Herkes için Bilgi

Hızlı Okuma Tekniği Nedir?

13.06.2021
Hızlı Okuma Tekniği Nedir?

Hızlı Okuma Tekniği Nedir?

Okumak, yazının icadından beri büyük önem taşıyan eylemlerin başında geliyor. Yazı sayesinde hemen her alanda çok geniş bilgi birikimi aktarılabiliyor. Yazıyı bilgi vermek, hikâye anlatmak, haber vermek, eğlenmek, iletişim kurmak amacıyla ve daha pek çok sebeple kullanıyoruz. Sağlamış olduğu imkanlardan dolayı yazı yazmak ve okumak hayatımızın vazgeçilmez bir parçası.

Günümüzde okuma yazma oranı tarihte hiç olmadığı kadar yüksek bir seviyeye ulaşmış durumda. Kullanmış olduğumuz Latin alfabesinin çok daha elverişli bir yapıda olmasından dolayı, çok daha geniş kitleler okuma yazma kabiliyetini elde edebiliyor. Ancak burada cevaplandırılması gereken önemli sorular var: okuduğumuzu ne kadar iyi anlıyoruz? Ne kadar hızlı okuyabiliyoruz? Kâğıtta yazan bilgiyi beynimize geçirmemiz ne kadar zamanımızı alıyor? Bu süreyi kısaltmak neleri değiştirir? Gelin hep birlikte hızlı okuma tekniklerine bir göz atalım.

Okumamızı Yavaşlatan Etmenler

Okumayı hızlandırmak için öncelikle okumamızı yavaşlatan etmenleri anlamalıyız. Burada, iki ana seçenek üzerinde duracağız.

Bunların başında kelimeleri teker teker okumak geliyor. Bir cümleye baktığımızda, gözümüz birkaç kelimeyi birden görebilecek kabiliyete sahiptir. Ancak çoğu insan okumayı öğrenirken kelimeleri teker teker okumaya alışır. Bu alışkanlık, oldukça zaman kaybettirici bir alışkanlıktır. Kelimeleri toplu halde okumaya alışmak okuma hızını ciddi anlamda yukarı çıkaracaklar. Zaten hızlı okuma teknikleri de temelde bunu gerçekleştirmeye amaçlar.

Okumayı yavaşlatan ikinci ana sebebimiz ise okuduğumuz kelimeleri anlamamaktır. Özellikle uzun cümlelerde, yavaş okuma yapıldığında cümlenin başındaki anlam cümlenin sonuna gelindiğinde akıldan çıkabilir. Bu durum, cümleyi anlamamamıza sebebiyet verir. Cümleyi anlamadığımızda ise en başa dönüp cümleyi tekrar okumayı deneriz. Anlayabilmek için yazının belli bölgelerini tekrar tekrar okumak bize ciddi anlamda zaman kaybettirir. Hızlı okuma sayesinde en geniş bilgi bütününü cümlelerden çok daha kolay şekilde alabilmek mümkün hale gelir.

Hızlı Okuma Teknikleri’nin Mantığı

İnternette araştırarak bulabileceğiniz veya piyasada görebileceğiniz pek çok hızlı okuma tekniği var. Tüm bu seçenekler ortaya kafa karışıklığının çıkmasına sebebiyet verebilir. Hangi yöntemleri tercih etmeniz gerektiğini anlamakta zorluk çekebilirsiniz. Ancak hiç merak etmeyin tüm bu yöntemlerin belli bir ortak amacı var: Birkaç kelimeyi aynı anda okuyarak okumayı hızlandırmak.

Okumayı öğrendiğimiz dönemde cümleleri kelime kelime okumaya alıştığımızı söylemiştik. Çocuklar için bu yöntem çok daha kolaydır. Ancak yaşımızın ilerlemesi ile daha gelişmiş okuma teknikleri bizlere öğretilmedi. Hala çocukluğumuzda olduğu gibi okumaya çalışıyoruz. Ancak zamanla daha fazla gelişen beynimizde birlikte çok daha hızlı şekilde okumalar gerçekleştirebiliriz. Bunun için yapmanız gereken tek şey cümleye kelime kelime bakmaktan kurtulup birkaç kelimeyi aynı anda okumaya çalışmak. Şimdi sizlere kullanılan en temel tekniklerden birini anlatacağım.

İçerik  Almanların Hayatımıza Kattığı 10 Şey

Hızlı Okuma Tekniği

Hızlı okuma tekniğinde öncelikle kelimelerin tam üzerine bakmaktan vazgeçmeye alışacağız. Kelimelerin tam üzerine bakmak yerine hemen altına odaklanmamız gerekiyor. Sanki kelimelerin altı çiziliymiş gibi hayali bir çizgiyi gözünüzün önüne getirebilirsiniz. Bu hayali çizgiye gözünüzü odaklayarak cümleleri okumaya çalışmalısınız. Doğrudan bir kelimeye bakmadığınız için çok daha geniş bir alanı algılayabileceksiniz. Böylelikle, birkaç kelimeyi birden görebileceksiniz. Bu yöntemi kullanarak birkaç kelimeyi birden okumaya çalışın.

Bu çalışmanın ardından bir sonraki seviyeyi deneyebiliriz. Bu biraz daha zorlayıcı olacak. Bir kitabın sayfasını seçin. Satır sonu ve başındaki kelimelerin altını çizin. Yuvarlak içine de alabilirsiniz. Bu şekilde sayfanın sol ve sağ tarafına sütun oluşturun. Yani İşaretlediğiniz kelimeler birer sütun oluştursun. Ardından, bir başta bir de sondaki kelimelere bakarak satırları okumayı deneyin. Aradaki kelimelere tam olarak odaklanmayın. Ancak gözünüz bu kelimelerin üzerinden geçerken algılayacaksınız ve anlayabileceksiniz.

Bu çalışmayı da tamamladıktan sonra işaretlediğimiz kelimelerin sayısını biraz daha arttırabiliriz. Bu sefer, her 2-3 kelimede bir kelimeyi işaretleyeceğiz. Bu adımda da sadece işaretlediğimiz kelimelere bakarak aradaki kelimeleri görmeye ve anlamaya çalışacağız.

Bu şekilde satırları okumaya alıştıktan sonra yavaşça bir ritim kazanmaya başlayacağız. Bu ritmi kazandıktan sonra ritmimiz yavaşça hızlanmaya başlayacak. Ritmin hızlanması ile zaman içinde çizmiş olduğumuz bu çizgiler de ortadan kalkacak. Böylelikle hızlıca ve ritim içerisinde okumalarımızı yapabileceğiz. Çok daha ileri seviyede ve daha iyi anlayarak okuma alışkanlığına sahip olacağız.

Hızlı Okuma Tekniği ile Ne Kadar Hızlı Kitap Okunabilir?

Bu tekniğe artık doğal olarak alıştığınızda ve otomatik olarak uygulamaya başladığınızda okuma hızınızda çok ciddi bir artış gözlenecek. Bu şekilde kitap okuyarak 1 dakikada ortalama 800-900 kelime okuyabilmek mümkün. Tabii ki de sadece kitap değil mesajlar veya internet sitelerindeki yazıları da dahil olmak üzere hemen her yazıyı bu teknikle birlikte hızlı şekilde okuyabilirsiniz. Bu kadar çok sayıda kelimeyi bu kadar kısa süre içerisinde okuyabilmek hayatımızda pek çok şeyi değiştirebilme potansiyeline sahip bir kabiliyet.

İçerik  3 Vardiyalı Çalışma Sistemi nasıl ortaya çıkmıştır?

Hızlı Okuma Tekniği Üzerine Nasıl Çalışabiliriz?

Günümüzde okumalarımızın çeşitli şekillerde gerçekleştirebiliyoruz. Okuma eylemi günümüz modern dünyasında sadece kitaplardan çok daha öte bir noktaya geçmiş durumda. Bu durumda, okuma tekniklerinin hangi ortamda gerçekleştirilmesi gerektiği üzerine bazı soru işaretleri ortaya çıkıyor.

Hızlı okuma teknikleri üzerine çalışabilmek için en uygun ortamlardan biri kitapların kendisi. Yanınızda kaleminizi de alıp gerekli işaretlemeleri gerçekleştirerek kitapları okumaya başlayabilirsiniz. Ancak bu çalışmaları bilgisayarda da gerçekleştirebilmek mümkün. Bilgisayar üzerinden de işaretlemeniz gereken kelimelere işaretleyip tüm bu teknikleri gerçekleştirebilirsiniz. Ne de olsa önemli olan tek şey uzun paragraflar üzerinde karalama yapabilme imkânı. Bunu başarabildiğiniz her türlü platformda veya ortamda hızlı okuma teknikleri üzerinde çalışabilirsiniz.

Hızlı Okuma Tekniğinin Avantajları

Hızlı okumanın hayata kattığı pek çok avantaj var. Öncelikle okuma eyleminin getirmiş olduğu avantajlardan bahsedelim.

Yavaş okumak bazen çok sıkıcı hale gelebiliyor. Bu durum insanları kitaplardan uzaklaştırabiliyor ve verimi ciddi anlamda düşürüyor. Hızlı okuma sayesinde olay örgüsünü çok daha kolay şekilde takip edip heyecanı yüksek tutmak mümkün. Böylelikle kitap okumayı çok daha fazla sevebilirsiniz. Bununla birlikte, kitap okuma zamanınızı çok daha verimli şekilde geçireceğiniz için kendinize çok daha fazla değer katabileceksiniz.

Kitaplardan alabileceğimiz çok geniş miktarda bilgi var. Bunları daha kısa süre içerisinde alabilmek, kendimizi çok daha başarılı şekilde geliştirebilmemizi, dolayısıyla çok daha mutlu bireyler haline gelebilmenizi sağlayacak. Yani hızlı okuma teknikleri dolaylı olarak mutluluğumuzu bile olumlu yönde etkileyecek bir potansiyele sahip.

Hızlı okuma tekniklerinin sadece kitapları okumaktan öte gözlerimize de bazı önemli katkıları var. Çünkü hızlı okuma teknikleri sayesinde gözlerimizi de çok daha başarılı şekilde kullanmayı öğreniyoruz. Göz kaslarımızı eğitiyoruz.

Göz kaslarımızı eğitmek, gözümüzün çok daha çevik görmesini sağlayacak. Etrafımızı kitap okumuyorken de çok daha iyi şekilde algılayabileceğiz. Yaşlanmanın getirmiş olduğu bazı yıkıcı etkilere karşı kendimizi savunmamız çok daha kolay olacak. Çok daha sağlıklı bir göz kas koordinasyonuna sahip olacağız.

İçerik  Dünya'da ve Türkiye’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

Hızlı okuma tekniklerinde birkaç kelimeyi aynı anda okuduğumuz için görme alanımız ciddi anlamda gelişecek. Ancak bu sadece kâğıt üzerinde kalmayacak. Günlük hayatımızda da çok daha geniş alanları daha kolay şekilde algılayabileceğiz.

Görmek ve algılamak birbirinden farklı şeylerdir. Gözümüzün önünde olan ve gördüğümüz bir şeyi her zaman algılamayız. Bu durum, zaman zaman hayatı kaçırmamıza sebebiyet verebilir. Ancak hızlı okuma teknikleri ile gördüğümüz ve algıladığımız şeyler arasında çok daha büyük bir uyum yakalayabileceğiz. Böylelikle, duyumlarımızla algılarımız arasından çok daha başarılı bir iş birliği gerçekleşecek.

Başarıyı ve mutluluğu yakalayabilmek için yapabileceğimiz pek çok şey var. Bu konuda, hızlı okuma teknikleri başta gelen seçenekler arasında yer alıyor. Kitaplarda bizlere sunulan binlerce yıllık bir deneyim mevcut. Hızlı okuma teknikleri ile bu büyük deneyim okyanusu içerisinde hızlı bir jetle geziyormuş gibi keyif almamız mümkün.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019