Herkes için Bilgi

Mide Kanseri Nedir? Mide Kanserinin Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

13.06.2021
Mide Kanseri Nedir? Mide Kanserinin Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Mide Kanseri Nedir?

Mide kanseri, midedeki hücrelerin anormal bir şekilde büyümesidir. Mide, karnın üst ortasında, kaburgaların hemen altındaki kaslı bir organdır. Mide yenen yiyeceklerin parçalanmasını ve sindirilmesini sağlar.

Mide kanseri midenin herhangi bir bölümünü etkileyebilir. Kanserin midenin neresinde ortaya çıktığı, hekimlerin tedavi seçeneklerini belirlerken yardımcı olması için göz önünde bulundurdukları bir unsurdur. Tedavi genelde ameliyat ile sağlanır. Ameliyat öncesinde ve sonrasında başka tedaviler önerilebilir.

Mide Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Mide kanseri belirtileri şunlar olabilir:

– Yutma güçlüğü

– Şişmiş hissetmek özellikle yemek yedikten sonra

– Az yemek yedikten sonra bile tok hissetmek

– Mide ekşimesi

– Hazımsızlık problemleri

– Mide bulantısı

– Karın ağrısı

– İstem dışı kilo kaybetmek

– Kusma

Ne Zaman Doktora Görünmeliyim?

Sizi endişelendiren semptomlarınız varsa doktordan randevu alın. Doktor muhtemelen önce bu belirtilerin daha yaygın sebeplerini araştıracaktır.

Mide Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

Mide kanserine neyin sebep olduğu belli değildir, ancak araştırmalar riski artırabilen bazı faktörler belirledi.

Doktorlar, mide kanserine midedeki hücrelerin DNA’sında meydana gelen değişikliklerin sebep olduğunu söylüyor. Bir hücrenin DNA’sı o hücreye ne yapması gerektiğini söyleyen talimatlar içerir. Değişiklikler sonucunda hücreye hızlı büyümesini ve sağlıklı hücreler gibi ölmesini değil, yaşamaya devam etmesini söylüyor. Çoğalan hücreler, sağlıklı dokuları istila ederek tümörler oluşturuyor. Zamanla, bu hücreler kopabilir ve vücudun farklı bölgelerine yayılabilir (metastaz).

Risk Faktörleri Nelerdir?

Mide kanseri riskini artıran unsurlar şunlardır:

– Obezite

– Tuz

– Gastroözofageal reflü hastalığı

– Meyve ve sebzeleri az yemek

– Ailede mide kanseri öyküsü bulunması

– Helicobacter pylori enfeksiyonu

– Uzun süreli mide iltihabı yaşamak (gastrit)

– Sigara kullanmak

– Mide polipleri

Mide Kanserinden Nasıl Korunulur?

Mide kanseri riskini azaltmanın yolları şunlardır:

– Sağlıklı kilonuzu koruyun.

Aşırı kilolu ya da obezite İseniz, kilo vermeye yardımcı olacak stratejiler ile ilgili doktorunuzla konuşun. Yavaş kilo vermeyi hedefleyin.

– Meyve ve sebzelerle beslenin.

Öğünlerinize her gün daha fazla meyve ve sebze ekleyin. Çok çeşitli ve renkli beslenin.

Yediğiniz tuzlu gıdaların miktarını azaltın.

Tuzlu yiyecekleri azaltarak midenizi koruyun.

Sigara kullanmayın.

Sigara içiyorsanız, bırakın. Sigara içmiyorsanız, başlamayın. Sigara içmek mide kanseri riskini artırır. Sigarayı bırakmak sizin için çok zor olabilir, bu yüzden yardım isteyin.

İçerik  Dulavrat Otu Nedir? Dulavrat Otu Çayı'nın Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Doktorunuza mide kanseri olma riskinizi sorun.

Mide kanseri olma riskiniz artarsa doktorunuzla konuşun. Ailesinde mide kanseri öyküsü olan bireyler, mide kanseri semptomlarını aramak için endoskopi gibi bazı testleri yaptırabilir.

Mide Kanseri Teşhisi

Mide kanseri teşhisi için aşağıdaki testler ve diğer prosedürler uygulanır:

Endoskopi

Küçük bir kamerası bulunan ince bir tüple boğazdan mideye inilir. Doktor kanser belirtilerini bulmak için bunu kullanabilir.

– Test için doku örneğinin alınması (Biyopsi)

Üst endoskopi esnasında şüpheli bir bölge görülürse, test için doku örneği çıkarmak gerekebilir. Alınan örnek analiz edilmesi için laboratuvara gönderilir.

– Görüntüleme Testleri

Mide kanserini teşhis etmek için kullanılan görüntüleme testleri BT ve baryum kırlangıcı diye bilinen özel bir röntgen muayenesidir.

Mide Kanserinin Evresinin Belirlenmesi

Mide kanserinin evresi, doktorun hangi tedavileri uygulamanın sizin için en iyisi olabileceğine karar vermede yardımcı olur. Kanserin evresini belirlemek için aşağıdaki testler ve prosedürler uygulanır:

Kan Testleri

Organ fonksiyonlarını değerlendirmek için yapılan kan testleri, kanserden karaciğer gibi vücuttaki diğer organların etkilenip etkilenmediğini gösterebilir.

– Endoskopik Ultrason

Endoskopik ultrason ucunda kamera olan ince bir tüp yardımıyla boğazdan aşağı inilerek mideye ulaşıp uygulanır. Midenin resimlerini oluşturmak için kullanılan özel bir ultrason cihazıdır. Endoskopik ultrason, kanserin mideyi ne kadar etkilediğini belirlemeye yardımcı olur.

– Görüntüleme Testleri

BT ve PET yapılabilir.

Keşif Ameliyatı

Doktor, kanserin mideden öteye, göğse veya karına yayıldığına dair belirtileri görmek için ameliyat önerebilir. Keşif ameliyatı genelde laparoskopik olarak yapılır. Bu, karından birkaç küçük kesi açılarak uygulanır ve küçük bir kamera sayesinde görüntüler monitörden incelenir. Duruma bağlı olarak diğer testler kullanılabilir.

Doktorunuz bu prosedürleri kansere bir aşama atamak için de kullanır. Mide kanseri evreleri, 0 ile IV arasındaki Roma rakamlarıyla gösterilir, 0 ve I kanserin küçük olduğunu ve midenin iç katmanlarını etkilediğini gösterir. Evre IV ise kanserin ileri düzey olduğunu ve vücudun diğer bölgelerine yayılmış olduğunu gösterir.

Mide Kanseri Tedavisi

Mide kanseri tedavisi kanserin konumuna, agresifliğine ve evresine bağlıdır. Doktor ayrıca tedaviyi planlarken genel sağlık durumunu ve hastanın tercihlerini göz önünde bulundurur.

Ameliyat

Ameliyat yapılmasının amacı tüm kanseri ve çevresindeki sağlıklı dokunun küçük bir kısmını çıkarmaktır.

Mide kanseri için uygulanan operasyonlar şunlardır:

Erken evre ki tümörlerin mide astarından çıkartılması.

Midenin iç astarıyla sınırlı olan çok küçük kanserlerdir, özel aletler yardımıyla çıkarılır.

İçerik  Kortizon Nedir? Kortizon Tedavisi Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Midenin bir kısmının çıkarılması.

Subtotal gastrektomi esnasında cerrah, midenin kanserli olan kısmını ve etrafındaki sağlıklı dokunun bir kısmını çıkarır.

Tüm midenin çıkarılması.

Tüm midenin ve bazı çevre dokuların çıkarılması işlemidir. Yemek borusu yiyeceklerin sindirim sisteminde hareket etmesi için doğrudan ince bağırsağa bağlanır.

Kanser teşhisi için lenf düğümlerini çıkarmak.

Cerrah, karındaki lenf düğümlerini kanserli olup olmadığını test etmek için çıkarabilir.

Belirtileri hafifletmek için yapılan ameliyat.

Midenin bir kısmını çıkarmak amacıyla yapılan bir operasyon, ileri evre mide kanseri olan kişilerde büyümüş kanserin semptomlarını hafifletebilir.

Kemoterapi

Kemoterapi, kanserli hücreleri öldürmek için kimyasal ilaçların kullanılmasıyla uygulanan bir ilaç tedavisidir. Kemoterapi ilaçları yayılmış olabilecek kanser hücrelerini de öldürür.

Kanserin daha rahat çıkarılabilmesi için ameliyattan önce kemoterapi verilebilir. Kemoterapi, ameliyattan sonra da vücutta kalabilecek olan kanser hücrelerini öldürmek amacıyla da kullanılır. Kemoterapi genelde radyasyon tedavisi ile birleştirilir. İleri evre mide kanseri olan hastalara kemoterapi tek başına kullanılabilir.

Radyoterapi

Radyasyon tedavisi, kanser hücrelerinin ölmesi için X ışınları ve protonlar kullanılarak uygulanır. Enerji ışınları, masaya yatmakta olan hastaya etrafında hareket eden bir makine ile verilir. Mide kanseri tedavilerinde, radyasyon tedavisi ameliyat öncesi kanserin küçülmesi için kullanılabilir, böylece kanserli doku daha kolay çıkarılır. Radyasyon tedavisi ayrıca ameliyattan sonra vücutta kalabilecek kanser hücrelerinin ölmesi için de kullanılabilir. Radyasyon tedavisi bazen de kemoterapi ile birleştirilir.

Hedeflenen İlaç Tedavisi

Hedeflenen ilaç tedavisi, kanser hücrelerinin belirli zayıflıklarına odaklanır. Hedeflenen ilaç tedavisi bu zayıflıkları yok ederek kanser hücrelerinin ölmesini sağlar. Mide kanserleri için, hedefe yönelik ilaçlar genelde ilerlemiş kanserler ya da tedaviden sonra tekrarlayan kanser için kemoterapi ile birleştirilir.

Doktor, hangi hedefe yönelik ilacın hasta için işe yarayacağını görmek amacıyla kanser hücrelerini test edebilir.

İmmünoterapi

İmmünoterapi, bağışıklık sisteminin kanserle savaşmasını sağlayan bir ilaç tedavisidir. Vücut hastalıklarla savaşırken bağışıklık sistemi kanserli hücrelere saldırmayabilir çünkü kanserli hücreler tanınmalarını güçleştiren proteinler üretir. İmmünoterapi, buna müdahale eder.

Mide kanserini tedavi ederken immünoterapi, kanser ilerlediğinde, tekrar ortaya çıktığında ya da vücudun diğer bölgelerine metastaz yaptığında kullanılabilir.

Palyatif Bakım

Palyatif bakım, ağrılardan ve ciddi bir hastalığın diğer belirtilerinden kurtulmak için uygulanan özel tıbbi bakımdır. Palyatif bakım radyasyon, kemoterapi ya da ameliyat tedavisi esnasında kullanılabilir.

İçerik  Çağımızın Hastalığı: Parkinson

Palyatif bakım tedavilerle birlikte kullanıldığında hasta kişiler daha iyi hissedebilir böylece daha uzun yaşayabilir.

Palyatif bakım hekimler, hemşireler veya diğer özel eğitimli profesyonellerden oluşmuş bir ekip tarafından sağlanabilir. Palyatif bakım ekipleri, kanser hastaları ve aileleri için yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçlamaktadır. Bu bakım şekli, alınan iyileştirici tedavilerin yanında sunulur.

Randevuya gitmeden önce ne yapabilirsin?

– Randevu planladığınızda kanserle alakasız görünebilecek şeyler de dahil olmak üzere yaşadığınız bütün semptomları not edin.

– Aldığınız tüm ilaçları, vitaminler ya da takviyeler dahil bir liste yapın.

Belirtilerinizi neyin iyileştirdiğini ya da kötüleştirdiğini yazın. Hangi yiyeceklerin, kullanılan ilaçların veya diğer unsurların semptomlarınızı nasıl etkilediğini takip edin.

Ailenizden birini ya da arkadaşınızı yanınıza alın. Bazen randevu esnasında verilen tüm bilgileri aklınızda tutmak zor olabilir. Size eşlik eden biri olursa, kaçırdığınız ya da unuttuğunuz şeyi size hatırlatabilir.

Doktorunuza soracağınız soruların listesini yapın. Doktorunuzla geçirdiğiniz zaman sınırlıdır, bu nedenle bir soru listesi yapmak tüm endişelerinizin giderilmesine yardımcı olabilir. Zamanın yeterli olmaması durumunu göz önünde bulundurup sorularınızı en önemliden daha az önemliye doğru listeleyin. Mide kanseri için doktorunuza sorabileceğiniz bazı temel sorular şunlar olabilir:

– Ne tür bir mide kanserim var?

– Mide kanserimin evresi nedir?

– Başka testler yaptırmam gerekir mi?

– Tedavi seçeneklerim arasında neler var?

– Tedavilerin başarı oranı nedir?

– Tedavilerin faydaları ve riskleri nelerdir?

– Benim için hangi tedavi seçeneği uygun olur?

– Tedavi hayatımı nasıl etkiler? Çalışmaya devam edebilecek miyim?

Doktorunuza soracağınız sorulara ek olarak, randevunuz esnasında aklınıza gelen soruları da sormaktan çekinmeyin.

Doktorunuz size bazı sorular sorabilir. Onları yanıtlamaya hazır olursanız, daha sonra sormak istediğiniz diğer sorularınız için daha fazla zamanınız olabilir. Doktorunuz şu soruları sorabilir:

– Semptomları ne zaman yaşamaya başladınız?

– Semptomlarınız sürekli mi ya da ara sıra mı oluyor?

– Belirtilerinizin şiddeti nedir?

– Belirtilerinize iyi gelen bir şey var mı?

– Belirtilerinize kötü gelen bir şey var mı?

 

 

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019