Herkes için Bilgi

Ürkütücü Psikolojik Hastalıklar: Munchausen Sendromu Nedir?

03.02.2021
Ürkütücü Psikolojik Hastalıklar: Munchausen Sendromu Nedir?

Psikolojik sorunlar insanların sosyal yaşantısı başta olmak üzere tüm hayatını olumsuz etkiliyor.  Çok çeşitli olan psikolojik hastalıkların en korkutucu türü ise Munchausen sendromu   ya da yapay bozukluk adı verilen ve tanısı çok zor koyulan türüdür.  Belki de birçoğunuz bu hastalığı yeni duymuş olabilir. Ama bu hastalık sadece kişinin kendisini değil, aynı zamanda yakınındaki bireylerin yaşantısını de olumsuz yönde etkiliyor. Temelinde ilgi odağı olma saplantısına bağlı olan Munchausen sendromu teşhis edilmesi oldukça zor ve tedavisi olmayan psikolojik sorundur

 Munchausen Sendromu Nedir?

Aslında Munchausen Sendromu olan kişiler fizyolojik veya psikolojik sorunu olmamasına rağmen çevresindekilere hastaymış gibi davranarak, çevresindekileri aldatıp, onların ilgisi toplamaya çalışır.  Bu rahatsızlığı olan kişiler o kadar rolünü gerçekçi yapar ki, kimi zaman şiddetli bir ağrı çeker, kimi zaman topallar, kimi zamanda baygınlık veya nöbet geçiriyormuş gibi yaparak herkesin etrafına toplamayı başarırlar.  Bununla da kalmayıp, daha da inandırıcı olması için  vücuduna zarar vermek pahasına da olsa hastalığın belirtilerin taşıyormuş gibi taklit ederler.  Kimi zaman   vücutlarını uzun süre susuz bırakır, kimi zaman fiziksel olarak vücutlarına darbe ya da yaralar atarlar. Bunla da yetinmeyip kendilerini zehirleyip, içmemesi gereken ilaçlar kullanırlar.  Kısacası akıl almaz eylemler bile yaparak kendilerine zarar verirler.

 Daha Çok Kimlerde Görülür?

Munchausen Sendromu genellikle;

 • Daha önce ciddi bir sağlık problemi yaşamış kişilerde
 • Çocuk yaşta istismara ya da şiddete uğranış ihmal edilmiş kimselerde
 • Aile bireyleri ya da arkadaş cevresinden birinin ciddi hastalığına tanık olmuş kişilerde
 • Medikal sektöründe calışan ya da bu sektörde olmaya çok arzulayanlarda
 • Özgüveni düşük, bağımlılık sorunu ya da depresyona girmiş gençlerde
 • Kendinden sürekli suçluluk duygusu olan ve cezalandırılmayı hak ettiğini düşünen kimselerde
İçerik  Göğüs Sıkışması (Angina Pektoris) Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi Nedir?

Munchausen sendromu sıklıkla görülmektedir. Yukarıda anlattığımız gibi bu rahatsızlığı tanısı çok zordur. bu kişiler doktor doktor hatta hastane hastane gezmek zorunda kalabilirler. Başka ciddi bir sağlık problemi olmadığı halde tıbbı geçmişi detaylı bir şekilde incelenir.  Hatta bazılarının yeni bir ortam ve yeni bir yaşam için farklı şehirlere birle taşıdığı görülmüştür. Hastalıkları fiziksel ve psikolojik olarak çok iyi taklit ettikleri, doktor ve diğer sağlık personellerine çok iyi davrandıkları, onlara minnettar oldukları ve daha doğrusu çaresiz olduklarını çok iyi taklit ettikleri için hiçbir zaman kuşku çekmezler. Yani başkası tarafında kendine zarar verdiği başkası tarafından görülüp ya da kameraya çekilmediği takdirde hastalığın ispatı neredeyse imkansızdır. Genellikle bu sorunu olan kişilerin durumu arkadaş çevresi ya da aile tarafından fark edilir.

  Munchausen Sendromu Belirtileri Nelerdir?

 • Daha önce görülmemiş tuhaf hastalıklarla dolu bir medikal geçmişe sahip olmak
 • Hastalığı ile ilgili her şeyi bilmesine rağmen kendisi ile ilgili detayları geçiştirmeye çalışmak
 • Daha önce sık görülmeyen garip test ve sonuçları
 • Hastalığın ilk evresinde pek görülmeyen ani kötülenme baygınlık ya da nöbet geçirme gibi durumların olması
 • Tanısı konulamayan ya da açıklanmayan hastalıkları
 • Kusma, ishal, ateş, bayılma, alerji, ateş darlığı, nöbet geçirme
 • Hastanede yatmak ya da ameliyat olma istediğini çok fazla olması

 Vekâleten Munchausen Sendromu 

Tanısı çok zor ve ürkütücü bir hastalık olan Munchausen sendromunun daha da karanlık boyutu bulunuyor.  Buda vekaletan Munchausen sendromu olarak adlandırılıyor.  Burada bireyin birinci derecedeki yakınlarını da hasta etmesidir. Genellikle anne baba, eş veya çocuğu risk altındadır. Vakaların bazılarında ise taciz çok erken yaşlarda başlar ve ölümle bile sonuçlanabilir. Mesela 2 çocuğu yakın zaman aralıklar ile ölen anne ya da çocuğu hastanedeyken odasında çocuğunun ağzını burnunu tıkayıp veya yüzüne yastık bastırarak öldürmeye çalışan bir kadının haberini daha önce duyanlarınız olmuştur. İşte bu durum vekâleten Munchausen hastalığının korkunç ve ürkütücü sonucudur.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019