Herkes için Bilgi

Soğan Neden Göz Yaşartır?

27.12.2020
Soğan Neden Göz Yaşartır?

Soğan doğrarken gözlerin yaşarma sebebi soğanın doğranırken salgıladığı bir kimyasal maddedir. Soğanı henüz soyarken göz yaşarmasına sebep olmadığını fark etmiş olmalısınız. Ancak soğanı kesmeye başladığınız an gözlerinizden de yaşlar süzülmeye başlar. Bunun nedeni ise soğanı doğrarken ayrı olan iki maddenin birbirine girmesidir. Bu iki madde bir araya geldiğinde ortaya bir gaz çıkıyor ve göz sinirlerine etki edip onları yaşartıyor. Bu bir bakıma göz yaşartıcı ürünler kullanmak gibi de diyebiliriz.

Soğanın ortaya çıkardığı bu madde aslında insanlara, hayvanlara karşı kendini koruma düzeneği sayılır. Yani bir soğana zarar vermek istediğinizde onun kendini savunma şekli olarak yaşlı ve yanan gözlere sahip oluyorsunuz. Peki, bu iki madde nelerdir? Biri sülfenik asit diye anılan molekül. Diğeri ise sitoplazmada ki protein kaynaklı kofullardır. Bu maddeler normalde ortaya çıkmaz sadece soğanın hücreleri zarar gördüğünde ortaya çıkar ve tepki gösterir.

Soğan harici ise Jamaika’da üretilen çeşitli bir baharat ve Sicilya’da yetişen bir tür sarımsak çeşidinde göz yaşartma özelliği mevcut. Tabi ki bunları bulma ihtimaliniz soğandan çok daha az.

Soğan neden göz yaşartır bunu açıkladık. Ancak bazen soğanların diğerlerine oranla neden daha fazla göz yaktığını, ya da bazı kişilerin diğerlerine oranla neden daha fazla gözlerinin yaşardığı bilinmiyor. Uzmanlara göre bunların hepsi soğanın taze olması ve oluşturduğu gazlarla alakalı.

Soğanın Göz Yaşartmasına Engel Olunabilir mi?

Japonya’da göz yakmayan ve yaşartmayan özel bir soğan üretildi. Ama tadı bizim bildiğimiz soğanlardan çok daha farklı.

Bu soğanı kenara koyup, günlük kullandığımız soğanların göz yaşartmasına engel olabileceğimiz birkaç teknik var. Bunlardan ilki soğanı doğramadan önce bir süre buzdolabında bekletmek. Isısını düşürmenin soğanın içindeki maddelerin tepkimesini yavaşlattığı söyleniyor. İkincisi ise içinde ki maddeleri azaltmak amacıyla doğrarken soğanı suya batırıp çıkarmak. Tüm bunlar soğanın göz yaşartıcı etkisini tamamen ortadan kaldıramaz. Ancak denemekte fayda var.

Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019