Herkes için Bilgi

Düğün Fotoğrafçılığı Yaparak Para Kazanma

09.05.2020
Düğün Fotoğrafçılığı Yaparak Para Kazanma

Düğün Fotoğrafçısı Nedir? Nasıl Yapılır? Ne Kadar Kazanılır?

Yazın gelmesi ile düğün fotoğrafçısı olarak çalışan insanların işleri de açıldı. Biz bu konuda yeni iş arayanlara düğün fotoğrafçılığı işini tanıtmaya çalışacağız.

Düğün fotoğrafçıları ne iş yapar? Dikkat etmesi gerekenler ve işin inceliklerini anlatmaya çalışacağız. Kâr marjı yüksek, dolayısı ile para kazandıran işlerden olan fotoğrafçılık sektörünün alt kolu olan düğün fotoğrafçılığını inceleyeceğiz.

Düğünlerde fotoğrafçılık yapanların yani düğün fotoğrafçılarının gözünden işin detaylarını öğreneceğiz. Yeni iş arayışında olanlara, fotoğraf çekmekten hoşlananlara sevdikleri işten nasıl para kazanılır bu konuda bilgiler veremeye çalışacağız.

Fotoğraf çekmek tutkunuz ise size tutkunuz ile para kazanma fırsatını değerlendirmenizi tavsiye ederiz. Fotoğrafçılık mesleğinin alt kolu olan düğün fotoğrafçısı olarak güzel paralar kazanabilirsiniz. Fotoğrafçılık sevdiğiniz hobiler arasında ise size düğün fotoğrafçısı olarak para kazanma fırsatına sahip olabilirsiniz. Detaylarına yazımızın devamında değineceğiz. Başlayalım;

Düğün Fotoğrafçısı Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

Düğün, insanın hayatında bir kere olan bir olaydır. Düğün yapacak gençler ve aileleri her şeyin kusursuz olmasını ister. Düğün fotoğrafçıları, düğün gününün en önemli aktörlerinden biridir. Düğün sahiplerinin güzel anlarını ölümsüz yapmakla görevlidirler.

Günün en güzel karelerini yakalamak en önemli görevidir. Akılda kalan anları kalıcı hala getirmekle görevlidirler. Düğün fotoğrafçılığı işi dışarıdan basit gibi görünse de aslında çok önemlidir. İnce detaylar isteyen, işin ciddiyet içerisinde yapılması gerekir.

Gelin ve damadın düğün günü boyunca iç ve dış çekimlerini yapar. İç çekim derken düğün salonu içindeki eğlence, takı merasimi vs. anları fotoğraflar.

Dış çekim olarak gelin ve damadın güzel manzaralar eşliğinde en güzel pozlarla gelinlik ve damatlıkla çekimlerini yapar. En çok dikkat edilmesi gereken bölüm burasıdır diyebiliriz. Özellikle gelinler dış çekimin mükemmel olmasını ister.

İçerik  Bambu Nedir? Bambu Nerelerde Kullanılır?

Profesyonel düğün fotoğrafçısı dış çekim için ayrı bir özen göstermelidir. İşin can alıcı noktası buradadır. Dış mekân çekimleri ne kadar güzel yapılırsa işin kalitesi o kadar güzel olur. Vaktinin önemli bölümünü dış çekim için ayırması gerekir.

Düğün fotoğrafçısı, düğün boyunca belki de binlerce fotoğraf çeker. Bu binlerce fotoğraf arasından en güzellerini seçerek düğün sahiplerine unutamayacakları bir anı bırakır.

Düğünün başlangıcından bitişine kadar bütün önemli anları kaydeder. En güzel anları yakalamaya çalışır. Düğün fotoğrafçısı ne iş yapar sorusu işin verilebilecek cevaplar bu şekildedir. Yaptığı işleri bu şekilde sıralayabiliriz. Şimdi diğer konulara geçelim,

Düğün Fotoğrafçısı Fiyatları:

Fotoğrafçılık mesleği kâr marjı en yüksek işlerden birisidir. Bir fotoğrafın maliyeti çok uygundur. İlk başta fotoğraf makinesi ve ekipmanları için bir sermaye gerekir. Bundan sonra yapılacak işler için sadece hizmet bedeli alınır.

Bütün düğün fotoğrafçıları kendi fiyatını kendisi belirler. Her fotoğrafçının kendine özgü fiyat politikası vardır. Yaptığı işlere göre ücretleri değişkenlik gösterir. Ayrıca yaptığı iş ne kadar kaliteli ise fiyatları buna bağlı olarak değişir.

Düğün fotoğrafçısı fiyatları bölgeden bölgeye, ilden ile değişebilir. Hatta semtten semte bile farklılık gösterebilir. Gelir düzeyi yüksek semtlerden iş alan düğün fotoğrafçılarının fiyatları, gelir düzeyi orta düzeyde olan bir yerdeki düğün fotoğrafçılarına kıyasla 2-3 katına kadar çıkabilir.

Biz orta düzeyde seyreden yerlerdeki fiyatları baz alarak değerlendireceğiz. Fiyatlar değişmekle birlikte ortalama bir fiyat vardır. Günümüz şartlarında düğün fotoğrafçılığı için istenen ortalama ücretler 1.000 ₺’den başlayarak 2.500 ₺’ye kadar çıkabiliyor.

Bu verdiğimiz fiyatlar en düşük paket için istenen düğün fotoğrafçısı fiyatları olduğunu belirtelim. Yoksa ekstra hizmet ve paketlerin 5.000 ₺ ile 6.000 ₺ arasında olduğunu söyleyelim. Standart ve ekstra paketlere de kısaca değinelim,

İçerik  1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı nasıl ortaya çıktı?

Standart paketlerde; Düğünde çekilen bütün fotoğraflar flash bellek veya CD olarak düğün sahiplerine verilir. 1 büyük, 2 küçük albüm, anlaşmaya bağlı olarak 1 veya 2 tane büyük poster yer alır. Bu şekilde bir paketin fiyatı 1.000 ₺ ile 2.500 ₺ arasında değişir.

Ekstra paketlerde standart paketlere ilaveten, düğün hikayesi, klip çekimi, şehir dışı çekimi gibi hizmetler yer alır. Bu hizmetler fotoğrafçının konseptine bağlı olarak değişir.

Düğün Fotoğrafçıları Ne Kadar Kazanır?

Gelelim düğün fotoğrafçısı ne kadar kazanır? sorusunun cevabına, yukarında ortalama düğün fotoğraflarının paket fiyatlarını verdik. Düğün fotoğrafları fiyatları doğal olarak düğün fotoğrafçısının kazancını direk etki ettiğinden önemlidir.

Ortalama fiyatların 1.000 ₺’den başladığını söylemiştik. Taban fiyattan kaba bir hesap yapalım. 1.000 ₺’lik standart paketten haftalık bir düğün olsa, aylık 4.000 ₺ yapar. Yaz aylarında bu sayının haftada 2-3 düğüne kadar çıktığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Yaz ayları için haftalık 2 düğün olsa, Düğün fotoğrafçısı aylık en az 8.000 ₺ kazanır diyebiliriz.

Bu hesaplamanın en düşük paket üzerinden ve alınan minimum iş sayısı üzerinden yapıldığını söylemeye gerek yok sanırım. Yoksa çok daha fazla iş almak mümkün. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya gibi büyük şehirlerde bu sayı çok fazladır.

Bu İşi Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler

Bu yazıyı okuyana kadar belki de düğün fotoğrafçılığı işini yüzeysel olarak biliyordunuz. Fotoğrafçılık sektörünün alt kolu olan düğün fotoğrafçısı olarak günümüz şartlarına göre iyi kazanabileceğini bilmiyordunuz.

Fakat her işin püf noktaları vardır. Düğün fotoğrafçısı olmak isterseniz bu işin teknik bilgilerini öğrenmeniz gerekir. Fotoğrafçılık mesleği sadece fotoğraf makinesini alıp fotoğraf çekmekten ibaret değildir.

En azından kullanacağınız fotoğraf makinesinin özelliklerini iyi bilmelisiniz. Bilgisayarda kullanacağınız bazı programları öğrenmelisiniz. Bunların başında photoshop programı, lightroom programı fotoğrafçılık sektöründe çok sık kullanılır.

İçerik  Ebabil Kuşu Nedir? Ebabil Kuşu'nun Hikayesi Ve Özellikleri

Photoshop programını öğrenmeniz gerekir. Işık, gölgelendirme, lens ayarları gibi başlıca konular düğün fotoğrafçılığı işini düşünenlerin iyi bilmesi gereken ayrıntılardır.

Fotoğraf çekmek hobiniz ise az çok bu bilgileri biliyor olabilirsiniz. Yeni başlayanlar ve düğün fotoğrafçısı olmak isteyenler en azından 5-6 ayı bu işi öğrenmeye harcamalıdır.

herkesicinbilgi.com olarak düğün fotoğrafçısı olarak para kazanmak isteyenlere ön bilgi vermeye çalıştık. Yeni iş kuracaklara yeni bir iş kolunu tanıtmaya çalıştık.

Fotoğraf çekme konusunda daha önce tecrübeye sahipseniz ek iş olarak düğün fotoğrafçılığı yapabilirsiniz. Bir fotoğraf stüdyosu ile anlaşarak yüzdeli veya yevmiyeli olarak çalışabilirsiniz. Yaz aylarında yapılacak işler arasında düğün fotoğrafçılığı işi önereceğimiz işlerden birisidir. Yeni iş kuracaklar için de bu işi önerebiliriz.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019