Herkes için Bilgi

Dünya’da ve Türkiye’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

03.03.2019
Dünya’da ve Türkiye’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

8 Mart Emekçi Dünya Kadınlar Günü Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

8 Mart 1857 tarihinde Amerika New York’ ta fabrikada çalışan kırk bin dokuma işçisi daha iyi şartlarda çalışmak istedi. İşverenleri ile sıkıntı yaşayınca işçiler çalışmış olduğu tekstil fabrikasında grev yaptı. Bu grevde karşı taraftan saldırı olduğu gibi kendi içlerinde de çatışmalar yaşandı. İşçiler fabrikaya kilitlendi. Bazı kaynaklarda kendilerini kilitlediği de iddia edilmektedir. Fakat işçi yakınları işverenlerin çalışanlarını fabrikaya kilitlediğini savunmaktadır. İşçiler içeride kilitli olduğu esnada fabrikada yangın çıktı. Bu yangında 120 kadın hayatını kaybetti. Diğer işçiler de kadınlar ve az sayıda erkeklerin de içinde bulunduğu grup yangından çok fazla etkilendi.

Dünya’da ve Türkiye’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılmasının önerisi 1917 yılında Kopenhag Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansında dile getirilmiştir. İlk olarak da 1919 yılında resmi olarak ilan edildi. Bunun ardından 1920 yılında Sovyetler birliği Dünya’da ilk olarak ilan eden ve anan ülke olarak tarihe geçti. 1921 yılında art arda birçok ülkede 8 Mart Dünya Kadınlar günü kabul edilmiştir. Türkiye’ de resmi olarak kabul edilişi ise, 1921 yılında diğer ülkeler ile birlikte olmuştur. Dünya Kadınlar Günü kutlamaları öncelikle 120 kadının ölümü olarak anılma ve saygı günü olarak kabul edilse de, sonrasında tüm kadınlara armağan edilerek bir kutlama günü olarak kabul edilmiştir. Günümüzde de dünyada olduğu gibi Türkiye’de de Dünya Kadınlar Günü kutlama şeklinde yapılmaktadır.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak asıl ismi ile dünya genelinde kutlanan bu gün; insan hakları çerçevesinde kadınların sosyal, ekonomik ve siyasi olarak kendini yetiştirmesine ve bu başarıların kutlanmasına adanmıştır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019