Herkes için Bilgi

Kız Kulesi Hakkında Bilgiler

21.03.2019
Kız Kulesi Hakkında Bilgiler
Reklam

Kız kulesi, İstanbul boğazında yer alan ve Marmara denizine çok yakın bir yer olan Salacak açıklarında, tarihi bir yapıdır. Burada bulunan küçük bir adacığın üzerine inşa edilmiştir. Hakkında söylenmiş birçok efsane vardır. Bu efsaneler, geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan Kız Kulesini esrarengiz yapmaktadır.

Peki, bu muhteşem yapı hakkında başka neler biliyoruz? İşte bilinmeyenleri ile tarihi Kız Kulesi!

1- Kız Kulesinin Tarihi Geçmişi, Duyanları Hayrete Düşürüyor!

Kız Kulesinin, 2500 yıl öncesine dayanan geçmişi ve imparatorluklara şahit olmuş bir yaşanmışlığı vardır. İlk olarak eski Yunan, daha sonra Bizans ve son olarak da Osmanlı İmparatorluğuna ev sahipliği yapmıştır. Tam üç farklı imparatorluğa da şahitlik eden bu harika yapı; kim bilir hangi olayların, hangi acı ve sevinçlerin, ızdırapların, mutlulukların ve aşkların yaşandığı yer olmuştur.

2- Kız Kulesinin Efsaneleşen Acılı Aşk Hikayesi!

Kız kulesinin, bir türlü kavuşamayan iki gencin aşklarını anlatan bir efsanesi vardır. Güzel bir genç kız olan Leandros ile yakışıklı bir genç olan Hero’nun, o acı veren aşk hikayesi.

Anlatılanlara göre, yüz yıllar önce Üsküdar sırtlarında, zamanın tanrıçası olarak bilinen Afrodit adına, onu anımsatacak bir tapınak yapılmış. Tapınağın kulesindeki kumrulara bakmakla görevli olan ise, Hero adında genç bir rahipmiş. Her yıl İlkbahar mevsiminde, aşkını bulmak isteyenler için tapınak çevresinde törenler yapılırmış. Bir ilkbahar günü yapılan törene, Leandros adında güzel bir kız da katılmış ve Hero ile birbirlerini görür görmez aşık olmuşlar. Fakat aralarında çok önemli bir engel varmış. Hero bir rahipmiş ve evlenmeleri imkansızmış. Bir gece, gizlice me buluşmaya karar vermişler. Hero, tapınağın kulesine çıkarak, elinde bir meşalayle yol gösterici olacak, Leandrosta; karşı kıyıdan o meşaleye bakarak yüzecek ve karanlıkta meşalenin ışığını takip ederek, tapınağa varacakmış. Leandros, meşalenin ışığı ile yüzerek tapınağa varmış ve Hero ile Buluşmuş. Artık her gece, Hero meşaleyle yol gösteriyor, Leandros’da yüzerek tapınağa gidiyormuş.

Fakat bir gece güçlü esen rüzgardan, Hero’nun elindeki meşale sönmüş ve Leandros, tapınağı bulamamış. Karanlık denizde kaybolmuş. Ertesi sabah Hero, Leandros’un cansız bedenini karşı kıyıda görmüş ve ardından o da kuleden atlayarak canına kıymış.

3- Kız Kulesi, Geçmişte Nelere İlham Kaynağı Olmuştur?

Kız Kulesinin muhteşem yapısı ve eşsiz manzarası; geçmişte ressamlara, şairlere, fotoğrafçılara, şairlere ve müzisyenlere ilham kaynağı olmuştur.

4- Kız Kulesinde Evlilik Teklifleri!

Kız kulesinin harika ambiyansında evlilik teklifi almak, her genç kızın hayalidir. Bundan dolayı, burada yapılan evlilik teklifi oranı, diğer mekanlara göre oldukça fazladır.

5- Kız Kulesi, Geçmişte Ne Amaçla Kullanılmıştır?

Kız kulesi geçmişte, ticari gemilerden vergi almak için, sürgün yeri olarak, karantina hastanesi olarak, savunma amacıyla ve fener olarak kullanılmıştır.

6- Kız Kulesi, Günümüzde Ne Amaçla Kullanılmaktadır?

Kız kulesi 2000 yılında restore edilerek; düğün, nişan, toplantı, konser, restoran ve çeşitli organizasyonların yapıldığı bir yer olarak hizmet vermektedir.

7- Kız Kulesine Nasıl Gidilir?

Kız Kulesine, Üsküdar’dan ve Kabataş’tan binilen sandallar yardımı ile ulaşım sağlanabilmektedir.

 

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019