botoksu da bu kapsamda geliştirilirken endoskopik olarak mide içine uygulanan botoks ile mide kaslarının kasılması absorbe edilirken mide boşalmasının yavaşlaması sağlanmaktadır. Bu nedenle de tokluk hissi daha uzun bir salınımda olurken hasta da hızla kilo vermektedir. Mideden açlık hormonunun salgılanmasına engel olarak tokluk hissi oluşturan mide botoksu hastanın da dikkat etmesi ile çok sağlıklı bir operasyondur.

Mide Botoksu Kimlere Yapılır?

Mide botoksu yaptırmak için öncelikle vücut kitle endeksinin yüzde 35 ve altı olması gereklidir. Ancak bir obezite cerrahisi işlemi olmaması nedeniyle obezite sınırını geçen ve vücut kitle endeksi 40’ın üzerinde olan kişilere mide botoksu asla uygulanmamaktadır. Obeziteye karşı bir önlem olarak uygulanan mide botoksu hastada maksimum 15-20 kilo verilmesini sağlarken diyetle birlikte korunan bir kiloyu da sabitleyebilmektedir ancak obez hastalar için yeterli ve sağlıklı sonuçlar için yeterli değildir. Obezite cerrahisi işlemleri ve operasyonları ayrı şekillerdedir.

Mide Botoksu Nasıl Yapılır?

Mide botoksu çok kolay uygulanabilen ve hastanın kısa zamanda normal hayatına dönebildiği yöntemlerden en tercih edilenidir. Mide botoksu nasıl yapılır? Mideye endoskopik şekilde uygulanan botoks için anestezi eşliğinde hastaya bir uyku hali verilmektedir. Hasta asla bir ağrı veya şişlik hissetmeden etkisi ortalama 4-6 ay sürer ve bu sürede kişilerin 15-20 kilo vermesi öngörülür. Endoskopik yöntemle mide içine uygulanır ve ortalama 15-20 dk. sürer. Kişiler yaklaşık 4-5 saat sonra normal yaşamına dönebilmektedir. Mide botoksu nasıl yapılır şeklinde hastaların endişe etmesine gerek kalmadan kolay bir sürece sahip olan mide botoksunun hasta sağlığı ve konforu açısından olumlu etkileri oldukça fazladır.

Mide botoksu yapılan hastanın takip etmesi gereken özel bir beslenme düzeni genellikle yoktur. Ancak operasyonun yapıldığı gün içerisinde hastanın sıvı gıdalarla beslenmesi tavsiye edilmektedir. Daha sonra da belli bir süre asitli ve yağlı gıdalardan uzak durmak gerekli olurken diyetisyen tavsiyesi alarak mide botoksu için beslenme programı uygulayanlarda hızlı kilo verme süreci söz konusudur. Mide botoksu tekrarlanma gerektirmeyen bir işlemdir ve genelde 60 yaş sonrasında önerilmemektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019