Herkes için Bilgi

Karaciğer Kanseri Nedir? Karaciğer Kanseri’nin Belirtileri Nelerdir?

16.05.2021
Karaciğer Kanseri Nedir? Karaciğer Kanseri’nin Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer Kanseri Nedir?

Karaciğer kanseri, karaciğerin hücrelerinde başlayan kanserdir. Karaciğer, karnın sağ üst kısmında, diyaframın altında ve midenin üzerinde bulunan futbol topu büyüklüğünde olan bir organdır.

Karaciğerde farklı farklı kanser türleri oluşabilir. En yaygın görülen karaciğer kanseri ise, ana karaciğer hücresi tipinde hepatosellüler karsinomdur. Kolanjiyokarsinom, intrahepatik ve hepatoblastoma gibi diğer karaciğer kanseri türleri daha az yaygındır.

Karaciğere metastaz, karaciğerde başlayan kanserlerden daha yaygındır. Kolon, meme veya akciğer gibi vücudun diğer bölgelerinde başlayan daha sonra karaciğere yayılan kansere, karaciğer kanseri değil, metastatik kanser denir. Örneğin, kanser kolonda başlayıp sonra karaciğere yayılırsa kanseri tanımlamak amacıyla metastatik kolon kanseri diye adlandırılır.

Karaciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Birçok insan, karaciğer kanseri gelişirken belirtiler yaşamaz. En çok görülen belirtiler şunlardır:

– Diyette olmadan kilo vermek

– İştah kaybı

– Karın ağrısı

– Mide bulantısı ya da kusma

– Genel halsizlik ve yorgunluk

– Karında şişlik

– Ciltte ve gözde sarılık

– Değişen dışkı rengi

Ne zaman doktora görünmeliyim?

Sizi endişelendiren bir belirti veya semptomunuz varsa doktorunuzdan randevu alın.

Karaciğer Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Karaciğer kanseri, karaciğerdeki hücrelerin DNA’larında bozulmalar (mutasyonlar) yaşandığında ortaya çıkar. Bir hücrenin DNA’sı, o hücreye ne yapması gerektiğini söyler. DNA mutasyonları nedeniyle bu talimatlarda değişiklikler yaşanır. Bunun sonucu olarak, hücreler kontrolden çıkar sonunda da bir tümör, yani kanserli hücrelerden oluşan kitle ya da kitleler gelişir.

Kronik hepatit enfeksiyonlarındaki gibi, karaciğer kanserinin nedeni bilinmemektedir.

Risk faktörleri nelerdir?

Karaciğer kanseri riskinin artmasına neden olan faktörler şunlardır:

– HBV

Hepatit B virüsü (HBV) ya da hepatit C virüsü (HCV), karaciğer kanseri riskini artırır.

– Siroz

Bu geri döndürülemez durum, karaciğerde yara dokusunun gelişmesine neden olur ve karaciğer kanseri gelişme riskinin artmasına da yol açabilir.

– Bazı Kalıtsal Karaciğer Problemleri

Karaciğer kanseri riskini artıran hastalıklar hemokromatozis ve Wilson hastalığıdır.

– Şeker Hastalığı

Kan şekeri bozukluğu olan kişiler, şeker hastalığı olmayanlara göre daha çok karaciğer kanseri riski taşır.

– Alkol kullanılmadığı halde yaşanan karaciğer yağlanması

Karaciğerde biriken yağlar, karaciğer kanseri riskinin artmasına neden olur.

– Aflatoksinlere maruz kalmak.

Aflatoksinler, iyi depolanmayan mahsullerde gelişen küfler tarafından üretilen bazı zehirlerdir. Tahıllar ve kabuklu yemişler gibi yiyecekler aflatoksinlerle kontamine olabilir ve bu ürünlerden yapılan gıdalarda ortaya çıkabilir.

– Aşırı Alkol Tüketimi

Uzun yıllar boyunca alkol tüketmek, geri dönüşü olmayan hasarlara neden olabilir ve karaciğer kanseri riskini artırabilir.

Karaciğer Kanseri Nasıl Önlenir?

– Siroz riskinizi azaltın.

Siroz, karaciğerde yara oluşmasına denir ve karaciğer kanseri riskinizi artırır. Aşağıdaki faktörlere dikkat ederek siroz riskini azaltabilirsiniz:

– Ölçülü olarak alkol alın.

Alkol kullanmak istiyorsanız, içtiğiniz miktarı sınırlayın. Kadınlar günde bir kadeh, erkekler iki kadeh ile alkol tüketimini sınırlandırmalıdır.

İçerik  Hijyen Belgesi Nedir? Nereden Alınır?

– Sağlıklı kilonuzu koruyun.

Kilonuz ideal ise, sağlıklı bir diyet programına uyarak ve haftanın belli günleri egzersiz yaparak kilonuzu korumaya çalışın. Fazla kilonuz varsa, her gün tükettiğiniz kalori miktarını azaltın ve yaptığınız egzersiz miktarını artırın. Yavaş yavaş kilo vermeyi hedefleyin, hafta 0,5-1 kilogram.

– Hepatit B’den korunmak için aşı olun.

Hepatit B aşısı olarak hepatit B riskini azaltabilirsiniz. Bu aşıyı bebekler, yetişkinler ve bağışıklık sistemi zayıf olanlar dahil herkes olabilir.

– Hepatit C ‘ye yakalanmamak için önlemler alın.

Hepatit C aşısı yoktur, ancak enfeksiyon riskini azaltabilirsiniz.

– Cinsel partnerinizin sağlık durumunu bilin.

Partnerinizde HBV, HCV veya cinsel yolla geçen başka bir enfeksiyon olmadığından emin olmadığınız sürece korunmadan (prezervatifsiz) cinsel ilişkiye girmeyin.

– İntravenöz ilaçlar kullanmayın, iğneler enfeksiyona sebep olabilir.

Yasa dışı uyuşturucu kullanmamak HCV riskinizi azaltır. Çünkü iğnenin steril olmaması enfeksiyon kapmanıza neden olabilir. Kontamine ilaç gereçleri, HCV enfeksiyonunun yaygın bir sebebidir. Uyuşturucu kullanmamak için yardım alın.

– Piercing veya dövme yaptırırken temiz yerler arayın.

Steril olmayan iğneler, hepatit C virüsünü yayabilir.

– Hepatit B ya da C enfeksiyonu için tedavi yolları arayın.

Hepatit B ve C enfeksiyonları için uygulanan tedaviler vardır. Tedavi karaciğer kanseri riskinizi azaltabilir.

– Doktorunuzdan karaciğer kanseri taraması hakkında bilgi alın.

Karaciğer kanseri taraması karaciğer kanserinden ölme riskini azaltır. Karaciğer kanseri riskini artıran bazı rahatsızlıkları olan kişiler, aşağıdakiler gibi tarama yaptırmayı düşünebilir:

– Hepatit B

– Hepatit C

– Karaciğer sirozu

Taramaların artılarını ve eksilerini hekiminizle tartışın. Risklere göre taramanın sizin için doğru olup olmadığına karar verebilirsiniz. Taramalar bir kan testi ve altı ayda bir ultrason muayenesini içerebilir.

Karaciğer Kanseri Teşhisi Nasıl Konulur?

Karaciğer kanseri teşhisi için kullanılan testler aşağıdakiler gibidir:

Kan Testleri: Kan testi, karaciğer fonksiyonundaki anormallikleri ortaya çıkarabilir.

Görüntüleme Testleri:  Doktorunuz ultrason, BT ve MRI gibi görüntüleme testleri yaptırmanızı önerebilir.

Test için karaciğer doku örneğinin alınması: Kesin karaciğer kanseri teşhisi koymak için biyopsi yani karaciğerdeki şüphelenilen bölgeden örnek alınır.Karaciğer biyopsisi sırasında, doktor doku örneği almak için cilde ve karaciğere ince bir iğne batırır. Laboratuvarda, kanser hücrelerini aramak için doku mikroskop altında incelenir. Karaciğer biyopsisinin yapılması kanama ve enfeksiyon riski taşır.

Karaciğer Kanserinin Boyutunun Belirlenmesi

Karaciğer kanseri teşhisi sonrası, doktor kanserin evresini belirlemek için çalışır. Evreleme testleri, tümörün boyutunu, yerini ve yayılıp yayılmadığını belirlemede yardımcı olur. Karaciğer kanserinin evresini belirlemek için kullanılan testler arasında BT, MRI ve kemik taramaları bulunur.

Karaciğer kanserini evrelerken farklı yöntemler kullanılır. Örneğin, I ila IV arasındaki Roma rakamlarının ve A ila D arasındaki harflerin kullanılmasıdır. Doktorun, tedavi seçeneklerini ve prognozu belirleyebilmesi için kanserin evresini bilmesi gerekir.

Karaciğer Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Karaciğer kanser tedavisi tümörün boyutuna, hastanın yaşına, genel sağlığına ve kişisel tercihine bağlıdır.

İçerik  Uyku Felci Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Ameliyat

– Tümörü çıkarmak için yapılan ameliyat

Bazı durumlarda, doktor, tümör küçükse ve karaciğer fonksiyonu iyiyse, tümörü ve onu çevreleyen sağlıklı karaciğer dokusundan küçük bir bölümü çıkarmak için ameliyat önerebilir.

Tümörün çıkarılması, hasta için iyi bir seçenek olup olmadığına, kanserin karaciğerdeki konumuna, karaciğerin ne kadar iyi çalıştığına ve genel sağlık durumuna bağlıdır.

– Karaciğer nakli ameliyatı

Karaciğer nakli ameliyatı esnasında, hastalıklı karaciğer çıkarılır ve bir donörden alınan karaciğer ile değiştirilir. Bu ameliyat, erken evre karaciğer kanseri olanların sadece küçük bir yüzdesi için seçenektir.

– Lokalize tedaviler

Lokalize tedaviler, karaciğer kanserini tedavi etmek için doğrudan kanser hücrelerine ya da kanser hücrelerini çevreleyen dokuya uygulanır. Karaciğer kanseri için lokalize tedavi seçenekleri şunlardır:

– Kanser hücrelerini yakmak

Radyofrekans ablasyon, kanser hücrelerini yakmak ve yok etmek için kullanılır kullanılır. Doktor, bunun için ultrason cihazını kılavuz olarak kullanarak, karından küçük bir kesik açıp girer veya ince iğneler ile girer. Tümöre ulaşıldığında, bir elektrik akımıyla kanser hücreleri yakılır ve yok edilir. Kanser hücrelerini yakmak için diğer prosedürler olan mikrodalgalar veya lazerler de kullanılabilir.

– Kanser hücrelerini dondurmak

Kriyoablasyon, tümör hücrelerini yok etmek için kullanılır. İşlem sırasında doktor sıvı nitrojen içeren aleti (kriyoprob) karaciğer tümörlerinin üzerine dondurmak için yerleştirir. Ultrason ile kriyoprobu kullanılır ve hücrelerin donması izlenir.

– Tümöre alkol enjekte etmek

Saf alkol, deriden veya bir ameliyat esnasında doğrudan tümöre enjekte edilir. Alkol, tümör hücrelerinin ölmesini sağlar.

– Kemoterapi ilaçlarını doğrudan karaciğere enjekte etmek

Kemoembolizasyon, güçlü kanser ilaçlarının karaciğere enjekte edilmesini sağlayan bir tür kemoterapi uygulamasıdır.

Radyasyon Tedavisi

Bu tedavi, kanser hücrelerinin yok olmasını ve tümörlerin küçülmesini sağlamak için X ışınları ve protonlar gibi yüksek güçlü enerjiler kullanılarak uygulanır. Doktorlar, karaciğerin çevresindeki sağlıklı dokuyu korurken, enerjiyi dikkatli olarak karaciğere yönlendirirler.

Diğer tedaviler uygulanamıyorsa veya yeterli olmadıysa radyasyon tedavisi bir seçenek olabilir. İlerlemiş karaciğer kanserini tedavi etmek için radyasyon semptomların kontrolüne yardımcı olabilir.

Işın radyasyon tedavisi uygulanırken hasta bir masaya yatırılır ve bir makine enerji ışınlarını vücudun belirlenen bölgesine gönderir.

Stereotaktik vücut radyoterapisi, özel bir radyasyon tedavisi türüdür, birçok radyasyon ışınını aynı anda vücudun bir noktasına odaklamayı içerir.

Hedeflenen İlaç Tedavisi

Hedeflenen ilaç tedavisi, kanser hücrelerindeki belirli anormalliklere odaklanır. Hedeflenen ilaç tedavisi, bu anormallikleri yok ederek kanser hücrelerinin ölmesine yardımcı olabilir.

İlerlemiş karaciğer kanserlerini tedavi etmek için birden çok hedefli ilaç mevcuttur.

Bazı hedefe yönelik tedaviler sadece bazı kanser hücrelerini yani belirli genetik mutasyonlara sahip olanlarda işe yarar. Kanser hücrelerinin, bu ilaçları almaya uygun olup olmadığı bir laboratuarda kontrol edilir.

İmmünoterapi

İmmünoterapi, kanserle savaşırken bağışıklık sistemini kullanır. Vücut hastalıklarla savaşırken bağışıklık sistemi kansere saldıramayabilir çünkü kanser hücreleri bağışıklık sistemini kör eden proteinler üretir. İmmünoterapi, bu süreçte bağışıklığı sağlaması için vücudu uyarır. İmmünoterapi tedavileri genelde ilerlemiş karaciğer kanseri hastalar için uygulanır.

İçerik  Romatizma Nedir? Romatizma Nasıl Tedavi Edilir?

Kemoterapi

Kemoterapi, kanser hücreleri gibi hızla büyüyen hücreleri öldürmede kullanılan ilaçlardır. Kemoterapi koldaki bir damardan, hap şeklinde ya da her ikisi birden uygulanabilir. Kemoterapi bazen de ilerlemiş karaciğer kanserlerini tedavi etmek için kullanılır.

Destekleyici (palyatif) bakım

Palyatif bakım, ağrı gibi bu ciddi hastalığın semptomlarını azaltmaya odaklanır. Palyatif bakım, ameliyat, kemoterapi ya da radyasyon tedavisi gibi agresif tedaviler sırasında kullanılabilir. Palyatif bakım uygun tedavilerle birlikte kullanıldığında hastalar daha iyi hissedebilir ve uzun yaşayabilir.

Palyatif bakım, hekimler, hemşireler ve özel eğitimli profesyonellerden oluşan kişiler tarafından sağlanır. Palyatif bakım ekipleri, kanser hastalarının ve ailelerinin yaşam kalitesini iyileştirmeyi amaçlar. Bu bakım şekli, verilen iyileştirici veya diğer tedavilere ek olarak sunulur.

Alternatif tıp

Alternatif tedaviler, ileri evre karaciğer kanseri olan kişilerde ağrıyı kontrol altına almaya yardımcı olabilir. Doktorunuz tedaviler ve ilaçlarla ağrıları kontrol etmek için çalışır. Ancak yine de ağrılar devam edebilir ve ağrı kesici ilaçları yan etkilerinden dolayı kullanmaktan kaçınmak isteyebilirsiniz. Ağrıyla baş etmeye yardımcı olması için alternatif tedaviler hakkında doktorunuzla konuşun, örneğin:

– Aküpresür

– Hipnoz

– Akupunktur

– Masaj

– Rahatlama Teknikleri

Doktorunuzla geçirdiğiniz zaman sınırlıdır, bu nedenle bir soru listesi hazırlamak, birlikte geçirdiğiniz zamanı verimli geçirmenize yardımcı olacaktır. Zamanın kısıtlı olacağını göz önünde bulundurarak sorularınızı en önemliden en az önemliye doğru listeleyin. Karaciğer kanseri ile ilgili doktorunuza sormak isteyebileceğiniz bazı sorular şunlardır:

– Hangi tür karaciğer kanserim var?

– Karaciğer kanserimin evresi nedir?

– Patoloji rapor sonucum nedir? Patoloji sonuç raporunun bir kopyasını verebilir misiniz?

– Daha fazla test yaptırmam gerekecek mi?

– Tedavi seçeneklerim neler?

– Tedavi seçeneklerimin yan etkileri nelerdir?

– Hangi tedavi seçeneğini benim için önerirsiniz?

– Tedavim günlük hayatımı nasıl etkiler?

– Karaciğer kanseri tedavisine karar vermem için ne kadar zamanım var?

– Ayrıca karaciğer kanseri uzmanına görünmem gerekir mi?

– Yanıma alabileceğim broşürler ya da başka basılı materyaller var mı?

Doktorunuza sormak istediğiniz soruları ve randevunuz sırasında ek sorular aklınıza gelirse sormaktan çekinmeyin.

Doktorunuzdan Ne Beklemelisiniz?

Doktorunuz size birkaç soru soracaktır. Onları yanıtlamaya hazır olun, daha sonra sormak istediğiniz diğer noktaları ele almak için zamanınız olacaktır. Doktorunuz aşağıdakileri sorabilir:

– Semptomları ne zaman yaşamaya başladınız?

– Belirtileri sürekli mi yoksa ara sıra mı yaşıyorsunuz?

– Belirtileriniz ne kadar şiddetli oluyor?

– Belirtilerinizi iyileştiren şeyler var mı?

– Belirtilerinizi kötüleştiren herhangi bir şey var mı?

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019