Herkes için Bilgi

Deve Dikeni Nasıl Kullanılır? Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

27.12.2020
Deve Dikeni Nasıl Kullanılır? Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Deve Dikeni Nasıl Kullanılır? Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Devedikeni, karaciğer dostu olan, sanki karaciğer için yaratılan bir bitkidir. Bilindiği üzere karaciğer vücudun ikinci büyük organıdır ve 400’den fazla görevi vardır.

Bitkinin Latince ismi Silybum marianum’dur ve bazı bölgelerde deve kengeri, meryemana dikeni, sütlü kengel olarak da adlandırılmaktadır. Yol kenarlarında bile yetişebilir. Deve dikeninin meyve ya da tohum ucunda beyaz bir tüy yer alıp uzunluğu otuz ila yüz santim arasında değişebilir. Bilinmekte olan hiçbir yan etkisi yoktur. Bilinen şifalı olan özellikleri ise günümüzde kanıtlanmış pozisyondadır.

Deve Dikeni nasıl kullanılır?

Deve dikeni tohumu kullanılmaktadır. Bir tutam devedikeni suda haşlanıp yudum yudum içildiği zaman ateşin düşmesine yardımcı olur.

Deve Dikeni kürü:

Havanda hafif bir şekilde ezilmiş bir tatlı kaşığı dolusu deve dikeni tohumunu, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar su ile haşlayınız, üstü kapalı olacak şekilde 10-15 dakika demlendikten sonra süzünüz. Üç bardak demlenmiş çay, sabah kahvaltıdan önce, öğlen yemekten yarım saat önce ve uyumadan yarım saat önce birer bardak olmak üzere, soğutulmadan ve yudumlayarak içiniz.

Deve Dikeni çayının hazırlanışı; Bir bardak kaynar suyun içinde, yarım yemek kaşığı ezilen tohumları kaynatın ve üzerine kapak kapatılarak 15 dakika demleyip, süzün. Gün içerisinde 3 bardak taze demlenerek için. Sabahları aç karnına, öğle yemekten otuz dakika önce ve gece ise uyumadan otuz dakika önce bir bardak olarak soğutmadan için.

Deve Dikeninin tohumu ve yaprağı ile çayının hazırlanışı; 1adet yaprağı,1 ufak kökü ya da 3 tutam kadar tohumunu 1 litre kadar suyun içinde kaynattıktan sonra gün içerisinde 3 kere olmak üzere 1 çay bardağı için.

Deve Dikeninin Faydaları

 • Anadolu’da kendi kendine yetişebilen deve dikeni bitkisinin içinde yer alan silmarin maddesi karaciğere çok faydalıdır. Deve Dikeni, özellikle over yani yumurtalık ile meme kanserinin durdurulmasında yararlı bir bitkidir.
 • Eski çağlardan beri bilinmektedir ve tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Deve dikeni, ilaç olarak ilk defa 1. Yy da, bitki suyunun safrayı akıtmaya yaradığını söyleyen Romalı doğa bilimci Plinius tarafından kullanılmıştır.
 • Özellikle içerisindeki silmarin maddesi sayesinde karaciğere yararlı ve destekçisidir. Deve dikenini; kanserden korunmak için, ilaçların toksisitesinden arınmak için, siroz, hepatoksisite, besin zehirlenmesi, hazımsızlık ile karaciğer enzimlerinin yüksek değerlerini düşürmek için son derece yararlı olduğu saptanmıştır.
 • Sarılıktan korunmak için yararlıdır.
 • Halk tıbbında deve dikeni bitkisi; emziren kadınlarda sütü artırıcı, antidepresan olarak kullanılır.
 • Mantar ve kimyasal madde zehirlenmesi vakasında tedavi edici özelliği olan bitki ayrıca sarılık hastalığından da korumaktadır.
 • Yapılan çalışmalar; deve dikenindeki flavonoidlerin, antioksidan ile antikarsinojen etkilerini gün yüzüne çıkarmıştır.
İçerik  Göz Tansiyonu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Kadınlar İçin En Faydalı Bitki

1996 yılında yapılan çalışmalarda, deve dikeninin over ile meme kanseri hücrelerinin artmasını durduğu saptanmıştır. Deve dikeninin içeriğinde yer alan slybin, over kanseri hücre dizisinde; sisplatin ile doksarubisinin etkisini güçlendirmiştir.

Kanserden korunmak için yararlıdır, siroza karşı yararlıdır, besin zehirlenmesi ile hazımsızlık gibi sorunlarda da son derece etkilidir.

Deve Dikeninin Zararları

Deve dikeninin zararı bulunmamaktadır. Çok tüketilmesinden dolayı ishale sebep olabilir. Aynı zamanda iştah açıcı özelliği olduğu için rejim yapanların dikkatli tüketmesin de yarar vardır, rejimi olumsuz yönde etkileyebilir.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019