Herkes için Bilgi

Web Sitesi Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

23.05.2020
Web Sitesi Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bilindiği üzere çoğu işletme ve firma işlerini internet dünyasına taşımakta ancak yapılan yanlışlar nedeniyle internet dünyasında ön plana çıkamamaktadırlar. Yapılan bu yanlışlar aynı zamanda kalitesiz web sitelerinin oluşmasına neden olmaktadır. Peki kaliteli bir web sitesi nasıl oluşturulur, bir web sitesi açarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Etkili Domain (Alan Adı) Seçmek

Domain, web sitesinin tanıtımında şüphesiz en önemli etkenlerden biridir. Sitenizin reklam çıkışlarını yaparken anlaşılır ve kolayca erişilebilir bir domaininizin olması size büyük bir artı sağlayacaktır. Bunun yanı sıra sitenizin linkinde bulunan uzantılar da sitenizi genel olarak tanımlayacaktır. Genellikle bireysel sitelerde .com ve .net uzantıları kullanılırken kurumsal sitelerin uzantıları .org ile başlamaktadır. Sitenizde .xyz, .co ve .tk gibi uzantılar kullanmanız sizi arama motorlarında olumsuz etkileyecektir.

Bu yüzden daha ucuz olan bu uzantılar yerine sitenizi daha resmi gösterecek olan .net, .com veya .org tarzında uzantılar seçmelisiniz. Eğer domain adınız etkileyici ve akılda kalıcı olursa kullanıcıların site içerisindeki ve arama motorundaki ön izlemleri daha iyi olacaktır. Bununla birlikte siteniz arama motorlarında üst sıralara yerleşecek ve bu sayede tanınırlığınız artacaktır. Bu nedenle doğru domaini seçmek web sitenizi açarken önemli bir unsurdur.

Kaliteli ve Uygun Hosting Seçmek

Hosting seçiminiz site yönetimi ve tanıtımında önemli bir rol almaktadır. Siteniz ile ilgili bütün ayarları hosting üzerinden yapacağınız ve site trafiği hostingler aracılığıyla kontrol edileceği için kaliteli bir hosting seçmeniz bir sorunla karşı karşıya kaldığınızda sizin için kolaylık sağlayacaktır. Hosting firmanız size bir çok avantaj sağlayabileceği gibi size uygun olmayan bir hostingi seçmeniz de sizin için bir dezavantaj da olabilir.

Örnek verecek olursak yoğun trafiği olan bir site kurmayı planlıyor iseniz ve kullanacağınız hostingin sunucuları bunu destekleyecek düzeyde değilse bir çok problem yaşayabilirsiniz. Bu durumlarda genellikle yapmanız gereken hosting seçiminizi gözden geçirip başka hostinglere yönelmenizdir. Genellikle bilinen hosting firmalarını tercih etmeniz sizi bir adım öne geçirecektir. Bazı hosting firmalarının özel kampanyalarından yararlanarak hem domaininizi hem de hostinginizi daha uygun fiyatlara da bulmanız mümkündür. Domain ve diğer bütün unsurlar önemli olsa da hosting seçimi web sitesi kurarken en titiz davranmanız gereken bölümdür.

İçerik  Hosting Nedir? Hosting Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Özgün olmak

Web sitenizi kurarken özgün bir fikre sahip olmanız kullanıcıların ilgisini çekme ve site tanıtımını yapma konularında size kolaylık sağlayacaktır. Kullanıcılar yeni fikirlere her zaman açık oldukları gibi kolayca uyum sağlayacaklardır. Bu yüzden sitenizi kullanacak insanlar kolayca sitenize adapte olacaklardır. Özgün olmanız çok fazla web sitesinin bulunduğu bu teknoloji çağında sizin hanenize artı puan olarak yazılacaktır.Reklam verenlerin ve sponsorların da ilgisini kazanmak istiyorsanız eşsiz olmaya özen göstermelisiniz. Bu nedenle sitenizi açarken özgün olma konusunun üzerine düşmelisiniz.

Güzel bir Tema ve Logo Seçmek

Logo ve tema seçimleri bazen gereksiz gibi görünse de kullanıcıların sitede kaldıkları süreyi artırma konusunda önemli bir etkendir. Her yerde kullanacağınız logonun büyük bir titizlikle hazırlanması gerekmesinin yanı sıra göz yoran renklerden kaçınmanız da sizin yararınıza olacaktır. Tema konusuna gelecek olursak eğer kaliteli bir site açmak istiyorsanız ücretsiz temaları kullanmak yerine tema mağazalarından özgün bir tema beğenip alabilir veya kendi temanızı kodlayabilirsiniz. Sitenizin içeriği ne kadar kaliteli olursa olsun eğer temanız göz alıcı değilse kullanıcılarınızın site ile etkileşimi daha az olacaktır ve bu sizin için büyük bir eksidir. Sitenizde temaların yanında font kullanımınıza dikkat etmek ve site ile ilgili resimler kullanmak da sizin için faydalı olacaktır.

Reklam çıkışlarını iyi planlamak

Siteniz her ne kadar göz alıcı olsa ve içeriğiniz eşsiz olsa bile başlangıçta samanlıkla bir iğne gibi olacaksınız. Eğer sitenizin tanıtımını iyi planlama yapmaz iseniz siteniz ne kadar kaliteli olursa olsun o samanlıkta kaybolan bir iğneden öteye geçemeyeceksiniz. Reklam konusunda Google şirketinin AdWords hizmetinden yararlanabilirsiniz. Bu hizmet sayesinde belirlediğiniz anahtar kelimeler arama motorunu kullanan kişilerce aratıldığında üst sıralarda siteniz belirecektir. Bu sitenizin tanınırlığını artıracak, popülerliğiniz artacaktır. Bunun için öncelikle hedef kitle belirlemeli ardından anahtar kelimelerinizi özenle seçmelisiniz.

İçerik  Domain (Alan Adı) Nedir? Belirlenirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Reklam çıkışlarını yaparken Backlink alma konusuna dikkat etmelisiniz. Ne kadar Backlink aldığınız kadar hangi siteden Backlink aldığınız da önemlidir. Örneğin sizin siteniz ile ilgisi olmayan veya Google tarafından engelli sitelerden Backlink almamanız gerekir. Backlink almanız sitenizin arama motoru içerisindeki trafiğini artıracağı için bu konuya da önem vererek ilgilenmeniz gerekmektedir. Ayrıca sitenizin reklamını yaparken hedef kitlenizin bulunduğu alanlara gitmeniz daha mantıklı olacaktır.

Kullanıcı deneyimini önemsemek

Siteniz çıkışını yaptığında kullanıcılar reklamlarınızla birlikte sitenizi tanımaya ve kullanmaya başlayacaktır. Bu noktadan sonra sizin yapmanız gereken sitenizi kullanan kullanıcıların istediklerini iyi analiz edebilmektir. Eğer kullanıcılarınızı önemsemezseniz git gide sitenizin popülerliği azalacaktır. Bu nedenle sitenizi tamamladıktan sonra yapmanız gereken geri bildirimleri değerlendirmek ve ona göre sitenizi yönlendirmektir.

Bu adımlara uyarak sitenizin popülerliğini artırabilirsiniz. Popülerliği artan siteniz daha çok kullanıcı çekecek ve aynı doğrultuda daha çok gelir elde etmenizi sağlayacaktır.

 

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019