Herkes için Bilgi

Kaizen Tekniği ile Başarıya Ulaşmak

06.05.2020
Kaizen Tekniği ile Başarıya Ulaşmak

Kaizen Tekniği ile Başarıya Ulaşın – Alışkanlık Nasıl Oluşturulur?

Sizin de bildiğiniz gibi alışkanlıklar insanların hedeflerine ulaşmasına yardımcı olan mükemmel araçlardır. Doğru kullanıldığında kişiyi hedeflediği her şeye ulaştırma gücüne sahiptir. Nitekim dünya üzerinde başarılı olmuş ve kendisini ispatlamış olan birçok kişi bunu basit ama etkili alışkanlıklar sayesinde yapmaktadır. Söylemesi her ne kadar kolay olsa da alışkanlık edinmek sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Çünkü insanlar günlük hayatta yaptıkları birçok eylemi düşünmeden yaparlar. Kendilerine faydalı olacak şeyler ise bir çaba gerektirir. Örnek vermek gerekirse kitap okumak herkesin bildiği gibi çok faydalı bir eylemdir. Hem boş vakti aktif zamana dönüştürmeye hem yeni şeyler öğrenmeye hem de kişiyi hedeflerine ulaştırma konusunda çok yardımcı olur. Başarılı insanlara baktığımızda da onların, kitap okumayı, hayatlarının en önemli olayı haline getirdiğini görürüz. Peki bize bu kadar çok şey kattığını bilmemize rağmen neden hepimiz de kitap okumayız? Amaçladığımız hayata, hedeflerimize veya idealini kurduğumuz kariyere ulaşmaya yardımcı olacak bu basit ama mükemmel etki doğuran alışkanlığı neden hayatımızın bir parçası haline getirmeyiz. Cevabı çok basit. Çünkü kitap okumak zamanında bizim için bir alışkanlık haline getirilmedi! İster eğitim sistemi deyin ister aile yapısı… Sonuç aynıdır.

Merak etmeyin, bu bir ömür bu şekilde devam etmek zorunda değildir. Çünkü teknoloji ilerlemiş ve insanların hayatları git gide kolaylaşmaya başlamıştır. Ve biz de teknolojinin bize sunduğu nimetlerden faydalanarak hayatımızı kolaylıkla olumlu bir yöne evirebiliriz. Sizin de bildiğiniz gibi bilgiye en kolay ulaşılan zamanın içerisinde yaşıyoruz. Bu yüzden sizin gibi kendini geliştirmek isteyen kişiler ihtiyacı olan bilgiye kolaylıkla ulaşabiliyor. Biz de herkesiçinbilgi ekibi olarak sizin için araştırdık ve size alışkanlık edinme konusunda çok yardımı dokunacak, uygulanması kolay, etkili ve gerçekçi bir yöntem bulduk. Hadi şimdi bu yöntemi ve onu nasıl yapacağınızı inceleyelim.

İçerik  Gökyüzü Feneri Nedir? Gökyüzü Feneri Nasıl Kullanılır?

Kaizen Tekniği Nedir?

Sözlük anlamına bakılacak olursa kaizen tekniği; küçük ama etkili adımlarla bir sistemi istenilen şekilde geliştirme, güncelleme veya olumlu yönde evirme demektir. Kısacası bir sistemi geliştirmek için köklü ve radikal bir değişiklik yapmak yerine basit ama etkili ufak adımlarla ilerlemeye denir. Sizin de bildiğiniz gibi bir anda gerçekleştirmesi güç hedefler belirlemek eyleme geçirme konusunda sıkıntı yaratabilir. Bu yüzden olaya ufak ufak başlayıp motive olmak daha gerçekçi bir yöntem olmaktadır. Uzun yıllardır kullanılan bu yöntem sayesinde pek çok insan ve sistem kendisini geliştirmiştir. Şimdi kendi geliştirmek isteyen sizler bu teknik sayesinde istediğiniz hayata kolayca ulaşabilirsiniz.

Kaizen Tekniği Nasıl Yapılır?

Kaizen tekniği uygulanış bakımından oldukça kolaylık sağlamaktadır. Çünkü temelleri basitten başlayıp zora doğru ilerlemeye dayanır. Mesela hayatı boyunca hiç spor yapmamış birisini düşünelim. Spora başladığı ilk gün, 5 yıldır spor yapan bir profesyonel sporcu ile aynı antrenmanı yapabilir mi? Cevap sizin de söyleyeceğiniz gibi hayır olacaktır. Aslında bu hataya biz de düşeriz. Kendimize ulaşılması zor olan radikal hedefler koyarız. Bu yüzden ilk veya ikinci günden uygulama konusunda sıkıntıya düşeriz. Bu durumun önüne geçmek için kolaydan başlayıp zora doğru ilerlemek gerekir ve istenilen sonuca ulaşabilmek için istikrarlı bir şekilde devam etmek bir zorunluluktur. Yalnız burada da nefis için içine girdiği için bu olay bize zor gelebilir. İşte burada da karşımıza alışkanlık oluşturma kavramı çıkar. Koyduğunuz hedeflere ulaşmak istiyorsanız yapmanız gereken şey ona ulaşmanızı sağlayacak alışkanlıklar oluşturmaktır. Kaizen tekniği de bu alışkanlıkları oluşturma konusunda size yardımcı olacaktır. Hadi bunu nasıl yapacağınızı örnek üzerinde açıklayalım.

Bir genç düşünün, ileride mesleğinde daha iyi yerlere gelebilmek için kitap okuma alışkanlığı kazanmak istiyor ve bu alışkanlığı edinebilmek için kaizen tekniği uygulamaya karar veriyor. Bunun için eline bir kâğıt kalem alıyor ve oraya hedeflediği şeyi yani “kitap okumak” diye not düşüyor. Daha sonra her gün aynı saatte beş dakika kitap okumaya başlıyor. Üç hafta boyunca bu şekilde devam edip ilerleme kaydediyor ve her gün o kâğıda bir tik atarak ilerlemesini kayıt altına alıyor. İşte bu genç geçen üç haftanın sonunda kitap okuma alışkanlığına sahip oluyor.

İçerik  Tütsü Nedir? Tütsü Çeşitleri Nelerdir? Tütsü Ne işe Yarar?

Kaizen Tekniği Nasıl Uygulanır?

Basit ama etkili bir yöntemdir. Günlük 5 dakika ayırarak bir alışkanlık edinmek oldukça kolaydır. Peki bu işin altında yatan sır nedir? Yani nasıl oluyor da günlük beş dakika kitap okuyarak kendimize bu şekilde bir alışkanlık edinebiliyoruz? Öncelikle bu tekniğin bu kadar etkili olmasının sebebi ufaktan başlamasıdır. Eğer günlük bir saat ile başlamaya kalksaydı muhtemelen başarısız olacaktı. Ayrıca hedefini bir kâğıda yazması bilinçaltını programlamasını ve o alışkanlığı kazanmak için kararlı olmasını sağlamaktadır. Nitekim kâğıda dökülen eylemler ve kararlar uygulama konusunda daha başarılı olmaktadır. Bu yüzden “uymak veya uygulamak istediğiniz bir kararınız varsa kâğıda dökün” derler. Ek olarak her gün o kağıda bakması ve tik atması bir zincir oluşturma hareketini de yapmasını sağlamaktadır. Sadece o zinciri koparmamak ve oraya günlük tik atmak bile insanın özgüvenini geliştirmektedir. Son olarak bu eyleme 21 gün boyunca devam etmiştir. Sizin de bildiğiniz gibi alışkanlıklar 21 günde oluşur. Bu sayede örneğimizdeki genç kendisine bir alışkanlık edinmiştir.

Yapmanız gereken şey çok basit; öncelikle kendinize oluşturmak istediğiniz bir alışkanlık belirleyin. Daha sonra bunu yazılı hale getirin ve her gün aynı saatte beş dakika boyunca yapın. Günlük olarak not defterinize bu eylemi gerçekleştirdikten sonra tik atın ve buna 21 gün boyunca devam edin. Zinciri koparmaz ve bu şekilde devam ederseniz 3 hafta sonra sizi başarıya götürecek bir alışkanlık edinmiş olacaksınız. Ama bir ömür beş dakika ile kalmamaya dikkat edin. Her gün üzerinde koyarak ilerleyin, bu süreyi kademeli olarak artırın. Bir süre sonra bunu yapması sizin için çok zevkli bir duruma dönüşecektir. Hadi hemen elinize kâğıt kalemi alın ve edinmek istediğiniz alışkanlığı yazarak ilk adımı atın!

İçerik  Satranç ve Deha

 

 

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019