Herkes için Bilgi

Horlama Nedir? Horlama Nasıl Önlenir?

18.04.2021
Horlama Nedir? Horlama Nasıl Önlenir?

Horlama Nedir ?

Hava yolunun kısmi bir şekilde tıkanması veya boğazın yapısının, kasların gevşemesi ile nefes alırken ses çıkarmaya horlama denilmektedir. Kişi rahat nefes alamadığı için boğazda titreşim oluşur ve bu duruma horlama adı verilir.

Horlama Nasıl Önlenir?

Araştırmalara göre horlama problemi, yetişkin bireylerin yüzde %40’ında görülmektedir. Çoğu kişi tarafından önemsenmese de sorunun kaynağı mutlaka bulunmalıdır. Aksi takdirde başta uyku apnesi olmak üzere birçok probleme neden olabilmektedir.

Kişinin kendisini ve çevresini olumsuz yönde etkileyebilen bu problemi çözmek veya en aza indirebilmek için birçok yöntem bulunmaktadır. İşte en çok faydası görülen 8 horlama engelleme ve tedavi etme yöntemi

– Kilo Kontrolü

Kilonuz ideal kilonuzdan yüksekte ise horlamanızın sebebi bu olabilir. Çünkü fazla kilo uyku esnasında boyuna fazla yük bindirir ve nefes alışverişini kısıtlar. Bu durum da horlamaya sebebiyet verir.

– Uyku Pozisyonu

Uyuma tarzınız horlama sebebi olabilir. Genellikle sırt üstü yatıldığı zaman dil, damağa ve boğazın arka duvarına baskı yaparak horlamaya neden olur. Nefes alırken yüksek titreşim yaratır. Bu yüzden yüzüstü veya yan yatmaya çalışabilirsiniz. Sırtüstü yatmadan duramıyorsanız, bir bel çantası takarak sırtınıza doğru döndürün. İçerisine bir tenis topu veya ona benzer bir nesne koyun. Bu sayede sırt üstü döndüğünüzde size batan cisim sizi rahatsız edecek ve yan dönmenizi sağlayacaktır. Horlamanız şiddetli ise maalesef uyku pozisyonu horlamanızı kesmeyecektir.

– Yorgunluk ve Uyku Düzeni

Sağlıklı bir uyku için günde en az 6-7 saat uyumanız gerekmektedir. Aynı zamanda uyuma zamanınızın da düzenli olması gerekir. Günde 6-7 saatten kısa uyuyorsanız ve uyku zamanınız çok değişkenlik gösteriyorsa vücudunuz buna tepki verir ve horlamaya neden olur. Aynı şekilde gün içerisinde vücudunuzu fazla yorduğunuzda da aynı olay meydana gelerek, horlamaya sebep olur. Kısacası iyi bir uyku düzeni, horlamayı engellemeye yardımcıdır.

– Yatak ve Yastık Sorunları

Çoğu insan fark etmese de kişinin yattığı yerin horlamaya doğrudan etkisi vardır. Yatak ve yastığınızda oluşmuş, bulunmuş toz akarları gibi alerjenler horlamanıza neden olabilir. Yastık kılıfınızı en geç haftada bir, yastığınızı ise 6-8 ayda bir değiştirmeniz gerekmektedir. Horlama için özel olarak üretilmiş yastıklar da mevcuttur. Ancak bu yastıkları kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Çünkü yanlış yastık seçmek boyun ve baş rahatsızlıklarına sebebiyet verebilmektedir.

İçerik  Dulavrat Otu Nedir? Dulavrat Otu Çayı'nın Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Yatağınızın baş kısmını ayak kısmına göre daha yukarı getirmek de kronik horlama problemlerine çözüm olabilmektedir.

– Burun Problemleri

Horlamanın en büyük sebeplerinden biri de tıkalı bir burundur. Bu durumdan şüpheleniyorsanız mutlaka bir kulak, burun ve boğaz uzmanına muayene olabilirsiniz. Eğer grip, soğuk algınlığı gibi bir hastalık geçiriyorsanız burun açıcı ilaçları kullanabilirsiniz. Ilık suyla duş almak da burun açmaya  yardımcıdır.

– Su İçin

Burun, yumuşak damak ve boğazdaki salgıların azalması da horlamayı tetikler. Bu sebeple günde en a 2,5 litre su içmeniz gerekmektedir. Su içmek çoğu hastalığın engelleyicisidir.

– Alkol ve Sigara

Düzenli olarak alkol ve sigara kullanmak boğaz kaslarını olumsuz etkilemektedir. Eğer ikisinden de vazgeçmek istemiyorsanız, özellikle uyumadan 2 saat öncesine kadar alkol ve sigara kullanmamalısınız.

– Beslenme Düzeni

Beslenme düzeni de horlama sebeplerinden biridir. Uykudan 3 saat öncesine kadar ağır yemek yememelisiniz. Çünkü yatmadan önce yemek yemek boğaz kaslarını gevşetir. Bu durum da yatış pozisyonunda boğazda titreşim yaratarak horlamaya sebep olur.

– Oda Hava Kalitesi

Uyuduğunuz odanın havasının kaliteli olması gerekir. Eğer odanın havası kuruysa ve oda sıcaksa burun geçitleriniz tıkanarak horlamanıza neden olur. Mümkünse pencerelerinizi açık tutabilir veya odada hava nemlendirici kullanabilirsiniz.

– Burun Şeridi Kullanmak

Artık marketlerde bile satılan burun şeritleri, bantları kolay nefes almanızı sağlar. Bu şeridi burnunuza yapıştırdığınızda burnunuz dışa doğru gerilir ve tıkanıklık açılır. Burun askısı ve burun klipsi de horlamayı azaltma da etkili yöntemlerdendir.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019