Herkes için Bilgi

Filtre Kahve Nedir? French Press İle En İyi Kahve Nasıl Demlenir?

18.04.2021
Filtre Kahve Nedir? French Press İle En İyi Kahve Nasıl Demlenir?

Kahve, gencinden yaşlısına birçok insanın çok sevdiği ve vazgeçemediği bir içecek. Bu sebeple kahvenin türü ve demlenme şekilleri büyük bir önem arz ediyor. Ülkemizde en sık tüketilen kahve türü Türk kahvesi olmasına rağmen hazır kahve, filtre kahve, latte, cappuccino ve espresso da azımsanmayacak ölçüde seviliyor. Biz bu yazımızda filtre kahveyi tanıtacak ardından french press ile en iyi filtre kahvenin nasıl demleneceği sorusuna cevap vereceğiz.

Filtre Kahve Nedir?

Filtre kahve, çekilmiş kahve çekirdeklerinin üzerine sıcak su döküldükten sonra demlendirilmeye bırakılarak yapılan kahve çeşididir. Filtre kahvenin birçok demlendirme yöntemi vardır, bu yöntemlerin arasındaki genel farklar basınç, demleme süresi, demleme miktarı ve kullanılan filtredir.

Filtre Kahve Demleme Yöntemleri

Filtre kahve; french Press, filtre kahve makinesi, hario v60, chemex ve aeropress gibi pek çok farklı ekipmanla demlenebilir. French Press’te kullanılan filtre,  paslanmaz bir çelik ve ince gözenekli bir elekten oluşur bu sebeple demlenen kahve daha yağlı ve dolgun bir şekle sahiptir.

French Press İle En İyi Kahve Nasıl Demlenir?

Frenchpress’te en iyi kahveyi demlemek için ihtiyacınız olan malzemeler; kalın olarak öğütülmüş kahve, sıcak su ve plastik ya da tahta bir kaşıktır.

120 ml su için bir kaşık kahveyi  french press’e koyduktan sonra 90-96 °C sıcaklıktaki suyu yavaşça kahvenize dökün ardından kaşıkla karıştırın ve french press’in kapağını kapatın. En az 4 dakika bekledikten sonra yavaşça press kolunu aşağı itin. Bu şekilde kahve çekirdeklerini dibe iterek, sudan ayırmış olacaksınız. Demleme işlemini bu şekilde sonlandırdıktan sonra kahveniz hazır. Afiyet olsun!

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
İçerik  Paranormal nedir?
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019