Herkes için Bilgi

Göğüs Sıkışması (Angina Pektoris) Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi Nedir?

28.12.2020
Göğüs Sıkışması (Angina Pektoris) Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi Nedir?

Angina pektoris (veya stenokardi) kelimenin tam anlamıyla “göğüste sıkışma” anlamına gelir. Bu aynı zamanda şikayetleri de açıklıyor. Etkilenenler, kalp veya göğüs bölgesinde nöbet benzeri, bazen şiddetli bir gerginlik hissini bildirirler. Bu ağrı atakları, koroner arterlerde dolaşım bozukluğuna ve kalp kası beslemesinin yetersiz olduğuna işaret eder. Bu nedenle, koroner kalp hastalığının (KKH) önemli ve tipik bir semptomudur. Bununla birlikte, bazı anjina pektoris krizleri de kalp krizi olabilir.

Angina Pektoris Formları

Doktorlar, stabil ve kararsız anjina pektoris ile prinzmetal anjinasının özel formu arasında ayrım yapar.

Stabil angina pektoris: Stabil angina pektoris, yüke bağlı olarak oluşur ve çeşitli faktörler tarafından tetiklenir. Bunlar arasında fiziksel aktiviteler, duygusal stres, soğuk ve hatta büyük öğünler bulunur. Semptomların yoğunluğu her atakta neredeyse aynı kalır.

Kararsız angina pektoris: Kararsız angina pektoris stresten bağımsız olarak ortaya çıkar ve aynı zamanda istirahat anjina olarak da adlandırılır. Değişken semptomları olan herhangi bir yeni göğüs sıkışması dengesiz bir anjina pektoristir. Angina nokturna özel bir formdur. Belirtiler çoğunlukla geceleri ortaya çıkar. Yatarken, kalbe daha fazla kan akar. Bu, daha önce hasar görmüş kalp kasları için daha yüksek bir gereksinimi temsil eder ve bu ek stres kendini anjina pektoris olarak gösterir.

Prinzmetal angina: Prinzmetal anjina (vazospastik anjina da denir), anjina pektorisin özel bir şeklidir. Göğüs sorunları genellikle geceleri stresten bağımsız olarak hissedilir ve vasküler kramplardan kaynaklanır.

Göğüs Sıkışması (Angina Pektoris) Belirtileri

Angina semptomları çoğunlukla karakteristiktir. Göğüs kemiğinin arkasında oldukça sıkıcı bir ağrı başlar ve göğsün üzerine lastik şeklinde yayılır. Genellikle bu acının son derece güçlü, baskıcı ve tehdit edici olduğu hissedilir. Tipik olarak sol kol, üst karın, boyun veya alt çeneye yayılırlar. Vücudun diğer bölgelerine yayılmaları da mümkündür. Ek olarak, genellikle nefes darlığı ve soğuk ter, tansiyon yükselmesi ve nabız hızlanması vardır. Bazı hastalar çok korkar. Bazen anjina pektoris, mide ekşimesi olarak yanlış yorumlanır veya mide ekşimesi ile karıştırılır.

Bir anjina pektoris krizi saniyeler içinde geçebilir, ancak dakikalarca, daha az sıklıkla saatlerce sürebilir. Saldırı 15 dakikadan fazla sürerse kalp krizinden şüphelenilir.

İçerik  Bira İçmenin Faydaları ve Zararları

Göğüs Sıkışması (Angina Pektoris) Nedenleri

Çoğu durumda, anjina pektoris, koroner arter hastalığından (KKH) kaynaklanır. Koroner arterler damar sertliğine bağlı olarak daralmıştır. Sonuç olarak, anjina pektoriste kalp kası yetersiz bir şekilde oksijenle beslenir. Bu azalmış kan akışı ve yetersiz oksijen kaynağı semptomlara neden olur.

Angina pektoris sadece merdiven çıkma veya koşu gibi fiziksel aktivitelerle tetiklenmez. Soğuk veya ağır yemekler de bir anjina pektoris krizine neden olabilir. Örneğin hava soğuk olduğunda kan damarlarındaki direnç artar. Bu, kalp kasına giden kan akışını azaltır ve göğüs sorunları ortaya çıkar.

Yemyeşil yemekler sindirim faaliyetini uyarır ve sonuç olarak mide ile bağırsaklara daha fazla kan verilmelidir. Kalp kasında daha az kan bulunur ve bu da anjina pektoris krizine yol açar.

Damar Krampları Prinzmetal Anjinasına Neden Olur

Angina pektorise bir istisna, prinzmetal anjinasıdır. Bu formda, yetersiz miyokard kaynağı, koroner arterlerdeki vasküler spazmlar tarafından tetiklenir. Bu vasküler kramplar (spazmlar) çoğunlukla geceleri ve istirahatte ortaya çıkar.

Göğüs Sıkışması (Angina Pektoris) Tedavisi

Anjina pektorisin tedavisi çok çeşitlidir. Belirtilerin şiddetine ve koroner damarların, kalp kasının durumuna göre tıbbi veya cerrahi önlemler başlatılır.

Anjina Pektoris İçin İlaçlar

Anjina pektorisin ilaç tedavisi için doktorun kullanabileceği çeşitli etken maddeler mevcuttur:

 • Daralmış koroner arterler genellikle nitro bazlı vazodilatörlerle (izosorbit mononitrat ve izosorbit dinitrat gibi) veya molsidomin ile dilate edilir.
 • Ek olarak, beta blokerleri (örn. Atenolol, bisoprolol, karvedilol ve metoprolol), kalsiyum antagonistleri (verapamil veya diltiazem gibi) ve dihidropiridinler (amlodipin ve nifedipin gibi) sıklıkla kan basıncını ve kalp atış hızını düşürmek için kullanılır.
 • Beta blokerler tolere edilmezse veya alınmaması gerekiyorsa, nispeten yeni aktif bileşen olan ivabradin yardımcı olabilir. Ivabradine, kan basıncını veya kalpteki kasların gücünü etkilemeden kalp atış hızını düşürür.
 • Aktif bileşen Trapidil, kalp kasına kan akışını iyileştirebilir.
 • Vasküler tıkanma riskini ve dolayısıyla kalp krizi riskini azaltmak için düşük dozlarda asetilsalisilik asit ve fenprokumon gibi antikoagülan ajanlar kullanılır.
 • Statin grubundan kolesterol düşürücü ilaçlar, örneğin atorvastatin, simvastatin, lovastatin veya pravastatin, ateroskleroz riskini azaltmaya veya ateroskleroz seyrini durdurmaya yardımcı olur.
İçerik  Kuş Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Göğüs Sıkışması (Angina Pektoris) İpuçları

Bir anjina pektoris krizi tehdit edici gelse bile: sakin olun. Dik oturun ve sakin, eşit şekilde nefes almaya çalışın. Genellikle ağrı kısa sürede geçer.

Anjina pektoris hastalarında acil ilaç olarak gliserol trinitrat (nitro sprey, nitro kapsüller) içeren sprey veya ısırma kapsülleri bulunur. Uygulama sonrası kan damarları genişler ve genellikle göğüs sıkışması sorunları hızla düzelir. Durum iyiye gitmezse, yaşanılan durum bir kalp krizi olabilir. Bu durumda lütfen derhal acil olarak doktoru arayın.

Şikayetlerin süresine dikkat edin. Ağrı 15 dakikadan fazla devam ederse mutlaka acil servislere haber vermelisiniz. Tıp uzmanları bu durumu akut koroner sendrom olarak adlandırır.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019