Herkes için Bilgi

Yükselen Burç Nedir? Yükselen Burç Nasıl Hesaplanır?

25.05.2020
Yükselen Burç Nedir? Yükselen Burç Nasıl Hesaplanır?

Yükselen Burç Nedir?

    Her insan doğuştan olarak bir burca sahiptir. İnsanların doğduğu aya göre hesaplanan bu burçların diğer bir adı da Güneş burcudur. Güneş etrafında hayali olarak belirlenmiş ekliptik çizgilerinin, 360 derecelik yörünge oluşturması ve bu yörüngenin 30 derecelik acılara bölünmesi sonucu, 12 farklı Güneş burcu oluşmuştur. Bu burçların insanlarda görülen özellikleri ve bireylerin dış çevreleriyle olan ilişkileri ekliptik yörüngedeki yerini belirler. Yükselen burç, Güneş burcundan farklı olarak insanların doğduğu ay ve günleri baz almayıp, doğum saatleri ve doğum anındaki Güneş’in hareketlerini içermektedir. Güneş burcuna göre daha fazla detay içeren yükselen burç, ekliptik çizgideki yükselen takımyıldızlarının gölgelerini ve bunların Güneş’in hareketleri ile olan ilişkisini anlatmaktadır. Astroloji ile uğrasan bilim insanlarına göre yükselen burç, Güneş burcuna göre bireyler üzerinde daha belirgindir. Bunun en önemli nedeni ise yükselen burcunun ay veya gün olarak değildi saat olarak hesaplanmasıdır. Yaklaşık 2 saatte bir değişiklik gösteren yükselen burç, günesin en belirgin olduğu ufuk çizgisinde en kolay hesaplanır.

Yükselen Burç Nasıl Hesaplanır?

Bir insanın doğduğu zaman doğum günü, saati ve dakikası tam olarak bilinirse yükselen burcuda doğru bir şekilde hesaplanabilir. İnsanın doğmuş olduğu saat ve dakika esnasında dünyanın yörüngesinin kesişmiş olduğu ufuk çizgisi ile yükselen burcu belirlenir. Bu hesaplanan kesişim çizgilerinin adına yükselen derecesi denir. Kısaca dünyanın coğrafi ölçüleri olan enlem ve boylam çizgilerinin ufuk çizgileri ile birleşmiş olduğu noktada yükselen burcu hesaplanmış olur. Coğrafyada iki meridyen arası mesafe sure olarak 4 dakikaya eşittir. Yani bu durumda aynı gün, aynı saat hatta aynı dakikada doğmuş iki bebeğin farklı yerlerde olması onların yükselen burçlarının farklı olmasına neden olacaktır. Örneğin; Ankara’da doğmuş bir bebek ile İzmir de doğmuş bir bebeğin Güneş burçları aynı olsa bile farklı meridyenlerde bulunduklarından dolayı ufuk çizgilerinin dünyanın yörüngesine olan mesafeleri farklı olacaktır. Bu durumda ikisinin Güneş burcu Aslan olmasına rağmen birinin yükseleni Yay, diğerinin yükseleni Yengeç olacaktır. Yükselen burç hesaplama işlemi yapılırken saat ve dakikanın haricinde doğduğu yerinde bilinmesi çok önemlidir.

İçerik  Telekinezi nedir? Telekinezi Hakkında Her Şey

yüksel burç hesaplama tablosu

Gezegen Saatleri Nedir?

    Gezegen saatleri burçlara yakın bir konu olmasa da yıldızlarla ilgili olduklarından ayrı olmaları söz konusudur. Gezegen saatleri gün içerisinde uzaydaki bazı yıldız ve gezegenlerin Güneş ile yapmış oldukları açı değerlerinin insanlar üzerindeki etkileridir. Yıldız saatleri olarak da bilinen bu kavram, günün bazı saatlerinde insanların çok güçlü, dayanıklı ve enerjik hissetmesine sebep olurken, bazı saatlerinde ise yorgun halsiz ve uykulu bir hale girmesine yol açar. Özellikle gece vakitlerinde ortaya çıkan bu yıldız saatleri, cinsiyetlere göre farklı belirtilerde gösterebilir. Örneğin; hamile olan bir kadının normalden daha şiddetli bir süreç geçirmesine neden olabilirken, erkeklerde cinsel duyguların artmasına sebep olmaktadır. Yıldız saatlerinin insanlar üzerindeki bir diğer etkisi ise haftanın günleri ile gezegenler arasında oluşan bağlardır. Örneğin; salı gününün gecesinde Venüs ile Mars gezegenleri, bu gece de yükseleni olan insanlar üzerinde romantik duyguların artmasına sebep olur. Bunun haricinde sanata meraklı olan kişilerin bu konudaki ilgi ve isteklerini harekete geçirir. Normalde hiç isteği ve sabrı olmayan kişiler bile bu gezegen saatlerinde aniden ayaklanır. Uykusu veya yorgunluğu olmasına rağmen bu konudaki arzularını tatmin etmek ister.

 

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019