Herkes için Bilgi

Araç Bakımı Kaç Kilometrede Yapılır? Nelere Dikkat Edilmeli?

27.12.2020
Araç Bakımı Kaç Kilometrede Yapılır? Nelere Dikkat Edilmeli?

Araç Bakımı Kaç Kilometrede Yapılır? Nelere Dikkat Edilmeli? 

Aslında, yolda yaptığınız her yolculuk, siz ve diğer araç sürücüleri ve yayalar arasında yazılı olmayan bir anlaşmaya işaret ediyor. Yola çıkmak, güvendiğiniz şahsi sürüş becerilerini, trafiğin genel ilkelerini ve seyahat koşullarını kabul etmek anlamını taşıyor. Güvenlik, konfor ve tutumluluğa önem veren her sürücü gibi, tam kontrollü bir araba ile trafikte sürerken bu sürücülerin sağladığı güvenliği, aracınızı düzenli olarak korumanız gerekir. 

Peki, araç bakımı ne zaman yapılmalı ve düzenli bakım sırasında hangi prosedürlerin uygulanacağını biliyor musunuz? Güvenli sürüşün ve aracın ömrünü uzatmanın anahtarı olan araç bakımı hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için hazırladık.

Periyodik Bakım Aralığı Nasıl Planlanır? 

Araç periyodik bakımı, aracın belirli parçalarını ve sıvılarını kontrol etmek ve gerekirse bu parçaları değiştirmek anlamına gelir. Yetkili servis, aracın yakıt cinsine ve kullanımına göre yağ ve filtre değişimi, süspansiyon kontrolü vb. İşlemleri gerçekleştirecektir. Düzenli araç bakımı, çalışma performansının sürdürülmesinde önemli bir rol oynar ve herhangi bir arıza olmadan en üst düzeyde mükemmel bir sürüş deneyimi sağlar. Böylelikle aracın maksimum performansını korurken, yakıt tüketiminin stabil değerde seyretmesini sağlayabilir. Zamanında gerçekleştirilen bakım, güvenli bir seyahat ve yakıt tasarrufu sağlar.

Kaç Kilometrede Bakım Yapılmalı? 

Benzinle çalışan arabalar, her 15.000 kilometrede bir araç bakımı gerektirir. Hibrit araçlar için, 15.000 kilometrede veya yılda bir düzenli bakım yapılması gerekir. Dizel araçlar için bu mesafe 10.000 kilometredir. Ne sıklıkla sürdüğünüze bağlı olarak, kilometre sayacınız bir yıl içinde bu değerlere ulaşamayabilir. Bu durumda araç bakım ihtiyaçlarını yılda bir kez belirleyebilirsiniz. Herhangi bir sıvı gerektirmeyen elektrikli araçlar (motor yağı gibi) 500.000 kilometre bakım gerektirmese de mekanik ekipmanın düzgün çalışabilmesi için bu araçların yılda bir kez yetkili bir servis tarafından kontrol edilmesi önemlidir. Parçaların orijinal olması ve en yüksek performansın elde edilebilmesi için iyi bir yetkili servis şarttır.

Araç Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? 

Aracın ömrünü uzatmak, güvenli ve konforlu bir sürüş sağlayabilmek, orijinal malzemelerin performanstan ödün vermeden kullanılmasını sağlamak için aracı dikkatli kullanmanız ve yetkili bir servis seçmeniz gerekir. Tüm bu bakımlara ek olarak, aracın düzenli bakımı ve değişim sırasında kullanılan malzemelerin aracınız ile uyumlu olmasının sağlanması, araç bakımı sırasında dikkat edilmesi gereken ana konulardır. 

Ortalama 15.000 kilometrelik sürüş süresinin sonunda otomobilin hava filtresi kirlenir, motor yağı zamanla işlevini kaybeder ve polen filtresi dolarak klimanızın verimsiz ve faydasız çalışmasını sağlar. Verimsiz çalışan bu sistemler boşuna yakıt tüketir. Düzenli araç bakımı sırasında, tüm bu bileşenler motorun nefes alabilmesi için değişecek ve aracın çekişi artacaktır. Yağın değiştirilmesi motorun aşınmasını önleyebilir ve dayanıklılığını artırabilir. Öte yandan temiz bir polen filtresi, araç klimasının çevreye temiz hava sağlamasını ve soğutma etkisini artırmasını sağlayabilir.

Periyodik Bakımda Ne Yapılır? 

Düzenli bakım süreci aracın modeline, yakıt cinsine ve yaşına göre değişmekle birlikte standart araçların bakımında makine dairesindeki parçalara öncelik verilmektedir. Motorun verimli çalışmasını sağlamak için hava filtresini değiştirin, sürtünme ve aşınmayı önlemek için hava filtresini değiştirin. Aşınma bulunursa, valfı çalıştıran triger kayışı bu aşamada değiştirilmelidir. Bu bakım süresi içerisinde kısa sürede yetkili bakımlarda kullanabileceğiniz antifriz, motor yağı ve su da eklenir. Aracın düzenli bakımı, klima basıncının, direksiyon kutusunun, şasinin ve lastik diş derinliğinin kontrol edilmesini de içerir. 

Ek olarak, aracın elektronik donanımı, multi medya ekranı ve ses bakımı, klima ayarları ve sürüş güvenlik sisteminin kontrolü de aracın düzenli bakımına dahildir. Düzenli araç bakımı, ihtiyaçlarınız ve aracınız ile yakından ilgilidir. Uzmanların yetkilendirdiği servisler ile aracın düzenli bakımını doğru zamanda gerçekleştirebilir, böylece otomobil en yüksek performansı alabilir, sürüş keyfini kesintisiz devam ettirebilir ve güvenle yolculuk yapabilirsiniz.

İçerik  Şamanizm Hakkında Merak Edilen Her Şey

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019