Herkes için Bilgi

Gıda Takviyesi Nedir? Gıda Takviyeleri Nasıl Kullanılmalıdır?

30.12.2020
Gıda Takviyesi Nedir? Gıda Takviyeleri Nasıl Kullanılmalıdır?

Coronavirüs salgının yaşandığı şu günlerde herkes tek bir amaç üzerine yoğunlaşmış bulunuyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve olası hastalıklara karşı, özellikle de coronavirüsle mücadele ederken savaşı kazanabilmek için daha dirençli olmak istiyoruz. Zaten hali hazırda gerekli gereksiz vitamin kullanma alışkanlıkları bu dönemde daha çok artış göstermektedir.

Gıda Takviyesi Nedir?

Sağlıklı ve dengeli beslenerek, vücudumuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri gıdalardan almak en sağlıklı olan yöntemdir. Herhangi bir nedenden dolayı sağlıklı beslenemeyen kişilerin vücut dirençlerini güçlü tutması ve hastalıklardan korunması için tedavi edici özelliği olmayan sadece destekleyici olan vitaminlere gıda takviyesi denir.

Hekim tarafından herhangi bir tahlil yapılmadan yeteri kadar güneş ışığıyla temas halinde olmayan insanların güneş ışınlarında bulunan d vitaminini takviye olarak bilinçsiz bir şekilde kullanmaları sağlık açısından ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Peki,  gıda takviyeleri nasıl kullanılmalıdır?

Doğru Kullanım Şekli Nasıl Olmalıdır?

İlaç endüstrisi, her yaştan insanın beklentilerine ve ihtiyaçlarına göre farklı farklı vitamin ve mineral takviyelerini üretmektedir. Sağlık bakanlığının satış ve üretim için onay vermediği hiçbir gıda takviyesi kullanılmamalıdır.Sırf sadece fiyat olarak uygun olduğu için nerede, nasıl, kimler tarafından üretildiği belli olmayan vitamin takviyelerini kullanmak çok yanlıştır. Eczane dışında, internet üzerinden alım yaparken çok daha dikkatli olmak gerekiyor. Bunun en önemli nedeni gıda takviyelerinin satışının yapılabilmesi için Gıda Tarım ve hayvancılık bakanlığından izin alınması gerekiyorken vitamin ve minerallerde Sağlık bakanlığının onayının olması gerektiğidir. İnternette satılan birçok gıda takviye ürünlerinin izin belgesi bulunmuyor. Elbetteki kanunlara ve kurallara uygun olarak hizmet veren çok fazla internet sitesi de bulunmaktadır. Tüketici olarak önemli olan doğru ve güvenilir sitelerden gıda takviye edici ürünler almamız gerektiğidir.

Gıda takviye ürünlerinin satışı birçok kurala tabii tutulurken bu ürünleri almak için herhangi bir kural yoktur. Bu nedenle herkes kafasına göre alıp kullanıyor. Oysa ki bu ürünleri kullanmadan önce doktora gidilmesi ve gerekli olan tüm tahlil ve tetkiklerin yapılması gerekmektedir. Tahlil sonuçlarına göre doktor, vücudunuzun gerçekten gıda takviyesine ihtiyacı olup olmadığına karar verecektir. Siz siz olun bilinçsiz bir şekilde doktorunuza danışmadan gıda takviyesi, vitamin ve mineral destek ürünleri kullanmayın

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019